(דני מרון)
(דני מרון) | צילום: ספורט 5
מה יהיה בסוף? (שיבר)
מה יהיה בסוף? (שיבר) | צילום: ספורט 5

הערב (שלישי) התראיינה שרת התרבות והספורט מירי רגב ונשאלה לגבי המצב הקיים בענפים השונים, כיצד הממשלה בכלל מתייחסת לספורט. כיצד והאם בכלל תחודש העונה בכדורגל והאם הביטול הצפוי של ליגת הכדורסל ישפיע על ההחלטות. אסטרטגיית היציאה היא בכל החזיתות, וכן גם בספורט הישראלי וכעת השרה ענתה על השאלות.

"לא יכולה להגיד למצלמה שהכדורגל יחזור ב-1.6", פתחה השרה את דבריה, "אם עד אוגוסט לא נמצא מענה, הספורט יקרוס כלכלית. לכן, אנחנו מחפשים מענה שיעמוד בהנחיות הבריאות. אנחנו עושים כל מאמץ על מנת שליגת העל בכדורגל תתחדש בסוף החודש ותתארך עד אמצע יולי. אנחנו עובדים קשה מאוד עם כל המשרדים על מנת שבימים הקרובים נגיע למתווה מוסכם ונחדש את הליגה".

השרה נשאלה אם הספורט נמצא בעדיפות נמוכה של הממשלה, והשיבה: "החיים חשובים יותר מאיכות החיים. בעלי הקבוצות זקוקים לקהל ולמרות שזה לא בסדר העדיפויות של הממשלה, שמתי את זה על שולחן הממשלה. החזרנו ספורט עממי ומקצועות נוספים ללא מגע, וכן הספורט הימי".

רגב דחתה גם את אמירותיו של השר בצלצל סמוטריץ' על הכדורגל הישראלי: "הוא אמר את זה כבדיחה, אבל זה לא מצחיק. אנחנו לא מאפשרים מגע, אבל מעודדים 14 קבוצות כדורגל לחזור להתאמן. ראש הממשלה ביקש שנביא מתווה שימנע קריסה, אבל שגם יעמוד בהנחייות הבריאות. יש לנו כדורגל ישראלי מצוין ואנחנו אוהבים את הכדורגל הישראלי.

השרה הסבירה לאן הולכים תקציבי המשרד: "בונים אולמות ומתקנים, במגזר הערבי והחרדי. הספורט לא גוסס כי יש כסף בספורט. למזלנו הפרדנו את תקציב הספורט שיתבסס על כספי ההימורים. כל מי שביקר אז, שיגיד לנו עכשיו כל הכבוד. משרד התרבות והספורט היה היחיד שנתן מקדמה של 40% לכל המוסדות ללא דיווח, ובקרוב יינתנו עוד 10%. זה סכום רציני מאוד כדי להחזיק את הראש מעל המים הזאת עבודה טובה של המנכ''ל והעבודה מול משרד האוצר.

ומה בנוגע לפיצויים? "הקמנו ועדה בראשות מנכ''ל המשרד, יוסי שרעבי. אנחנו מנסים להביא מתווה לפיצוי הקבוצות על מה שהפסידו עד כה. נבנה נוסחה שתתן מענה למועדונים, גם במצב של מיליוני שקלים. מחר ניפגש עם השר כחלון כדי לראות איך נפצה את גורמי הספורט. לא יכול להיות שבעלי הקבוצות יסחבו לבד את האלונקה הזאת".

על מצב הכדורסל, אמרה השרה: "אני מבינה שההבדל הוא שבכדורסל רוב הזרים בחו''ל לעומת הכדורגל שרובם בארץ. מנהלת הליגה בכדורסל היא האחראית הבלעדית לאם הכדורסל יחזור או לא".

רגב התייחס לדבריו של ראש המל"ל על כך שהספורט לא ישוחק לעיני קהל עד 2021: "קודם כל שיחזור הכדורגל. שיחזרו זכויות השידור וכן הסכמי השיווק. קודם כל שהאוהדים יהנו מכדורגל בבית. גם זה אתגר לא פשוט שאנחנו נמצאים במהלכו ובמאבקים ודיונים עם משרד הבריאות, שרואה רק את בריאות הציבור".

ומה בנוגע להתקדמות הספורט בתקופתה כשרה? "זזה לא המשרד שקיבלתי, אני משאירה משרד ספורט עוצמתי. היום המשרד שווה יותר משלושה מיליארד ש"ח, והביא לישראל אירועים שלא היו בעבר, תחרויות בינלאומיות כמו הג'ירו והיורובאסקט. אני גאה בספורטאים, ומקווה שהמשרד והענף ימשיכו לצמוח ולהביא כבוד וגאווה למדינת ישראל".