sportFive1071784 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
גולדהאר. בונה תרבות (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
גולדהאר. בונה תרבות (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

הכדורגל הישראלי מלא בבעלים שאומרים את דעתם בפומבי, אבל יש אחד ששומר על מסתורין כדרך קבע - מיץ' גולדהאר. הערב (רביעי), איש העסקים הקנדי שעומד בראשה של מכבי ת"א שובר שתיקה בשיחה מיוחדת עם טניסאי העבר, אנדי רם, במסגרת סדרת מפגשים של הקריה האקדמית אונו.

נתחיל, איך לא, מהקטע בו דיבר הקנדי על מכבי ת"א. "גדלתי בבית יהודי, אמא שלי ניצולת שואה ואני אוהב ספורט", הסביר הבעלים מדוע בחר בצהובים בתחילת דרכם המשותפת. "מכבי ת"א הייתה רוב הזמן במצב כלכלי לחוץ. הייתי מגיע לישראל באופן קבוע, אבל הייתי עייף מישראל כתייר. רציתי להכיר את ישראל האמיתית".

"לפני שקניתי את מכבי, רציתי להשקיע במניות", המשיך גולדהאר. "היו דברים שיכלו לקרות מבחינה עסקית, אבל מסיבות שונות לא קרו ורציתי להיות מעורב. מכבי הייתה אייקון עבורי בספורט וייצגה את העולם היהודי באירופה, ואחרי המון זמן הבנתי שהפרוייקט הזה יכול לעבוד ואני מעוניין בו. לא הייתי מחליף את זה בעבור שום דבר - זו חווייה פנטסטית".

"אני רוצה להאמין שאני בונה תרבות במכבי", הוסיף הבעלים. "כולם קטנים, אף אחד לא גדול מאף אחד אחר, כולם שמחים במקום העבודה. אם אתה רוצה להיות במכבי, יש הרבה חוקים ורגולציות שלא נתונים לדיון. ובאותה נשימה, אם תעבוד במכבי ותהיה הכי טוב שאתה יכול - אתה תהנה. בתקווה שהתוצאות ידברו בעד עצמן".

גולדהאר ומיכה. אין סבלנות למי שפוגע בארגון (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
גולדהאר ומיכה. אין סבלנות למי שפוגע בארגון (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

"כשקניתי את מכבי, שמעתי את המילה פראייר הרבה", גולדהאר נזכר. "זה לא הפריע לי, חשבתי שזה משעשע שחשבו שאני נאיבי. יש הרבה יתרונות וחסרונות להשקעה לטווח ארוך. העתיד? יש לי עוד כל כך הרבה מה להשיג. אני לא מרוצה מאיפה שאנחנו נמצאים, יש לנו עבודה לעשות. הייתי יכול לדבר על מה אנחנו עושים טוב, אבל אני מפוקס בלתקן. אני נרגש למהשלים את החזון שלי במכבי, ועברנו דרך ארוכה, אבל אני לא אשאר רק כדי להשיג את המטרות - אלא כל עוד אני נהנה באופן אישי".

גולדהאר התייחס לעונה של קבוצתו: "אני מאוד אוהב את הקבוצה שלנו השנה. היו לנו קבוצות עם תוצאות מצויניות ואי אפשר לחלוק על הכישרון שלהם, אבל יש משהו בקבוצה הזו שאני מאוד אוהב. אני נהנה מהעונה הזו. אנחנו לא מקום ראשון, אבל לא רחוקים כמו שהיינו לפני, אני מרגיש בנוח איפה שאנחנו נמצאים. אנחנו לא אומרים 'יש', אנחנו מקום שני, אבל מסתכלים ודואגים רק לעצמנו. בזמן המשחק נגד מכבי חיפה הייתי בשיחת זום ופיספסתי את המחצית הראשונה, אבל כשהיא הסתיימה יכולתי לצפות. ראיתי משחקים של מכבי במקומות ובמצבים הכי הזויים. אני מעדיף לראות אותם לבד. בדרך כלל יש הרבה אנשים שנכנסים ויוצאים, אבל כשמתחיל המשחק כולם נעלמים. כולם בחברה עוקבים אחרי המשחקים".

"הגישה במכבי היא ארוכת טווח, תוצאות קצרות טווח זו לא הגישה שלי. אני מאוד מעורב, אני נהנה מזה, אני לא מעורב בעסקים שאני לא נהנה מהם. זה לא אומר שזה קל, אנחנו עושים את זה 10-11 שנים, אבל אם יש ספקות אז עושים עוד ישיבה. חשוב מאוד שהאנשים במועדון יבינו את הפילוסופיה במכבי. אנחנו משקיעים המון מחשבה בהחלטות שלנו, ואז המאמנים מקבלים אמון. אני מאמין במאמנים עד שהם גורמים לי לאבד את הביטחון שלי בהם".

"יש לנו אוהדים מדהימים וזה מעורר השראה, זה עצוב שהם לא באיצטדיונים. בחזון של המועדון, כולל הנוער, אני חושב שיש לנו עדיין דרך לעשות. אני רוצה לראות את זה קורה, אני נהנה מהאתגר להגיע לשם, אבל אם לא אהנה מזה יותר אחשוב על עזיבה".

על הקווים האדומים שלו ועל חזרתו האפשרית של ערן זהבי, אמר גולדהאר: "אין לי סבלנות להדלפות ולמישהו שמחבל במשפחה ובארגון, בכל צורה. לא אקבל חוסר כבוד בתוך המשפחה. ערן זהבי? אני אוהב אותו, אנחנו חברים טובים ונשארים בקשר. כרעיון, אין סיבה שהוא לא יסיים את הקריירה במכבי ת"א, אלו פשוט נסיבות. זה יהיה פואטי אם ערן יחזור. ליגת האלופות עם מכבי או עסקה גדולה? אין שאלה בכלל, מכבי".

זהבי. מי יודע מה צופן העתיד (getty Images) (צילום: ספורט 5)
זהבי. מי יודע מה צופן העתיד (getty Images) | צילום: ספורט 5

גולדהאר התייחס גם לבניית מגרש ייעודי למכבי בלבד: "באופן כללי, יש רעיון לבנות מגרש אימונים ואיצטדיון. נראה אם זה אפשרי ונשקול זאת. אין לנו את אותה דחיפות לבנות איצטדיון חדש בגלל שיפוצי בלומפילד, אבל נבנה מתחם אימונים טוב יותר לכל קבוצות הגיל. מחלקת הנוער זה מפתח, אני מרגיש טוב לגבי ההשקעה בצעירים ואני מעורב בתוכניות. יש לנו דרך ארוכה עד לאיפה שאנחנו צריכים להיות, אבל גם עשינו דרך. זה העתיד שלנו. אני רציתי לטפל בעניין הנוער בשנים הראשונות, אבל היו הרבה דברים אחרים וסדרי עדיפויות שונים".

גולדהאר סיכם: "חשבתי אולי להתחיל לבלות חצי שנה בישראל, זו הייתה התוכנית הראשונית שלי, אבל אז הגיע המשבר הכלכלי. יש רגעים שאני חושב על זה. הפייר-פליי? בכנות, אני חושב שזה קשה. בגלל החוקים שיש בישראל, קשה לקבוצה ישראלית לשגשג באירופה. זה די מלהיב מה שעשינו כאנדרדוג, ישראל הקטנה מצליחה מול קבוצות גדולות יותר. אנחנו מקבלים הנאה מזה. חיזוק? הקבוצה מחזקת את עצמה, צעד אחר צעד, אנחנו פתוחים לרעיון של להתחזק במקומות מסויימים".