שחקני מכבי חוגגים? לא כל כך מהר. (צילום: דני מרון)
שחקני מכבי חוגגים? לא כל כך מהר. (צילום: דני מרון) | צילום: ספורט 5
גם הוא נאבק על העונה. רפואה (צילום: לירון מולדובן)
גם הוא נאבק על העונה. רפואה (צילום: לירון מולדובן) | צילום: ספורט 5

הכדורגל העולמי ניצב בפני דילמה משמעותית סביב משבר הקורונה: התפרצות הנגיף וההדבקה ההמונית יצרה מצב בו לא ניתן לקיים התקהלויות המוניות, ומשחקי הליגות בכל אירופה הופסקו מלפני שבועיים, עד להודעה חדשה. כעת, נשאלת השאלה מה עושים מכאן: האם מנסים, בכל זאת, להמשיך ולהשלים את העונה עד תומה, או לגדוע את העונה באיבה ולהכריז על אלופה?

מי שניסתה להתמודד עם הדילמה היא ההתאחדות הבלגית, שאתמול (חמישי) הודיעה באופן רשמי כי הליגה המקומית לא תחזור לפעילות העונה, וקלאב ברוז' - שהוליכה את הטבלה - הוכתרה כאלופה. זו הפעם הראשונה שליגת כדורגל כלשהי הופסקה טרם זמן, ותואר האליפות הוענק למוליכה. עקב התקדים, רבים טענו כי קיימת אפשרות שהדבר יקרה גם במדינות נוספות, ובהן ישראל. מנהלת הליגות החליטה להזים את השמועות.

במכתב שפרסם הבוקר מנכ"ל המנהלת, ניקולס לב, הוא הבהיר: המטרה היתה ונשארה סיום המשחקים באופן ספורטיבי. "במכתב שהגיע אלינו הלילה", ציין לב, "ציינו אופ"א, ארגון המנהלות וארגון הקבוצות הגדולות באופן אחיד ומשותף, כי הן מתנגדות באופן נחרץ למהלכים מעין אלו, ועומדות על החובה של כל הגורמים המעורבים, ובכלל זאת ליגות הכדורגל, לעשות את כל הדרוש בכדי להביא את הליגות לסיומן".

לא רק זו, שם טוענים כי מהלך שכזה יסכן את השתתפות הקבוצות באירופה בשנה הבאה. "במכתב הובעה ביקורת קשה על ההחלטה, תוך הבהרה כי קביעת התוצאות באופן לא ספורטיבי תסכן את הזכות של המועדונים אשר דורגו באותה תחרות להשתתף בתחרויות הנערכות ע"י אופ"א".

"המכתב מדבר בעד עצמו", הבהיר לב, "ומחזק את עמדתנו המשותפת לפיה יש לעשות את כל הדרוש, בכפוף להגבלות משרד הבריאות והרשויות, ותוך שמירה על בריאות השחקנים, בכדי לסיים את משחקי העונה במלואם ובאופן ספורטיבי".

כזכור, ליגת העל בכדורגל הופסקה לאחר סיום העונה הסדירה, בתום 26 מחזורים. המוליכה היא האלופה המכהנת מכבי תל אביב, שמובילה בהפרש של שש נקודות על פני מכבי חיפה. הפסקת הליגות, כמובן, תשפיע גם על המאבקים לאירופה (כרגע חיפה ובית"ר ירושלים נמצאות במקומות שמוליכים להשתתפות במוקדמות הליגה האירופית), ועל מאבקי הירידה (שם קיים מאבק משולש בין עירוני קרית שמונה, סקציה נס ציונה והפועל רעננה נגד נשירה לליגה הלאומית).