sportFive993405
צילום: ספורט 5
איביץ'. יש מגבלות, אך האליפות השנייה ברצף בכל מקרה קרובה (דני מרון
איביץ'. יש מגבלות, אך האליפות השנייה ברצף בכל מקרה קרובה (דני מרון) | צילום: ספורט 5

יש שייחסו את ההצלחות של מכבי ת"א בעשור האחרון, ובצדק רב, למינויו של ג'ורדי קרויף למנהל מקצועי ב-2012, אבל כמה חודשים לאחר מכן, בינואר 2013, ביצע ההולנדי-ספרדי מהלך שלא שוחזר מאז. ערן זהבי וראדה פריצה חתמו בחלון העברות אחד ושינו את מאזן הכוחות בליגה לשנים הקרובות.

מאז עבר כבר זמן רב ועידן הפייר-פליי הפיננסי הטיל צל גדול על המהלכים של המועדון, שלא הצליח לשחזר את מסע הרכש המוצלח. רגע לפני שהחלון הנוכחי מסתיים, אם לא יהיו הפתעות, הקבוצה של ולדימיר איביץ' לא צפויה לבצע מהלכים דרמטיים ולבנות בעיקר על הסגל הנוכחי שיוביל אותו לאליפות שנייה ברצף בליגה זה עובד, אבל רק בה כרגע.

מה בכל זאת יכול לקרות? למרות מגבלות הפייר-פליי הפיננסי, הוגשה בקיץ האחרון להראקלס ההולנדי הצעה על סך מיליון יורו עבור אדריאן דלמאו. אבל זה לא היה מספיק. הספרדי, אגב, עבר לאוטרכט, ולמרות שמיעט לשחק (רק שלוש הופעות בהרכב), כבש שלושה שערים. העידן שבו קרויף רצה שחקן ומיץ' גולדהאר פתח את הכיס ושילם שלושה מיליון יורו עד פרדראג ראיקוביץ' ו-3.5 מיליון יורו על וידאר קיארטנסון נגמר, ולא בטוח שיחזור גם אחרי שיוסרו המגבלות, ככל הנראה בתחילת העונה הבאה.

אופואדו, קשה לראות שינוי בגזרת הזרים (דני מרון)
אופואדו, קשה לראות שינוי בגזרת הזרים (דני מרון) | צילום: ספורט 5

אופ"א ציינה בדו"ח האחרון כי מכבי ת"א עומדת בהסדר מולה ואף מספר סנקציות הוסרו, אבל הקבוצה עדיין מתקשה לצרף שחקנים, במיוחד כאלה שעולים הרבה כסף ביחס לסכומים בליגת העל. הצהובים סימנו כבר לפני כשנה וחצי את קייס גאנם מהפועל רעננה, אבל הדרישה של הקבוצה מהשרון, כמיליון יורו על שירותיו של החלוץ, לא עומדת בקנה אחד עם מה שמכבי ת"א מוכנה להציע. היא, מצידה, מוכנה לטרייד, אבל זה לא יצא לפועל.

שחקן נוסף אותו איביץ' היה רוצה לראות לובש צהוב הוא דן ביטון מלודוגורץ. כבר בקיץ מכבי ת"א התעניינה, אבל הוא העדיף לעזוב לבולגריה. כעת. עם החלפת המאמן של האלופה מהבלקן, נראה כי זמנו שם קצוב ובמדינה אף מדווחים כי מחפשים לו מחליף. בעבר מכבי ת"א הייתה משלמת מיליון יורו ופשוט רוכשת אותו מהבולגרים, היום העסק נהיה מסובך יותר וקשה לראות את העסקה יוצאת לפועל. הראש של מכבי ת"א נמצא בדו"ח הבא של אופ"א ולא במוקדמות של טורניר אירופי כלשהוא בקיץ.

גם בגזרת הזרים קשה לראות שינוי באופק. צ'יקו אופאדו, אנריק סבוריט, אנדרה ג'ראלדש וז'איר אמאדור מהווים חלק משמעותי בקבוצה ושמם לא עלה על השולחן. אנדראס יאניוטיס מרוויח כ-300 אלף יורו ומתפקד בעיקר כמעודד מהספסל, אבל במועדון מאמינים בו וכרגע אין כוונה לשחררו. היחיד שנמצא בסימן שאלה הוא אורוש ניקוליץ', שחתם על חוזה ארוך טווח לפני כשנה ועד כה שיחק מספר דקות בלבד באחת הסאגות המוזרות ביותר בתולדות הצהובים. בשלב הזה, ובשל העובדה שהוא מחזיק בחוזה לעוד שלוש וחצי שנים ולא ניתן למכור או להשאיל אותו, במועדון מעדיפים לא לגעת בו. אופציית ההקפאה עלתה, אך היא לא זוכה לעדיפות.

עטר, במגמת ירידה (אלן שיבר)
עטר, במגמת ירידה (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

ובמציאות הזו, מה שנותר למכבי ת"א הוא להעמיק את האחיזה בסגל הקיים, אותו סגל שמטיל את אימתו על הליגה ונכשל באירופה בשנה וחצי האחרונות. אילון אלמוג, יונתן כהן, מאור קנדיל ושחר פיבן כבר זכו לחוזים ארוכים ומשודרגים ואחריהם הבא בתור אמור להיות דן גלזר. בנוסף, אבי ריקן, אנדרה ג'ראלדש ודניאל טננבאום, עליהם הקבוצה מחזיקה באופציות, אמורים לקבל חוזים חדשים יחד עם איתי שכטר, אנריק סבוריט ואייל גולסה שמסיימים את שלהם. גם הקפטן, שרן ייני, שממעט לשחק מאז שחזר מפציעה אמור להישאר בחוזה חדש.

ומי עוזב? אלירן עטר מנהל מגעים עם בית"ר ירושלים ועשוי להיפרד כבר בינואר. בכל מקרה, השחקן מסיים את חוזהו בתום העונה ולא צפוי להמשיך. מי שמעורר הרבה עניין הוא מתן חוזז, שקיבל כמה הזדמנויות העונה, אבל לא הצליח להפיק מהן את המיטב. הקיצוני המוכשר לא נמצא בתכניות של איביץ' ועשוי לעזוב בהשאלה. גם רוסלן ברסקי וניק בלקמן באותו מצב, אבל ההערכה היא שלא כל הארבעה יעזבו. לגבי ברסקי, לדוגמא, התקבלו פניות, אבל מכבי ת"א השיבה לכולן בשלילה. נראה שכל השחרורים ייעשו בשבוע האחרון של החלון, שמתחיל בחמישי.