sportFive1066603 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
זהבי. יותר קל להבקיע בהולנד? (Getty) (צילום: ספורט 5)
זהבי. יותר קל להבקיע בהולנד? (Getty) | צילום: ספורט 5

ארבעה חודשים אחרי שנחת בפ.ס.וו איינדהובן, ערן זהבי סוף סוף התפוצץ עם צמד נהדר ב-2:2 של קבוצתו עם אייאקס. מי שליווה את החלוץ גם בתקופות הפחות קלות, סוכנו רונן קצב, התראיין ל"חמש באוויר" וסיפר על התחושות הנפלאות: "אין אחד שקרוב אליו שלא שמח בשני הגולים. קיוויתי שייגמר בניצחון, אבל זה שערן חזר להבקיע מאוד שימח כמובן ואחרי תקופה פחות נוחה, כי הוא המבקר הכי גדול של עצמו וכל משחק שהוא לא מבקיע הוא עושה לי סרטים ודרמות, ובגלל זה הוא כזה ווינר".

"אם מסתכלים על כל התקופה", המשיך קצב. "הוא כבש חמישה שערים, בישל שלושה והעלה אותם לבתים באירופית, אז אם מתחשבים בזה שחלה בקורונה ולא עשה איתם מחנה אימונים, זה מתיישר. הוא לא היה בהרכב רק בתקופות כשהיה חולה והיה צריך זמן להתאושש, מבחינת המאמן שהביא אותו וקובע, ערן שחקן הרכב. אני יכול להגיד ששבוע לפני אייאקס, עשו בדיקות ומבחנים אחרי הפגרה, וערן זהבי בן ה-33 סיים שלישי בקבוצה שיש בה המון צעירים, אז זה אומר שהוא 'שם' כל הזמן. בכל העולם, כשמאמן מביא שחקן הוא מאמין בו, ומשחק אחד או שניים לא משנים את זה. אחת הסיבות שהגענו לפ.ס.וו זה בגלל המאמן".

בנוגע לביקורות בתקשורת, הסוכן לא ממש התרגש: "אנחנו יודעים שבשנים האחרונות יש תחרות עצומה בין כלי התקשורת והם רבים יותר מאשר פעם, כל שעתיים צריכה לעלות כותרת. אין לי בעיה עם ביקורות ושאנשים חושבים שונה ממני, הבעיה שלי היא שמעתיקים כותרות מהולנד. זו לא עיתונות, זו רכילות. מקומון כתב משהו ומעלים בכל האתרים הבכירים. באחד האתרים אפילו ציטטו אוהד מפייסבוק. אני גם עובד על זה עם ערן, ואנחנו מוכנים לזה והכל בסדר. רק מבקש קצת הוגנות בגישה. אני יודע שהביקורות לא תמיד נקייה מאינטרסים, צריך להתעסק במה שחשוב ולא במה שלא".

ומה בנוגע לתפוקת השערים? הסוכן הפתיע: "אני חושב שבליגה הסינית יותר קשה להבקיע מאשר בהולנד, כי בסין הוא שיחק רק עם דיא סבע וכולם מסביבו היו סינים. פ.ס.וו קבוצה שמגיעה להרבה יותר מצבים, והוא צריך למצוא את המשבצת שלו. ראינו בסין שחקנים יותר גדולים מערן שלא כבשו 20% מהשערים שלו".

מבחינת קצב, לא צפויה שום תזוזה מצד זהבי בחלון ההעברות. "אנחנו לא באנו לאיינדהובן כדי לעזוב. באופן טבעי, בכל פעם כשיהיה פחות טוב, יקשרו אותו בחזרה למכבי. ערן בא לפה כדי לנסות להצליח, והוא בונה פה דרך. מכבי לא עשתה שום פנייה, וגם אם הייתה עושה, השחקן תחת חוזה. זהבי הגיע בזכות המאמן שמאמין בו שיהיה חלוץ מרכזי, בקבוצה שנאבקת על האליפות עם אייאקס. אף אחד לא בא כדי לקום ולוותר. לא אמור לקרות כלום בחודש הקרוב, אתם רואים מצב שפ.ס.וו אומרת לערן ללכת? אני לא מבין את השאלות האלה".

אצילי. לא מתכוון להתנצל (לירון מולדובן) (צילום: ספורט 5)
אצילי. לא מתכוון להתנצל (לירון מולדובן) | צילום: ספורט 5

הסערה סביב מיכה ואצילי

בנוגע לליגיונרים האחרים שהוא מייצג, עומר אצילי, בן שהר ודור מיכה, קצב סיפר: "אני מאמין שתוך יום-יומיים נדע איפה אצילי ישחק. כשיהיה מה להודיע, נודיע. אפואל קבוצה שכל שנה בונה את התקציב שלה על סמך שתעלה לבתים באירופה. ברגע שזה לא קורה, זה מתרסק וכל שנה זה אותו סיפור. זה גם היה השלב שעומר אמר לי, במיוחד אחרי שנסגר התיק, 'אני לא רוצה להיות במקום שלא משלם לי ולא מתעסקים בכדורגל'.. מיכה? מקבל קרדיט בקבוצה שנאבקת על אליפות ולא צפוי לעזוב".

הסוכן נשאל גם על החזרה המסתמנת של אצילי לכדורגל הישראלי בצד פרשת הקטינות, ויש לו בטן מלאה על הנושא: "אני לא מוריד אחריות מהשחקנים שבקלות רבה מדי לטעמי הלכו לבחורות שפנו אליהם באינסטגרם. צריך להיות אחראי כלפי עצמך, בטח עומר כלפי אישתו, ולהבין את המשמעויות שככדורגלן, עדיף להתרחק מהמקומות האלה. יש לי בטן מלאה על הרבה דברים שקורים פה, והמשפט שכל אחד עושה להם פה".

"על מיץ' גולדהאר אני לא כועס", התייחס קצב להחלטה של מכבי תל אביב לשחרר את השניים. "זאת הקבוצה שלו והוא יכול להחליט מה שהוא רוצה. אני הייתי מחליט אחרת. כקצין, כשחיילים שלי היו במצוקה אני קודם כל תמכתי בהם. לא מקובל עליי שעל חבר'ה שיצאו ללא אשמה, באופן הכי נקי שיש, אנשים עוד אומרים שהם צריכים לבקש סליחה. אתם הייתם מבקשים סליחה ממישהו ששיקר לכם?".

"יש פה אלמנט של חינוך", נימק הסוכן. "יש לנו רצון שילמדו מהעניין הזה, גם הבנים וגם הבנות. לא צריך להעביר מסר שאפשר לזייף תעודות זהות, לצאת למסיבות של בוגרים, לשקר בנוגע לגיל, לצלם ולהפיץ תמונות ובסוף מקסימום יבקשו ממך סליחה. זה המסר שרוצים להעביר? כי אם כן, בואו נבקש סליחה".

ומה אם קבוצות בארץ יבקשו מאצילי להתנצל? "אין לנו תנאי חזרה בשום מקום, יש רצון להמשיך הלאה. אנשים שוכחים שהם לקחו אחריות ואמרו מה שאמרו. הם לא התנצלו ולא מתכוונים להתנצל בפני נערות ששיקרו להם. אם הבת שלי הייתה עושה דבר כזה הייתי לוקח אחריות, ולא מפיל את זה על אחרים. אצילי ומיכה שגו וצריכים לקחת אחריות ושאנשים ילמדו איך לא פועלים ברשתות. גם אני בחור לא צעיר ומקבל כל היום הצעות מגונות באינסטגרם, מאוד קל ליפול והרשת מקום מאוד מאוד מסוכן. צריך לקחת אחריות ולהעביר מסר".

קצב אף הבהיר שמבחינתו, השירים שאצילי שר נגד מכבי חיפה לא אמורים להוות בעיה: "באופן אישי, אני מאוד אוהב את היריבויות והשירים בין הקבוצות. הכי טבעי בעולם ששחקן יחגוג בשירה עם האוהדים אחרי ניצחון. הרי אף אחד לא באמת חושב שהם באמת ארגון טרור בגלל הצבע הירוק. בואו נהנה מהכדורגל שכל כך חסר לנו, והלוואי שהשירי אוהדים יהיו הבעיה שלנו".

סבע. עוד ישראלים בעקבותיו? (אל נאסר, רשמי) (צילום: ספורט 5)
סבע. עוד ישראלים בעקבותיו? (אל נאסר, רשמי) | צילום: ספורט 5
קצב התייחס גם לדיווחים שקושרים את מנור סולומון לארסנל: "אני חושב שההעברות היותר גדולות יקרו בקיץ, כי ינואר זה תמיד תיקונים. דבר שני, הקורונה משפיעה, והדברים יהיו יותר ברורים בקיץ מאשר עכשיו. לא רואה אותו עובר כרגע, אבל הכל יכול לקרות"

אריאל הרוש חזר בשבוע החולף לקדנציה שנייה בהולנד, כשחתם בהירנביין, וקצב אמר על המהלך: "הוא היה מצוין בספרטה רוטרדם, ונשאר איתם ליגה אבל לא נשאר בגלל עניינים עם חוזה וב"ש. זה התגלגל למצב שהדלת נסגרה והוא עבר לסלובניה כדי לשחק כמה משחקים, והיה ברור שבינואר נמצא לו משהו. עכשיו יש לו הזדמנות נוספת בליגה טובה שמתאימה לו. הנבחרת חשובה לו ונקווה שיהיה שוער ראשון בקבוצה ובנבחרת".

מיוצג נוסף של קצב, דיא סבע, עושה חיל באמירויות, ולא מן הנמנע שיפתח דלת עבור כדורגלנים ישראלים נוספים במפרץ: "הולך לו מצוין. זה נכון שהמספרים יותר נמוכים, אבל הוא בתפקיד קצת יותר אחורי. אבל משחק מצוין ונחשב לאחד הזרים הטובים בליגה, ועושה לנו שירות מעולה ובוועדות שיהיו עוד ישראלים שם, מתאר לעצמי שכבר בקיץ הקרוב".