sportFive1012419
צילום: ספורט 5
פארדיו וה
פארדיו וה"זידאן" שלו (Getty) | צילום: ספורט 5

יוסי בניון חוגג היום יום הולדת 40, ויותר ממחצית משנותיו הוא העביר במגרשים עם קריירה שבעיני רבים נחשבת לגדולה בתולדות הכדורגל הישראלי. עד כמה הקריירה של נער מדימונה הייתה גדולה, יעידו המחמאות הבאות שלהן זכה מהבכירים בענף במרוצת השנים.

פדרו מוניטיס (פברואר 2003): "יוסי בניון הוא שחקן גדול ויש לי איתו הבנה מצוינת. לשחק עם שחקנים גדולים כאלה זו הנאה. הוא תמיד יודע למצוא אותי ברחבה, גם כשהוא לא רואה אותי, אני יודע שאקבל ממנו את המסירה לשער".

אלן פארדיו (יולי 2005): "יוסי הוא קשר יצירתי שמביא משמעת ושכל להתקפה. הוא גם שחקן חרוץ מאוד שמשתפר משנה לשנה. שחקן עם כישרון טבעי שיכול לפתוח דלתות כשהקבוצות יושבות עמוק".

אלן פארדיו (ספטמבר 2005): "הוא מהשחקנים שגורמים לך לקום מהכיסא. כיף לצפות בו והנגיעה שלו בכדור היא כמו של זידאן. קשה להתמודד עם שחקנים כמוהו. המשחק שלו כולל הרבה דברים, ויש לו נוכחות".

סטיב מקלארן (דצמבר 2006): "יוסי בניון הוא השחקן הכי חשוב של נבחרת ישראל, הכל עובר דרכו. אני מעריץ אותו מאוד. הוא המנהיג שלהם ונהיה חייבים להתמקד בו. יצא לי לראות אותו בווסטהאם, ואני בטוח שהטיפול בכדור וראיית המשחק שלו תדרוש מאיתנו הרבה מאד ריכוז בהגנה".

קני דלגליש (יולי 2007): "פרננדו טורס הגיע תמורת סכום גדול וראיין באבל הבטחה גדולה, אבל ההחתמה המבטיחה ביותר היא יוסי בניון, שמוסיף לקישור של ליברפול מימדים שאין כרגע. אם הוא יבצע את הקסמים שלו, הוא ייכנס ללב של האוהדים".

אוטמר היצפלד (אוגוסט 2008): "צפיתי בנבחרת ישראל, ואין ספק שהתמקדתי ביוסי בניון, שבעיניי שחקן ברמה עולמית. יהיה לנו קשה לנטרל אותו ולמנוע ממנו להשפיע על המשחק של ישראל".

אוטו רהאגל (מארס 2009): "בניון שחקן פשוט מצוין, מאד מסוכן ותמיד מחפש את השער. ההגנה שלנו תצטרך להיזהר מהיכולות הגבוהות שלו, ואם לא נשמור עליו אנחנו עלולים להצטער על זה כמו שריאל מדריד הצטערה".

פרננדו טורס (מאי 2009): "אני צריך שחקן כמוהו עם איכות המסירה שלו, הוא תמיד מחפש את החלוץ. אני תמיד אומר לו את זה ואם הייתי המנג'ר, הוא היה משחק תמיד".

רפא בניטס (מאי 2009): "כשקנינו אותו ידענו שהוא שחקן טוב מאוד, אבל שחקנים מסוגו בדרך כלל פחות עקביים מהאחרים. יוסי משחק טוב, ואנחנו יכולים להשאיר אותו יותר זמן על המגרש מה שנותן לו יותר ביטחון. הוא יכול לשחק במספר עמדות וזה נותו לנו אפשרויות".

קרלו אנצ'לוטי (אוגוסט 2010): "יוסי שחקן אינטליגנטי מאוד. מבחינה טקטית הוא יודע טוב מאוד הכל על המשחק, והוא טוב יותר מג'ו קול. הוא מבין מה שאני אומר לו ואנחנו שמחים שיוסי איתנו".

ארסן ונגר (אפריל 2011): "הוא נותן איזון לקבוצה ומכיר היטב את העמדה שלו. כשהוא משחק, הקבוצה מצוינת. יש לו איכות עצומה".

דירק קאוט (מאי 2011): "יוסי שחקן אינטליגנטי מאוד עם הרבה איכויות, שהגדולה שבהן היא לנצח שחקנים. המסירות שלו בלתי נתפשות. יש לו כישרון ענק והוא יכול לשנות משחקים עבורנו. הוא יכול להתגבר על שחקנים ולכבוש. הרבה אנשים רואים את האיכויות האלה, אבל הוא גם שחקן קבוצתי והוא נותן הכל ועוד קשה מאוד לקבוצה. העונה הוא סחב אותנו ומשחק מצוין".

אברם גרנט (יוני 2018):  "צריך להבין את הבסיס של יוסי בניון, יש לו תשוקה אדירה לשחק שהיא לא נגמרת. לא ראיתי שחקן שמגיע לגיל כזה עם תשוקה כזאת לשחק ואכזבות כאלה שהוא לא משחק.  הוא אוהב מאוד לשחק וכשהוא משחק הוא מביא את הכותרת שלו".

ערן זהבי (אפריל 2019): "תמיד הערצתי את הרעב למשחק, את התשוקה הבלתי נגמרת את הילד כשהוא עולה לדשא. הוא היה המודל לחיקוי שלי, של מה זה להיות כדורגלן אמיתי, מקצוען, צנוע ואיש משפחה למופת. זכיתי לשתף איתו פעולה בנבחרת ומקווה שסלח לי כשעזבתי את מכבי בדיוק כשהגיע"

פרננדו טורס (אפריל 2019): "הדבר הכי טוב עבורי בלשחק ליד בניון זה שידעתי שתמיד יש לידי שחקן שיכול למסור לי. חלוץ כמוני צריך שחקן כזה לידו בקבוצה. אני מתגעגע ללשחק איתו ומתגעגע בכלל. הוא חבר שלי גם היום, הוא אחד מהאנשים הכי טובים ואחד השחקנים הכי איכותיים שפגשתי בכדורגל. הייתה לו השפעה גדולה על ליברפול. הוא שיחק בכנף והיה לו שיתוף פעולה טוב עם צ'אבי אלונסו וסטיבן ג'רארד. כולם חיפשו אותו כי הוא שחקן שהיה יכול לעשות את ההבדל. יוסי היה זה שתמיד מצא את החלוץ בצורה הכי חכמה ומתוחכמת ושינה משחק. הייתה לו יכולת מדהימה. אני חושב שכל השחקנים ששיתפו איתו פעולה יגידו עליו שהוא מסוג השחקנים שאתה צריך כשהקבוצה מסתבכת, וגם שחקן שאתה צריך בחדר ההלבשה כי הוא מוסיף לאווירה. בניון זה סגנון שחקן שכל קבוצה צריכה כדי להצליח".

סטיבן ג'רארד (אפריל 2019): "מה שהכי אהבתי אצל בניון זה לא רק הכדורגל, אלא גם האדם שהוא. תמיד היה לו חיוך על הפנים. הוא אדם נוח מאוד וכדורגלן נהדר ומבריק, היו לו גולים חשובים שעזרו מאוד לקבוצה. יש לי רק מילים טובות על יוסי. שחקן טוב זה חשוב לקבוצה, אבל יותר חשוב להיות אדם טוב, ויוסי בהחלט בטופ במובן הזה. במשחקים גדולים יוסי תמיד היה שם. הוא לא היה אנוכי ועשה עבודה שחורה, אבל גם הראה איכויות בזמן הנכון. הלוואי והייתי משחק איתו יותר".

איתי שכטר (אפריל 2019): "נתן לי תקווה שאפשר לחלום הכי רחוק ולהגשים חלומות, בכל אימון אם זה בנבחרת ואם זה בקבוצות ששיחק, תמיד רצה לנצח לא משנה באיזה זמן באיזה עונה וכמה זמן עבר מתחילת הקריירה, הצניעות הענווה וההשקעה הובילו אותו להיות הגדול מכולם בכדורגל הישראלי, מאז שאני זוכר את עצמי הערצתי אותו ואני מודה על כך שזכיתי לשחק איתו גם בקבוצות הטובות בישראל וגם בנבחרת".
 

איגביני יעקובו (אפריל 2019): "יש לו כריזמה ששמורה רק למעטים. כשהוא מדבר מקשיבים לו, ועם כזאת צניעות, אי אפשר שלא ללכת אחריו. הוא אחד השחקנים הכי גדולים ששיחקתי איתם ואני רק רוצה להודות לו על כל מה שעשה בשבילי. מה שהפך אותו בעיניי לכל כך גדול זה החוכמה והערמומיות שלו עם הכדור, אי אפשר היה לחטוף לו. הוא היה מאוד לא אנוכי והפך את האחרים סביבו לטובים יותר. הייתה לו סבלנות אדירה לכל צעיר וגם לכל מבוגר והוא פשוט אהב את המשחק בצורה הכי נקייה שיכולה להיות. היה שווה לקנות כרטיס בשביל מה שעשינו ביחד על הדשא".

חואן מאטה (אפריל 2019): "הוא אחד האנשים הטובים שפגשתי בכדורגל ושחקן נהדר ברמה גבוהה. כשהגעתי לצ'לסי הוא נתן לי את החולצה מספר 10 וזה משהו שאני לא אשכח לעולם".

אבי נמני (אפריל 2019): "יש לו תשוקה של ילד למשחק. זה משהו שאי אפשר להסביר. בגיל 37-38 הוא מגיע הביתה לנוח ואז עושה אימון פרטי כדי שילך לו טוב יותר. זה מראה לך את התשוקה, הוא מגיע ראשון לאימונים והולך אחרון. אלו דברים ייחודיים וזה כיף לראות את זה".