(אלן שיבר)
(אלן שיבר) | צילום: ספורט 5
נקבל תשובות השבוע? (אלן שיבר)
נקבל תשובות השבוע? (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

מעל חודשיים חלפו מאז המשחק האחרון ששוחק בליגת העל, שנעצרה בעקבות מגיפת הקורונה, ולמרות ניצני האופטימיות עם חזרת חלק מהקבוצות לאימונים בשבוע האחרון, עדיין לא ברור מתי תחודש. יו"ר מנהלת הליגות, ארז כלפון, עלה לשידור ב"חמש באוויר" וניסה לשפוך אור על המצב.

"יש הרבה דעות ובסוף מי שמחליט זה משרד הבריאות", הסביר כלפון. "אנחנו ממתינים להחלטות שכנראה יתקבלו בימים הקרובים. אני חושב שזה לא נכון לתקוף אותם כי בסוף מתפקידם הם רואים לנגד עיניהם שמירה על שלום הציבור ובריאותו. אנחנו הצגנו את המתווה שלנו ויש עדיין פערים גדולים. אני מניח שהיום או מחר נתבקש להציג על ידי משרד הספורט וגם הבריאות ואנחנו נקבל ונכבד כל החלטה".

יו"ר המנהלת תיאר מה צריך לקרות כדי שדברים יתקדמו: "יש לוחות זמנים וכרגע קבוצות מתאמנות תחת הגבלות, אנחנו צריכים שיאשרו אימונים ללא הגבלות על מנת שנוכל לחדש את הליגה -31 במאי. מבחינת הבדיקות של משרד הבריאות, נכון לרגע זה, זה מוקדם מדי. הם מבינים שישראל מתגברת על המחלה בצורה טובה ואנחנו יכולים להציג, אבל מי שקובע זה אך ורק הם.

"נעשה הכל לחזור ולסיים את הליגה בכר הדשא, צריך לראות את לוחות הזמנים. הצגנו תוכנית לחידוש ליגה בתחילת יוני או סוף מאי, נכבד את זה גם אם יהיו כמה ימים קדימה. העניין הגדול הוא אם השחקנים יצטרכו לעצור שוב אימונים ולהיכנס לבידוד".

בנוסף, על פי כלפון, נראה שאימוץ המודל הגרמני לא על הפרק: "לא הצלחנו לדבר עם העמיתים בגרמניה, ואם נצטרך להיכנס לבידוד מלא, אז עוד פעם צריך להפסיק את האימונים. אם אתה עוצר את האימונים האלה, אתה עוצר הכל שוב ואז צריך להתחיל הכל מחדש. זו ההנחיה של משרד הבריאות, הם הגורמים הרפואיים וזו הדרישה שלהם.

ומה בנוגע לבדיקות? "זה עלה לפני חודש ממשרד הבריאות. הם לא ראו בבדיקות דבר שיכול לפתור את הבעיה, וגם לא פתרון להמשך אם חוזרים לשחק. יש בעיה עם הבדיקות ומשרד הבריאות לא רוצה את זה. אנחנו מקיימים שיחות מולם, אין לי תלונה לגרוטו ובר סימן טוב, אני לא מתערב בהחלטות הבריאותיות שלהם. מחר נהיה חכמים יותר, נראה להם את כל התוכניות באירופה לחזרה למגרשים".

"המטרה שלנו היא לקבל מחר חותמת סופית שחוזרים לשחק בסוף מאי", הבהיר כלפון. "אם לא נקבל פתרון שאנחנו הצענו ורואים שיכולים לבצע אותו, הדבר האחרון שאנחנו רוצים זה לראות שהליגה נסגרת".

בנוגע לחזרת האוהדים ליציעים, כלפון קצת פחות אופטימי: "יכול להיות שלא יהיה קהל בחודשים הקרובים לפחות, ואולי גם בתחילת העונה. יש פה משמעויות רבות. אני מקווה שהקהל יוכל חזור למשחקי הכדורגל כמה שיותר מהר. כדורגל ללא קהל זו פגיעה אנושה בספורטיביות ובחוויה. אם העונה תיפתח ללא קהל, אני צופה בעיה מאוד קשה בתחילת הליגה".

"אנחנו יחד עם משרד הספורט והאוצר והבריאות", סיכם היו"ר. "צריכים לזכור לצד הביקורת האחריות לבריאות השחקנים היא אך ורק עליהם. משרד הספורט נמצא במאבק ומבין את ההשלכות הדרמטיות והכלכליות על עולם הכדורגל. השבוע צפויה פגישה עם האוצר והספורט כדי לראות איך נותנים פיצוי למשבר הנוראי שפקד את הכדורגל הישראלי, ותהיה תמונה ברורה לכל הקבוצות.

"הכל יכול להשתנות, אנחנו עדיין במשבר עם הנגיף שפוקד אותנו, לא יודעים מה המשמעות של פתיחת הסגר ומשרד הבריאות שומר לעצמו זכות לשנות את ההחלטות אחרי תקופה. כרגע אנחנו לא יכולים לקבל תעודת ביטוח ליותר מחודש או החודש וחצי הקרובים. יכול להגיע מצב של הידבקות מחדש והם יקבלו החלטות שונות".