(אלן שיבר)
(אלן שיבר) | צילום: ספורט 5
התקהלות שלא מקובלת על פי משרד הבריאות (אלן שיבר)
התקהלות שלא מקובלת על פי משרד הבריאות (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

ההתרגשות מחזרת הכדורגל בישראל מורגשת באופן ניכר ברחבי הארץ, אך היא מובילה גם להשלכות שליליות. במנהלת הליגות עקבו אתמול (שלישי) בדאגה רבה אחרי הצילומים של אוהדי הפועל תל אביב, שהצטופפו ליד אצטדיון בלומפילד. בתוך כך, מאות מאוהדי מכבי תל אביב צפויים להגיע היום לתמוך בצהובים ליד שער 11 לקראת משחק העונה הערב (20:45, ישיר ב-5SPORT) מול מכבי חיפה. הם אמורים להגיע החל מהשעה 18:00.

בהודעה רשמית של אלופת ישראל נשלח מסר חד וברור לכיוון הקהל הצהוב: "המועדון מודה לאוהדים על התמיכה העצומה והמרגשת גם בימים מורכבים אלה בהם לא ניתן ללוות ולעודד את השחקנים מהיציעים. המועדון פועל רבות יחד עם מנהלת הליגות על מנת לאפשר את החזרה שלכם ליציעים בבטחה תוך שמירה על בריאותכם ובריאות השחקנים. כל התקהלות של אוהדים מחוץ לאצטדיון בניגוד להוראות משרד הבריאות תקשה על תהליך חזרת האוהדים למגרשים ותסכן את בריאותכם. אנו קוראים לכל האוהדים להימנע מהגעה לסביבת האצטדיון לפני, במהלך ולאחר המשחק. כולנו מחכים ליום בו נוכל להיפגש ביציעים וליהנות יחד מהמשחק אותו כולנו אוהבים".

גם מצד מרחב יפתח במשטרת ישראל יצאה הודעת הבהרה בנוגע למשחק היום בוא היא הגיבה לחרושת הפרסומים ברשתות חברתיות סביב רצון האוהדים להגיע לאצטדיון בלומפילד או להקרנה משותפת. מטעם המשטרה נמסר שתתבצע אכיפה נגד הפרת התקנות לשעת חירום, לרבות פיזור התקהלויות ולאחר מכן מיצוי הדין עד תום עם אלו שיבחרו להפר זאת באופן בוטה.

בהודעת משטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל מבקשת להבהיר בזאת כי לא תתאפשר כל הקרנה בשל הטעמים הבאים:
א. שימוש במרחב הציבורי מחייב אישור רשות מקומית לעניין התקהלות בהיעדר אישור רלוונטי לא ניתן להתקהל.
ב. ההתקהלות עלולה להפר את הנחיות משרד הבריאות בנוגע להיעדר מימוש הנחיות הריחוק החברתי והתקהלויות.
ג. ריכוז קהל עלול להוביל לחשש לשלום הציבור ועלול להפר את הסדר הציבורי".

 

יו"ר המנהלת, ארז כלפון, היה בקשר עם גורמים במשטרה אמש וקיבל מהם נתונים על ההתקהלות לאורך כל הלילה. על פי ההערכות, כמות השיא של האוהדים בבלומפילד הייתה קרובה ל-500 אנשים, ואלה בדיוק התמונות שבמנהלת לא רצו לראות.

"אלו תמונות שגורמות לכך שהחזרת הקהל למגרשים תתעכב עכשיו יותר. ההתקהלויות הללו לא מקובלות על משרד הבריאות וכרגע הסיכוי לכך נראה קלוש מאוד", אמרו במנהלת. בעקבות כך, קיימת הערכה כי יגיעו כוחות מתוגברים של המשטרה למשחק העונה הערב אל מחוץ לאצטדיון, ואם יגיע קהל גדול של מכבי ת"א או מכבי חיפה, הם עשויים גם לפזר את ההתקהלות הזאת.

במנהלת שלחו הודעת גינוי לאירוע שהיה אתמול עם אוהדי הפועל ת"א: "התנהגות שחקני הפועל ת"א בסיום המשחק אמש, בעת שיצאו מחוץ לתחומי המגרש בכדי לחגוג עם האוהדים שהיו מחוץ לאצטדיון, הייתה מיותרת ופזיזה. התנהגות זו פוגעת במאמצי המנהלת להחזרת האוהדים למשחקים. הבוקר ערך ארז כלפון, יו"ר המנהלת, שיחת בירור עם נציג המועדון בדירקטוריון זאב גרינברג, הבהיר לו את חומרת המעשה, שעלול לפגוע בבריאות השחקנים ואף לסכן את המשך פעילות עונת המשחקים, כמו גם כי אסור שמקרים כאלה יחזרו פעם נוספת. זאב גרינברג התחייב לערוך שיחה עם השחקנים ולהעמיד אותם על טעותם, מתוך ההבנה כי חובה על השחקנים והאוהדים לשמור על הנחיות משרד הבריאות".

תגובתה של הפועל ת"א הגיעה מיד לאחר מכן, שכללה הסכמה לשיתוף פעולה עם המנהלת: "הבוקר הובהר לנציגי המועדון על ידי ראשי מנהלת הליגות ומשרד הבריאות כי החגיגות של שחקני הקבוצה עם הקהל בסיום המשחק אמש אינן תקינות ומסכנת את המשך הליגה, על אף הניסיון לשמור על ריחוק בין הצדדים. היום תיערך שיחה עם שחקני הקבוצה שיתבקשו לא לחזור על כך, מתוך הבנה כי מקרים מסוג זה פוגעים במאמצים להשבת הקהל למגרשים באופן סדיר. אנו קוראים מכאן לאוהדי הקבוצה לשמור ככל הניתן על כללי הריחוק החברתי. אנחנו מתגעגעים אליהם, מרגישים אותם איתנו בכל מקום, אך בכדי שנוכל לחגוג יחדיו בין כותלי האצטדיון ולא מאחורי גדרות, כולנו צריכים להתאחד ולהיצמד להוראות - עם כל הקושי שבדבר".