sportFive1012589
צילום: ספורט 5
דואג מההעונה הבאה. אוחנה (סוכנות ג'יני)
דואג מההעונה הבאה. אוחנה (סוכנות ג'יני) | צילום: ספורט 5

הגורמים הבכירים במועדוני הכדורגל בישראל נערכים לאפשרות שליגת העל תחזור לפעילות בקרוב, ובמקביל מנסים למצוא פתרונות ולהתאושש מהמצב הכלכלי הקשה שנוצר בעקבות משבר נגיף הקורונה. כך קורה גם בבית"ר ירושלים, שם היו"ר אלי אוחנה בעיקר דואג לגבי העונה הבאה ואף מעביר לא מעט ביקורת כלפי משרד האוצר ומקבלי ההחלטות השונים. היום (שלישי) הוא התראיין לתכנית הרדיו "5 באוויר" והתייחס לנושאים הבוערים השונים.

"היום הייתה בירושלים ישיבה שקשורה לאצטדיון. העירייה הולכת לתת לנו 400 אלף ש"ח מקדמה לעונה הבאה. כל הכבוד להם", הוא אמר. "אנחנו נבקש להגדיל ומקווה שנדע לשכנע את האנשים בעיר שהכדורגל זה אחד הדברים הכי חשובים לאנשים בישראל, לנפש. זה גם תרבות וגם ספורט. אנשים יכולים לשבת בבית ולשמוח מלראות בטלוויזיה. אם נצטרך גם לצאת להפגנות עם שחקנים וראשי קבוצות, אז נגיע גם לשם. לא דיברתי עם אף אחד, אבל זו משאלת ליבי ומה שאני חושב. אין דבר כזה שלא תהיה תרבות ספורט בישראל, זה מאוד חשוב".

כשנשאל לגבי שחקנים שחוששים לחזור לפעילות, ענה: "מבין לחלוטין את כל מי שחושש, אני מאוד חושש וחרד. אף אחד לא רוצה להידבק במחלה. יש כאלו שמסתבכים איתה, אף אחד לא רוצה לקחת את הסיכון. זה מובן ששחקנים חוששים. אבל איך גרוטו יודע ששחקנים חוששים? הוא מדבר עם שחקנים? אני לא חושב שיש מישהו בעולם שיודע מה ואיך צריך לנהוג. כמו שאני שומע, החיים נמשכים, הקורונה תלווה אותנו לפחות בשנה הקרובה אם לא יותר וצריך לחיות איתה. זה לא פשוט, בטח לספורט".

על ההשפעה של חזרת הליגה הגרמנית: "חד משמעית יש השפעה. ברגע שתחזור ליגה אחת למשחק, ואני מוציא מהמשוואה את בלארוס, אבל מדינה כמו גרמניה עם רפואה מתקדמת ועוצמות מחליטה שאפשר לשחק, זה ישפיע לא מעט על החלטות וגם בארץ ראש הממשלה אמר שהוא רואה מה קורה במדינות אחרות. הסיכוי יגדל אם הם יחזרו. גרוטו דורש בידוד ביתי לפני האימונים? השחקנים שלנו לפחות היו כל הזמן בבתים, אף אחד לא בילה או יצא לים או לבית קפה".

אוחנה נשאל אם צריך לחכות עם קבלת ההחלטה: "לא, מדברים על העונה הזו ואני חושב שחשוב מאוד שהעונה הזו תחזור. הדאגה שלי היא לעונה הבאה. אם יגבילו את הקבוצות מלשחק בלי קהל נהיה בבעיה. אנחנו לא הבונדסליגה, אין לנו עתודות כספיות, ואם לא תהיה הכנסה מטלוויזיה, טוטו, ווינר... מאיפה בדיוק ישלמו משכורות? גם אם יש קיצוצים. אני מניח שנמשיך לקצץ, שלא תטעו. התקציב לחלוטין לא יהיה דומה למה שהיה בשנה שעברה, כל הקבוצות יקצצו. השאלה איפה הגבול. אני חושב שהדיון האמיתי יצטרך להיות בעיקר לגבי עונה הבאה".

יחזרו לרוץ על הדשא? (דני מרון)
יחזרו לרוץ על הדשא? (דני מרון) | צילום: ספורט 5

לאחר מכן הדיון עבר לגבי הלחץ שמופעל להחזרת הליגה העונה: "מה זה לחץ? יגידו 'אנחנו רוצים שתחזרו' ויסכימו שיחזרו, אבל מה יהיה עם שחקנים ידבקו? יש הרבה נעלמים, אני לא יודע לתת תשובות. רוב הקבוצות בדרך כלל בשלב כזה יושבות על תקציבים ויודעות מה יהיו ההוצאות ומה ההכנסות, לעומת היום שאתה יושב על תקציב ואין לך אפשרות לעשות את זה כי יש כ"כ הרבה נעלמים. הדבר המטריד הוא העניין שלא יהיה קהל, גם אצל הספונסרים תהיה ירידה. הלוואי ואני טועה".

"ההבדל בין שאר העולם לפה, או לפחות בליגות הגדולות, קבוצות כמו באיירן מינכן אני מניח שיש להן עתודות ומספיק אוויר לנשימה לשנתיים-שלוש. בישראל רוב הקבוצות, בעיקר הגדולות, עיקר ההכנסות זה ממכירת מנויים וכרטיסים, ואם זה לא יהיה... אנחנו בשנה שעברה בערך הכנסנו 17 מיליון ש"ח מכרטיסים ומנויים, מאיפה יביאו את הכסף עכשיו?".

אוחנה המשיך לבקר את מקבלי ההחלטות: "הבנתי שהייתה ישיבה באוצר והאיש שאחראי על הספורט באוצר מתנגד נחרצות להזרים כסף לכדורגל, ואת זה אני לא מבין. אם ניקח את הליגה 10%-15% מרוויחים סכומים יפים, השאר מרוויחים כדי לחיות. הם אומרים 'מה הם בוכים?', אז אני אומר שלא ייקחו את כל האנשים בכדורגל כאילו הם חיים כמו עשירים. זו הפרנסה שלנו, זה המקצוע שלנו. שיתייחסו אלינו כמו לכל מקצוע אחר".

יו"ר בית"ר נשאל לגבי נסיגה בתשלומים החודשיים של בתי ספר לכדורגל: "עוד לא יכולים לראות את זה. בדרך כלל ההורים משלמים מראש, גם אם מחלקים לתשלומים, כך שהכסף לעונה הזו מובטח. אבל קיבלנו מהורים הודעות ששואלות 'היי, איפה הפיצוי שלנו?'. בתי ספר זה חלק מאוד מאוד קטן בתקציב שלנו. זה לא כסף שיכול לעשות את ההבדל בין מחלקת נוער לתפארת ללא. זה יפגע גם בנוער, בבוגרים... התקציבים הולכים להיות מקוצצים. אני לא בוכה או מתלונן, בצדק. אם אנחנו נצטרך לקצץ עוד, אז נקצץ כדי שהכדורגל לא ימות".

על האיום של בידוד לכל הקבוצה אם שחקן נדבק: "משרד הבריאות עושה עבודה מצוינת, אבל לפעמים אני שומע משפטים מנותקים מהמציאות. מצד אחד נשחק, אבל אם ידבק שחקן אז כולם לבידוד? אז למה להתחיל את הליגה? זה קשקוש. אם הייתי צריך לקבל החלטה גורפת ושהבריאות קשורה בעניין גם, אני הייתי מהסס וחושב. זו החלטה מאוד קשה ואני לא יודע מה הייתי מחליט בסוף. ספר את זה חלילה למישהו מהשחקנים או למישהו שחלה, זה נורא. צריך להחזיר את הכדורגל במחשבה, אבל אי אפשר לקיים כדורגל אם יכניסו את כל הקבוצה לבידוד".

אוחנה:
אוחנה: "ככל שהוא יישאר כאן, כך התארים יגיעו". (סוכנות ג'יני) | צילום: ספורט 5

"אני מסכים שצריך להמשיך ללחוץ איפה שאפשר, ולא להרפות. אם היית שואל לפני חודש, הייתי אומר בשום אופן לא צריך להחזיר את הכדורגל - זה מסוכן מדי. היום לפי הנתונים כמובן שהדעות משתנות. מה שנאמר היום סביר להניח שלא יהיה רלוונטי לעוד שבוע. יש הרבה משתנים. כולנו הפכנו למדענים, אבל חייבים להקשיב למישהו ונצטרך לראות מה מצב התחלואה. הלוואי שבאמת נחזיר את הליגה עכשיו".

מפה השיחה עברה לגבי יום ההולדת של יוסי בניון, ואוחנה החמיא לו: "אנחנו מאוד מרוצים מההתנהלות שלו, ההתנהגות, השקט הנפשי, הניסיון שלו וממה שהוא מביא. אני מכיר אותו המון שנים, אבל בשנים האחרונות הכרתי אותו מקרוב. הוא בן אדם יוצא מהכלל, הוא משקיע ואכפת לו והוא מבין עניין. הוא זורם כשצריך ומתנגד כשצריך. עומד על שלו כשצריך ומשחרר כשצריך. יש לו ידע מקצועי גדול מאוד, יש לו קשרים בלתי רגילים. מה שעושה את התפקיד זה חוזק האישיות שלו, והוא מקבל כבוד עצום וזה שווה את הכל. לא סתם משה חוגג אמר 'כל עוד אני בבית"ר, אני רוצה אותו פה'".

על העבודה עם רוני לוי: "יש להם ספייס גדול מאוד, יש ביניהם קשר פנטסטי. העבודה ביניהם מצוינת והקשר איתי ועם כל הצוות הוא מצוין. העניינים המקצועיים הם רק של יוסי ורוני, והנטייה שלנו להתערב היא מינימלית, אם בכלל, אם זה בענייני כספים שאנחנו צריכים להתערב. בית"ר רוב העונה שיחקה יפה ואטרקטיבי. חוגג לא יבנה את בית"ר בשנתיים כמו שאת רומא לא בנו ביום אחד. אני בטוח שככל שהוא יישאר פה יותר, אז אנחנו גם נראה שכר לעבודה שלנו וזה אומר תארים".

כשנשאל לגבי הסגל לעונה הבאה, הוא סיכם: "יוסי ורוני לא יכולים להיות מנותקים מהמצב בכללותו. כלומר אם אתה מאוד רוצה שחקן מסוים... הם רואים שחקנים ומתעניינים. אני מקבל כל יום מסוכן הצעה על שחקן, חלק אני מעביר ליוסי או רוני שיגידו מה הם חושבים. אנחנו נלך על המצוי, לא תמיד על הרצוי. צריך להתייחס למספר שצריך לשלם. כל הקבוצות יעברו את זה, המספרים שהיו לא יהיו, המספרים הולכים לרדת בצורה דרסטית. זה נכון לגבי כולם: צוות המאמנים, שחקנים... איך אומרים? כולם נכנסים תחת האלונקה? אז נכנסים באבו אבוה".