sportFive988347
צילום: ספורט 5

לא מעט שחקנים צעירים היו מוכנים לתת הרבה מאוד רק כדי לקבל הזדמנות בסגל הנוצץ של מכבי חיפה. אך דווקא חמודי כנעאן, שגדל במפעל הירוק וסומן כאחד משחקני העתיד המבטיחים בו, החליט לברוח ממנו בעונה שעברה, הישר אל מ.ס אשדוד. היום, בגיל 18, הוא מככב במדי הקבוצה לאחר שכבש שלושה שערים בארבעת המשחקים האחרונים של קבוצתו וכבר מוגדר בה כיורש של מיכאל אוחנה. אז מה הסיפור מאחורי אחד הכשרונות הכי מבטיחים בישראל? הכירו את היהלום החדש והאקזיט הבא של ג'קי בן זקן.

היהלום שברח לאירופה בלי אישור של חיפה
"את חמודי סימנו בגיל מאוד צעיר כמשהו מיוחד", סיפר איתי מרדכי, שאימן אותו בקבוצת הנוער של מכבי חיפה. "הוא גדל בנהלל והעבירו אותו מהר מאוד ל'קצף'. כשהוא היה בנערים א' כבר הייתי מביא אותו לשחק עם קבוצת הנוער וכשהגיע לגיל נוער כבר היה שחקן בכיר בקבוצה", הוסיף המאמן, "יש לו עוצמות ובעיטה מדהימה, הוא טכני וחזק באחד על אחד, כשהוא הולך פנימה זה כמו טנק שנכנס לקו ההגנה".

כנעאן התבלט לא רק בכישוריו, אלא גם באישיותו, "הוא היה ילד מדהים, מנומס ואהוד מאוד. הוא היה אחד שלא מסתכל בעיניים למאמנים מתוך כבוד, היה מפנה את הדרך אם הייתי עובר מולו", נזכר מרדכי, "גם מחוץ למגרש וגם על הדשא היה ממלא הוראות ומתאמן טוב. אני יודע שהיה מיועד להיות שחקן בוגרים. בנו עליו, השקיעו בו והאמינו ביכולות שלו" מספר המאמן.

ואכן, עד קיץ 2018 היה נראה שהקשר הצעיר, ממריא בדרך המהירה לקבוצת הבוגרים של המועדון. אך רגע לפני שחודש חוזהו, כנעאן שידע שהתחרות בבוגרים קשה וחשש שלא יזכה להזדמנות לה הוא מייחל ויבלע, החליט לחפש בית חדש. בעצת סוכנו, דודו דהאן, השחקן שבר את הכלים ויצא למבחנים באירופה ללא ידיעת או אישור המועדון.

בחיפה נפגעו והגדירו את התנהלותו כ"תקיעת סכין בגב", לאור הציפיות ומידת וההשקעה בו. כשהוא חזר, כבר דנו על שחרורו. "היו לו קשרים טובים עם כולם במועדון ולכן התבאסו מההתנהגות שלו" הסביר מרדכי, "אבל זה לא הוא, הוא ילד טוב ומחונך, הוא לא ידע שהוא עושה משהו לא בסדר. כנראה שייעצו לו לא נכון".

View this post on Instagram

A post shared by חמודי כנעאן (@hamode_kn) on

"היורש של מיכאל אוחנה עם תג מחיר של לפחות מיליון יורו"
בדיוק לתוך היחסים המתוחים עם חיפה, נכנס לתמונה ג'קי בן זקן, שזיהה את ההזדמנות והחל ל"רחרח" אחרי השחקן. "ג'קי התקשר אליי יום אחד ואמר לי שיש לו שאלה דחופה" נזכר אלון חזן, שאימן את כנעאן בנבחרת הנערים, "הוא הסביר - 'נוצרה לי אפשרות, לקחת את חמודי כנעאן או לא?', עניתי לו – 'לא. לא לקחת את כנעאן. לחטוף אותו! כל סכום שעומד על השולחן תיקח וביום מן הימים הוא יהיה מגוחך'".

"ראיתי את השער שלו בשבת החולפת מול הפועל רעננה והתרגשתי, אמרתי סוף סוף הוא הגיע. כשהוא עם הכדור לרוב הוא מוסר ובגול הזה זה היה השער של הילד בן 14 שאימנתי, הילד שמאמין בעצמו", חזן החמיא, "אני מאמין שלא רחוק היום שהוא יהיה אחד השחקנים הבולטים בנבחרת ישראל".

ואכן, לאחר הליך של בוררות, רכשה מ.ס אשדוד את הקשר בעבור חצי מיליון שקלים. בעונת 18/19, הפך כנעאן לשחקן הרכב בקבוצת הנוער האשדודית, כבש חמישה שערים ורשם שלוש הופעות בקבוצת הבוגרים. את העונה הנוכחית כבר פתח כשחקן בוגרים.

"הוא הפך ל'פרויקט' של ג'קי" מספרים באשדוד, "הוא תמך בו, עשה לו הרבה שיחות אישיות ונתן לו הזדמנות. וברגע שג'קי מסמן מישהו, השמיים הם הגבול".

View this post on Instagram

A post shared by חמודי כנעאן (@hamode_kn) on

בצוות המקצועי כבר החלו להשוות אותו לכשרונות אחרים: "הוא יהיה היורש של מיכאל אוחנה, רק שאוחנה לא גולר וחמודי כן. היתרון שלו זה שהוא מסוגל לשחק גם בקישור וגם בהתקפה. שחקני 10 כמו מאור מליקסון או חן עזרא כבר נעלמים לאט לאט ואין יורש. חמודי הוא הדור הבא".

בעוד מספר ימים יחגוג כנעאן את יום הולדתו ה-19, כשהוא רושם את עונתו הראשונה בליגת העל וגורם לאנשי מ.ס אשדוד להתמוגג, עם ארבעה שערים ושלושה בישולים נוספים עד כה. בינתיים, אחרי גדי קינדה ודן ביטון, בהנהלת המועדון סימנו את הקשר הצעיר כ"אקזיט הבא", כשהם מאמינים כי תוך עונה או שתיים יצא לאירופה בעבור תג מחיר שלא יורד ממיליון יורו.

במקביל, גם הסיפור עם מכבי חיפה לא לגמרי נגמר. במועדון מחזיקים עדיין באחוזים מכרטיס השחקן שלו והם צפויים להרוויח 25 אחוזים מסכום מכירתו העתידית. כמו כן, בכדורגל כמו בכדורגל, הכל יכול להשתנות ועל אף הטונים הצורמים בהם נגמרה מערכת היחסים, במועדון לא שוללים חזרה עתידית של השחקן "הביתה".

View this post on Instagram

Against Spain

A post shared by חמודי כנעאן (@hamode_kn) on