sportFive1007748
צילום: ספורט 5
הרגע הגדול בקריירה (GETTY)
הרגע הגדול בקריירה (GETTY) | צילום: ספורט 5

בניגוד לשנים היפות של סוף המילניום הקודם ותחילת הנוכחי, מכבי חיפה של העשור הקודם כמעט שלא התברכה בשחקני נשמה או כאלה שאפשר להגדיר אותם סמלים. בין האחרונים שבהם וכזה שהיה חלק בלתי נפרד מתקופת הזוהר הוא כמובן יניב קטן, שזכה למעמד של סופרסטאר הרבה בזכות קמפיין ליגת האלופות הבלתי נשכח ב-2002/03 ובראיון ל"חמש באוויר" הוא דיבר על הימים הגדולים, החיים הקשים שאחרי הפרישה וההתעניינות ההיא מבית"ר ירושלים.

"השערים בשלב הבתים של ליגת האלופות נגד מנצ'סטר יונייטד הם הכי גדולים בקריירה שלי", הודה קטן. "בזכות הפגרה, ישנם הרבה שידורים חוזרים של משחקי עבר ואני רואה את המשחקים הללו עם הילד שלי והוא לא מאמין בכלל, שזה אני שכובש מול מנצ'סטר יונייטד".

כוכב העבר גם חזר אחורה לרגע בו הפך לשחקן מוביל במכבי חיפה והעניק את הקרדיט המלא לכך ליצחק שום, שמונה לאימון הקבוצה ב-2002/03. "לפני ששומי הגיע, לא היה לי פשוט במכבי חיפה ולא קיבלתי מספיק קרדיט כשחקן צעיר. הוא קרא לי לשיחה ואמר לי לשכוח ממה שאומרים וכותבים בתקשורת, שאני אשחק 20 משחקים בעונה ויתן לי גב לא משנה איך אשחק. זאת הייתה עונת השיא שלי. היה לי מזל שהיה לי אותו ואני עד היום אני מודה לו".

"אחרי שבוע בווסטהאם רציתי לחזור לחיפה" (GETTY) | צילום: ספורט 5

קטן נהנה מקריירה אדירה, זכה בשבע אליפויות עם מכבי חיפה, הפך לשיאן הבישולים שלה וסגן מלך השערים שלה בכל הזמנים, אבל הסוף לא היה טוב במיוחד וכלל את ניפויו מהסגל שהוביל לנתק עם המועדון. "בכל מקום יש עליות וירידות, גם לי היו תקופות קשות במכבי חיפה", הודה קטן. "אף פרידה לא נעימה, אבל לומדים לחיות עם כל דבר. מכבי חיפה זה הבית שלי, ליבי ונשמתי. גדלתי תחת יעקב שחר, אנחנו בסדר וכל אחד נמצא במקום שלו".

גם החיים שאחרי הפרישה לא היו פשוטים בכלל לקטן, שסיפק חשיפה כואבת שמעידה על כך: "כשפרשתי מהכדורגל ישבתי בהלם שלוש שנים, הייתי במשבר וכמעט שלא יצאתי מהבית. אז התחלתי לעבוד בתקשורת ועכשיו אני מאוד אוהב את מה שאני עושה. מה יהיה בעוד שנתיים? אלוהים גדול".

קטן בילה במכבי חיפה בכל קריירת הבוגרים שלו, מלבד, כמובן חצי העונה ההיא בווסטהאם. הוא רשם שמונה הופעות במדי הפטישים אליהם עבר בינואר 2006, אבל בקיץ כבר חזר למכבי חיפה. "חתמתי בווסטהאם לשלוש שנים וחצי, אבל כבר אחרי שבוע התקשרתי ליענקל'ה ואמרתי לו שזה לא בשבילי ושאני רוצה לחזור. קיבלתי הכל על מגש, אבל לא נהניתי", סיפר כוכב העבר הירוק וחתם: "בית"ר ירושלים הציעה לי סכומים אדירים, אבל רציתי רק למכבי חיפה".

קטן. לא רואה את עצמו בתפקיד ניהולי (GETTY)
קטן. לא רואה את עצמו בתפקיד ניהולי (GETTY) | צילום: ספורט 5

רבים תהו מדוע קטן לא מקבל תפקיד מקצועי במכבי חיפה, אבל הוא עצמו סיפר שהוא ממש לא חושב על כך: "לא רציתי ג'וב מקצועי. היו לי פגישות עם יענקל'ה, אבל לא דגדג לי לחזור לכדורגל, גם בשנים הקשות. יש הבדל עצום בין להיות שחקן לבין בעל תפקיד. אני לא יכול לעשות משהו שאני לא אוהב. אהבתי את הכדורגל כשהייתי על הדשא, למה שקורה מחוצה לו אני לא נמשך".

"פתחו לפני שלוש שנים קורס מאמנים, הגעתי אליו יחד עם ערן זהבי, מאור מליקסון ואיתי שכטר, אבל עזבתי במפגש השלישי", סיפר קטן בנוסף. "עברתי שני מבחנים והחלטתי שזה לא בשבילי. אפילו לא רציתי את האופציה שתהיה לי תעודה. אני מת על הכדורגל הישראלי, אבל לא רואה את עצמי עולה על מכופתרת, לוקח תפקיד ניהולי ולא עושה כלום".

 

ורק היום, הוחלט בבלגיה החליטו לסיים את העונה ולהכתיר את ברוז' לאלופה. כנשאל האם יש לאמץ את זה גם בישראל ולהעניק ליריבה המרה של מכבי חיפה, מכבי תל אביב את האליפות טען: "לא יודע מה היה מבחינת הטבלה בבלגיה ולפי מה קיבלו שם החלטות. בינתיים ממה שאני רואה ומבין המדינה מתמודדת טוב מאוד עם המצב - נחכה אחרי פסח ונראה מה יהיה".

"תרגילי הכושר שהשחקנים עושים בבתים הם טובים ונחמדים, אבל למעשה אין לזה השפעה גדולה על המגרש כי זה שונה לחלוטין מהמשחק עצמו", המשיך קטן. "אם יחזירו את הליגה ייקח לפחות עוד חודש עד ששחקנים ייכנסו לכושר. אני חושב שאת הליגה צריך לסיים בצורה הכי ספורטיבית שיכולה להיות. צריך לסיים את העונה".