(ידיעה על המו
(ידיעה על המו"מ ב"מילייט" הטורקי) | צילום: ספורט 5
היה אמור להיות השושבין. רביבו במדי פנרבחצ'ה (getty)
היה אמור להיות השושבין. רביבו במדי פנרבחצ'ה (getty) | צילום: ספורט 5

ראובן עובד הפך, ברבות השנים, לשם נרדף למילה "החמצה". מי שנחשב לאחת ההבטחות של הכדורגל הישראלי, סיים כפספוס כואב במיוחד, תחילה על המגרש - ואח"כ, גם מחוצה לו. יש הרבה רגעים שמסמלים את ה"כמעט" המגולם בסיפור של עובד, אבל כנראה שאין רגע חזק יותר מאשר מאורעות נובמבר 2001: הרגע שבו עובד כמעט וחתם באימפריה הטורקית פנרבחצ'ה. בטורקיה גוללו את הסיפור המלא: מהטיפ של חיים רביבו, דרך האיומים והקשיים שהערימה מכבי ת"א, ועד האינתיפאדה - שככל הנראה, הקריסה את המו"מ באופן סופי.

עונת 2000/2001 היתה מתוקה במיוחד עבור פנרבחצ'ה. מוסטפה דניזלי הוליך את הקבוצה לאליפות ראשונה אחרי חמש שנים עקרות, ועל הדשא שיחקו השוער רושטו רצ'בר, עלי גונש, סמואל ג'ונסון, מילאן רפאיץ', קנת אנדרסון, אלביר באליץ' ומעל כולם - חיים רביבו. הכוכב הישראלי, שהגיע בתחילת העונה מסלטה ויגו, הפך לשחקן המרכזי של הקבוצה וגם סיים כמלך השערים שלה, עם 14 כיבושים. הסופרסטאר הישראלי היה בשיאו, ואוהדי פנר התאהבו ממבט ראשון.

בקיץ שאחרי, פנר כצפוי חיפשה שדרוג, ולרביבו היה טיפ על ישראלי אחר שכוכבו החל לדרוך: ראובן עובד. עובד צמח במחלקת הנוער של מכבי תל אביב, שם הרשים מאוד ואף הצליח במדי נבחרת הנערים של ישראל (כולל רבע גמר באליפות אירופה בשנת 2000). האלופה הטרייה התרשמה, אבל ידעה שפרק הזמן שבידיה מוגבל: האירועים התרחשו בתחילת נובמבר, כשב-28 לחודש ימלאו לעובד 18 והוא יוכל לקבל הצעה לחוזה מקצועני ממכבי. מטרתה היתה להקדים את הקבוצה מישראל.

סיים כהחמצה גדולה. עובד (getty)
סיים כהחמצה גדולה. עובד (getty) | צילום: ספורט 5

עובד כבר נחת בטורקיה בתור תייר, ואפילו נבחן בפנר, אבל הקבוצה בצהוב הערימה קשיים. מכבי הלכה עם אביו של עובד לבית משפט, בטענה שהמגעים נוהלו ללא אישורה, כשבמקביל עמדה גם שאלת שירותו הצבאי: עובד אף הורחק לארבעה משחקים מהקבוצה ומנבחרת ישראל, בשל העובדה כי עבר על החוקים. באטור אלטיפרמק, כדורגלן עבר שהפך גם למתווך בעסקה הזו, טען בתוקף (כך לפחות סופר בטורקיה) כי פנר צריכה לחתום עם עובד ומהר, אחרת - לדבריו - לא יהיה לכדורגלן לאן לחזור. עד כדי כך.

בסופו של דבר, פנר ירדה מהעסקה. אינתיפאדת אל אקצה, שהתחוללה באותו זמן בישראל, הלהיטה את היחסים בין ישראל לטורקיה, והקבוצה הטורקית העדיפה למשוך את ידיה מהעניין. במקביל, פנר שיחקה בשלב הבתים של ליגת האלופות, רביבו כיכב מול קבוצות כמו ברצלונה ולברקוזן (כולל שער בלתי נשכח בביי ארנה), עד ששבר לאוהדיה הצהובים את הלב ועבר ליריבה המושבעת גלאטסראיי.

עובד, מנגד, המשיך במכבי תל אביב. בעונת 2001/02 הוא עלה לבוגרים תחת ניר לוין, שיחק יותר ויותר. שנה אחר כך, אפילו הבקיע במשחק האליפות של מכבי שזכתה באליפות דרמטית לשנת 2003. אלא שכאן, פחות או יותר, הרומן נגמר: קלינגר ויתר עליו בעונת 2004/05, ומה שהחל כנסיקה התברר כהתרסקות. ולנו נשאר רק הסיפור, על הדרך שבה כמעט ונמנע אחד המעברים היוקרתיים בתולדות הכדורגל הישראלי.