sportFive1009952
צילום: ספורט 5
"שחקן כמוהו יכול לשחק היום בכל קבוצה גדולה בישראל". אליאב | צילום: ספורט 5

לפעמים ההצלחה הכי גדולה, היא גם זו שמביאה למציאות הכי קשה ביום שאחריה. החיים של פוסט הפרישה חושפים את הספורטאים לקשיים לא פשוטים: מחיים של משכורות גבוהות במיוחד לתקופה שבהם הם צריכים להתחיל את הכל מההתחלה, שכן לא כולם סופרסטארים שהרוויחו בקריירה סכומי עתק כמו ערן זהבי ומאור בוזגלו.

הסיפור של ארז אליאב, אקס מכבי ת"א והפועל פ"ת, הוא סיפור על נפילה כואבת של אדם נורמטיבי לחלוטין, כזה שהגיע ממשפחה רגילה ללא רקע פלילי, כשהיו לפניו את כל תנאי הפתיחה לחיים מן השורה.

למרות זאת, המציאות היא שאחרי שפרש בגיל 29 עקב פציעות חוזרות, אליאב מצא את עצמו מסתבך בהימורים, צובר חובות כבדים, שגבו ממנו מחיר אישי והובילו אותו למעצר ע"י המשטרה באשמת גידול חממת סמים, במה שהוביל אפילו לריצוי חודשי מאסר בפועל. הסיפור מאחורי מה שהוביל להסתבכות וגם: האור בקצה המנהרה שסוף סוף אפשר לראות עכשיו. סיפור על תהילה, המחיר הגדול שהיא גובה, וגם אופטימיות זהירה. מיוחד לערוץ הספורט

קריירה מבטיחה שנעצרה עקב פציעות
הקריירה של ארז אליאב היא סיפור סינדרלה לכל דבר. אדם שהתחיל מהמקום הכי נמוך והגיע עד המקום הכי גבוה. אחרי שהיה מלך השערים בליגה ג' במדי בית"ר חולון, אליאב קפץ ב-2000 שש ליגות (!) עד לליגת העל לצפרירים חולון.

"ראיתי שהוא מהיר מאוד, הוא היה ממש מציאה", שייע פייגנבוים, מאמנו בחולון נזכר, "הוא יכול היה לשחק בכל תפקיד במגרש. הוא ראה את המגרש והפך להיות שחקן מצוין. גם ברמה האישית, כולם אהבו אותו, הוא היה שקט מאוד וחיובי, כולם אהבו אותו. לדעתי אם נשלב את האופי שלו ואת היכולת, הוא יכול היה להיות שווה היום הרבה כסף ולשחק בקבוצות גדולות כמו מכבי חיפה. אין הרבה שחקנים כמוהו".

אחרי שהרשים בקבוצה שירדה, הוא עבר להפועל פ"ת בה גילה יכולת גבוהה במיוחד, במה שסידר לו מעבר למכבי ת"א ב-2005, עונת הגלאקטיקוס. אחרי שלא השתלב בקרית שלום, הוא חזר להפועל פ"ת, אלא ששורת פציעות גרמו לו לנדוד להכח רמת גן ולמכבי הרצליה, עד שאלו הכריעו אותו והוא פרש ב-2007 כשהוא בן 29 בלבד.

ההסתבכות אחרי הפרישה
העובדה שאליאב תלה את הנעליים בגיל כל כך מוקדם, גבתה ממנו מחיר אישי כבד, כך על פי מקורביו. הפציעה הובילה לכך שיקבל קצבה נכות של 30% מביטוח לאומי, אבל יותר מזה: מגן העבר נאלץ להתמודד עם מציאות חדשה, בה הוא צריך להמציא את עצמו מחדש מבחינה מקצועית. הדיכאון והדכדוך שהגיעו באופן טבעי לאחר הפרישה, הובילו אותו להימורים בסכומים גבוהים במיוחד, מה שיצר אצלו חובות כבדים.

"מאז היותו נער הוא עסק בהימורים, כשבעקבות פציעתו והקושי הרגשי הנלווה אשר השפיעו על תפקודו, התמכרותו להימורים העמיקה והוא צבר חובות כבדים", נכתב בפסק הדין שהוגש נגדו לאחר מכן, "ההתמכרות הזאת הובילה לגירושיו. בני משפחתו היו מודעים לבעיית ההתמכרות, כשמספר פעמים הם נטלו הלוואות לשם כיסוי חובותיו וניסו לשכנעו להשתלב בטיפול גמילה, אולם מבלי שנענה לכך".

על פי אותו פסק דין, ההסתבכות הובילה לנתק זמני עם אחיו וכן לגירושים מאישתו, כשהטלטלה בחיים האישיים, כך על פי מקורביו, הובילה לכך שהוא הפסיק להמר בניסיון לצאת לדרך חדשה. יחד עם זאת, החובות הכבדים מהעבר המשיכו לרדוף אותו. בני משפחתו וחברים ניסו לעזור לו למחוק את החובות, אבל גם זה כנראה לא הספיק.

"הוא הרגיש שהוא נשאר לבד. ההסתבכות הכלכלית הובילה לחובות כבדים ולסחרור שהיה קשה לו לעצור", בסביבתו סיפרו, "הוא מכר את כל הרכוש שהיה לו, המשפחה עזרה, אבל החובות עדיין נשארו גדולים ולא היה לו איך לכסות אותם".

כפועל יוצא של אותם כספים שהוא היה חייב, הגיעה ההסתבכות הגדולה של אליאב, זו שהובילה אותו לכלא. למרות שעל פי סביבתו, הוא כלל לא השתמש בסמים לאורך חייו, הוא הבין, כך על פי ההשערות, שדווקא דרך גידול חממת סמים, תוכל להגיע הישועה הכלכלית.

מבצע מודיעיני של המשטרה הוביל אותה בנובמבר 2018 לדירה כביכול תמימה בראשון לציון אותה אליאב שכר, ושם התגלו מראות שאפילו במשטרה לא דמיינו שיימצאו: חממת ענק לגידול קנאביס ובה כמות עצומה של 80.3 ק"ג, שנועדה, כך על פי ההערכות, להימכר כדי לייצר לו הכנסה משמעותית שתעזור לו למחוק את החובות הכבדים. חודשים ספורים מהקמת החממה, אליאב נעצר ע"י המשטרה, כשסרטון וידאו שהופץ על ידי דוברות המשטרה הראה את גודל התכנית.

"אליאב הודה בביצוע העבירות והסביר שהן הגיעו על רקע החובות הכבדים והלחץ, שבו היה נתון, כשהוא חבר לחברה שולית במטרה להשגת רווח כספי בזמן קצר", נכתב בפסק הדין נגדו, "הוא הביע חרטה בפני שירות המבחן, אולם לצד זאת טען כי ביצע את העבירה מתוך לחץ לשלם את חובותיו, למלא את תפקידו כאב ולשלם מזונות ילדיו".

בווידאו: חממת הסמים שהתגלתה בדירתו של אליאב (צילום: דוברות המשטרה)

אחרי תקופה קשה, אליאב סוף סוף רואה את האור
אחרי תקופה קשה, אליאב סוף סוף רואה את האור | צילום: ספורט 5

כשהיה במעצר, במשטרה הציעו לעזור לו לחזור למוטב ולעבור אשפוז סגור במכון לגמילה מהימורים. אליאב סירב בתוקף, ולא בגלל שלא רצה לטפל בעצמו, אלא בגלל שרצה להיאבק על הדבר הכי חשוב שנותר בחייו: שני ילדיו.

"ארז הבין שבעיית ההימורים שלו חמורה", מקורב לו הסביר, "יחד עם זאת, הוא סירב להיכנס לטיפול דווקא בגלל שההסתבכות בהימורים גרמה לו לאבד הכל בחיים - הוא התגרש, הוא איבד את כל הנכסים, והדבר הכי יקר שנותר לו בחיים זה הילדים שלו. הוא הבין שבשבילם הוא חייב לצאת לדרך חדשה, אבל שכדי שיהיה לו כוח לצאת לדרך הזו, הוא חייב לראות אותם לעיתים קרובות והמשמעות של אשפוז סגור כזה כמו שהוצע לו הוא 12 חודשים בלי ביקורים. ארז הבין את המעשים שלו, אבל היה חייב להיות ליד הילדים ולכן סירב להיכנס לגמילה. הוא לא הסכים להיות רחוק מהם, והסיטואציה של המעצר היא זאת שהובילה אותו למסקנה שחייו חייבים להשתנות".

בעקבות העבירה והסירוב שלו להיכנס למוסד סגור, נגזרו על אליאב 25 חודשי מאסר בפועל. בתקופת הכלא, מספרים בסביבתו של אליאב, כל העצירים הכירו אותו מתקופתו ככדורגלן ונתנו לו כבוד, אבל הוא מבחינתו היה כמו כולם: הוא ביצע את העבודות השונות, בלי שום אגו, וניצל את השהות לחשבון נפש והבנה שהוא לא רוצה לחזור לתהומות האלה.

למרות הסירוב שלו לבצע שיקום במוסד סגור, הוא שיקם את עצמו וקיבל אנרגיות מחודשת מהמפגשים עם הילדים. בדרך כלל, אסירים שמסרבים ללכת לגמילה אינם מקבלים קיצור של שליש בעונשם, אבל אליאב עצמו התנהל בצורה טובה לאורך כל השהות בכלא, ולכן עונשו קוצר ל-18 חודשים, עד שהוא שוחרר לפני שלושה חודשים.

"אחרי תקופה קשה, אפשר להגיד שארז חזר למסלול בשעה טובה", עורך דינו משה סוחמי סיפר לערוץ הספורט, "הוא נמצא בתקופה אחרת בחיים שלו - הוא לא מהמר היום, אלא מפוכח. הוא ראה לאן זה הביא אותו ואיך החיים נהרסו לו, ובכורח הנסיבות הוא נגמל. הוא היה שבור, אבל התחזק מזה. אי אפשר להאשים אותו, כי התמכרות להימורים זו מחלה שגורמת לעשות דברים שלא תכננת. הוא איבד הכל בבת אחת, אך עכשיו כשהילדים לצדו, הוא מרגיש שהוא יכול להתחיל מההתחלה".

לפני משבר הקורונה, אליאב אמור היה להתחיל לעבוד בחנות רהיטים, בתקווה להתחיל לאט לאט לחזור לשגרה, כשכעת הוא מבטיח לדבוק בדרך הישר ולא ליפול שוב. בסביבתו אופטימיים, מעידים שבאמת הם רואים אדם חדש, כזה שבאמת הפיק לקחים ולא יחזור אחורה לתהומות בהן היה.

יחד עם זאת, סיפורו של אדם נורמטיבי כמותו, זו המחשה כואבת במיוחד של הפער העצום שבין חיי התהילה של כדורגלן, לבין הקשיים המנטליים הלא פשוטים שמחכים ביום שאחרי הפרישה, בוודאי עבור שחקן שלא הרוויח סכומי עתק במהלך הקריירה.

ארז אליאב סירב להתראיין לכתבה