sportFive1003584
צילום: ספורט 5
אביטן.
אביטן. "לא כל מאמן יכול להצליח בהפועל ת"א" (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

בעוד המשך העונה בספק בשל התפרצות נגיף הקורונה בישראל, הפועל תל אביב יכולה להסתכל אחורה ולהיות מרוצה ממה שהיא השיגה עד כה. היא העפילה לפלייאוף העליון, עלתה לחצי גמר הגביע והצליחה לקדם כמה שחקנים צעירים שיהיו חלק מעתיד המועדון. מדובר בהישג לא פשוט לקבוצה שהייתה על סף כיליון לפני שנים ספורות בלבד. אחד מבעלי הקבוצה, איציק ניסנוב, הגיע ל"ראשון לכל כדור" כדי לסכם.

השינוי הגדול במועדון החל עם עזיבתו של ניסו אביטן ומינויים של משה סיני למנהל מקצועי וניר קלינגר למאמן. "אנחנו לא הרבה שנים בכדורגל", פתח ניסנוב, "משנה לשנה אתה לומד ומקבל ניסיון. חשבנו שיותר נכון להביא מישהו שמזוהה עם המועדון מצד אחד ומישהו שיקשר בין המאמן לבעלים. זה היה נראה כלפי חוץ שהיינו מעורבים, אבל אני לא חושב שהיינו כ"כ מעורבים. אף פעם לא קבענו מי יהיה בסגל ומי ישחק. אין החתמה של בעלים. זה נכון שבעלים יחוו דעה".

"אחרי שלוש וחצי שנים בהפועל ת"א, אנחנו יודעים שלא כל מאמן יכול להיות בהפועל ת"א, מוכשר ככל שיהיה", המשיך ניסנוב, "בהפועל ת"א צריך אוטוריטה. בגלל הלחץ, לא כל מאמן ובטח לא כל שחקן יכול להצליח בהפועל ת"א. חשבנו שאביטן מתאים להפועל ת"א, אבל לא כל מאמן יכול להצליח בהפועל ת"א. זה לא התחבר. הוא איש יקר, בחור אינטיליגנט, מאמן מצוין. לא אגיד עליו מילה רעה. נתנו צ'אנס די גדול. נתנו לו את כל הכלים להצליח. בתחילת העונה צירפנו 13-14 שחקנים חדשים. אנחנו לא מביאים להפועל ת"א אף שחקן שהמאמן לא רוצה".

טביב.
טביב. "לא יכול לחזור" (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

כמה משקיעים הבעלים בהפועל ת"א? ניסנוב טוען כי מדובר בעסק לא זול: "גם אם הפועל ת"א עושה עונה סבירה היא עולה כל שנה כמה מיליוני שקלים. לקחנו את הפועל ת"א במצב שהקבוצה הייתה מפורקת. עם מינוס תשע נקודות, כמעט בלי שחקנים. עשינו עונה די טובה בליגה הלאומית. בשנה שעברה נראינו די טוב ברוב המשחקים. הייתי מאוד מאוכזב במבחן התוצאה. מבחינתי השנה היא סוג של הצלחה".

"נכנסנו להפועל ת"א מאהבת המועדון, כדי שהיא תלך למקום יותר טוב, שהיא תגיע לידיים שיוכלו להתחרות בכסף הגדול", המשיך ניסנוב, "אנחנו לא יכולים להעמיד קבוצה בתקציבים של גולדהאר, שחר ואפילו לא של אלונה. אם יבוא מישהו ויגיד שהוא מעמיד תקציב של 50 מיליון ש"ח למשך שלוש שנים, אני ואחי ניתן את החלק שלנו בחינם. אנחנו לא ניתן את הפועל ת"א לאף אחד שיבוא לעשות סיבוב".

ניסנוב פסל את האפשרות שאלי טביב יחזור להיות הבעלים של המועדון: "אני מעריך את טביב, אבל אני לא חושב שהוא יכול להיות הבעלים של הפועל ת"א. הקהל לא ייתן לו להיות הבעלים. אני מקווה מאוד שאני לא כבר אהיה הבעלים של הפועל ת"א בשנים הקרובות. לצערי, בכדורגל הישראלי היום יש יותר בעלים שרוצים ללכת מאשר בעלים שרוצים להיכנס. אנחנו מחפשים מישהו שייקח את הפועל ת"א".

דגני.
דגני. "לא מצטער על החיכוך" (דני מרון) | צילום: ספורט 5

מלבד הצורך להתנהל בתקציב נמוך יחסית, הפועל ת"א מתמודדת גם עם עניין החובות לפיפ"א ולאופ"א: "זה מאוד מורכב. יש לנו שני עורכי דין שמתעסקים בזה, אחד בארץ ואחד בשווייץ. יש פה עניין של העדפת נושים, יש חוקים של פיפ"א שנוגדים את החוקים של מדינת ישראל. מדובר בחובות של כ-12 מיליון ש"ח. אני חושב שנדע לפתור את זה. אנחנו הולכים לערעור בקאס. אני מקווה שזה יגיע לפתרון".

למרות ההצלחה העונה, בגזרת הזרים הפועל ת"א עדיין לא מצאה את השחקנים שיוכלו לשדרג אותה. ניסנוב: "במבחן התוצאה ברור שמערך הסקאוטינג הוא לא הצלחה גדולה. לא קל להביא לארץ זרים ולהצליח. אפשר לספור על יד אחת את הזרים שהצליחו. תקציב השחקנים של הפועל ת"א הוא בין 16 ל-17 מיליון ש"ח".

עפ"י ניסנוב, ההכנות לעונה הבאה כבר החלו: "קלינגר חתום לעונה הבאה. סיני עוד לא חתום, אבל יהיה חתום". שחקן נוסף שצפוי להיות חלק מהמועדון הוא אוראל דגני. בתחילת העונה עתידו של הקפטן לא היה ברור, אחרי שנלקח ממנו הסרט: "אני לא מצטער על החיכוך שהיה. יכול להיות שזה לא היה צריך להגיע לאיפה שזה הגיע. הוא מאוד מוערך. נוצר מצב לא נעים, אנחנו במקום אחר".