(אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
(אלן שיבר) | צילום: ספורט 5
ברקת. בכמה תקצץ? (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
ברקת. בכמה תקצץ? (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

יום הדין בהפועל באר שבע - ולא מדובר כמובן במשחק על תואר. בעקבות המשבר הכלכלי שפקד גם את המועדון מבירת הנגב, הציגה אלונה ברקת תוכנית חירום, בשל צניחה צפויה של מעל 20 מיליון שקלים בהכנסות הקבוצה בעונה הבאה, לדברי הקבוצה.  

לפי התוכנית, הבעלים תעמיד מכיסה רשת בטחון של 20 מיליון שקלים לעונה הבאה, בתנאי שששכר השחקנים יקוצץ בשיעור של 30% לשארית העונה ולעונה הבאה, זאת לצד קיצוץ רוחבי בשכר ההנהלה, העובדים והצוות המקצועי. הקיצוץ לא יחול על שחקנים ועובדים שמשתכרים מתחת לשכר הממוצע במשק. השחקנים עצמם סירבו למתווה שהוצא. "ביקשנו כמה ימים לחשוב על זה", אמרו בפגישה.

השחקנים הוותיקים הופתעו מהצעה זו ולא ראו אותה בעין יפה, בלשון המעטה. "זה לא יכול להיות על הפרק", אמרו. חלקם, למרות ההנחיות החדשות שאושרו על ידי הממשלה, נסע כדי להיפגש פנים אל פנים עם הבעלים אלונה ברקת ולקבל עוד פרטים בעניין. כמו כן, אותם שחקנים מתכוונים לקבל ייעוץ משפטי בעניין. מדובר, בין השאר, בבן שהר, בן ביטון, לואי טאהא, הקפטן מיגל ויטור ומרואן קבהא.

ההערכות המוקדמות היו שהקיצוץ יעמוד על כ-30 אחוזים עד תום העונה, דבר שלו רוב השחקנים היו מוכנים. אלה, עם זאת, רצו לדעת כי המהלך לא ישפיע על שכרם גם בעונה הבאה - וכעת המגעים בין הצדדים הסתבכו. אגב, העיתוי הגיע במכוון ל-26 לחודש, היום האחרון בו ביטוח לאומי הבטיח שאם יוגשו בקשות לדמי אבטלה תראה המדינה את אותו עובד בחופשה החל מ-15 בחודש, כלומר ירוויח אותו עובד שיצא לחופשה 11 ימים של משכורת.

בינתיים, אסי רחמים הודיע למנהלי המשק, הפיזיותרפיסטים ואפילו למנהל הקבוצה אביתר אילוז על יציאתם לחופשה ללא תשלום (חל"ת). ההחלטה הפתיעה כמה מהשחקנים שלא מרגישים כשירים במאת האחוזים ועשויים לפנות למועדון כדי לקבל אפשרות לקבל טיפולים הכרחיים, דבר שצפוי להיות מאושר להם.

הפועל ב"ש פרסמה את ההודעה הבאה: "יו"ר המועדון הודיעה היום על הפעלת תכנית חירום להצלת המועדון אל מול המשבר הפיננסי הקיומי שעומד בפני ענף הכדורגל בעקבות מגיפת הקורונה. עפ"י התכנית אלונה ברקת מתחייבת להעמיד מכיסה רשת בטחון של 20 מיליון שקלים לעונה הבאה ובתנאי ששכר השחקנים יקוצץ בשיעור של 30% לשארית העונה ולעונה הבאה, זאת לצד קיצוץ רוחבי בשכר ההנהלה, העובדים והצוות המקצועי. הקיצוץ לא יחול על שחקנים ועובדים שמשתכרים מתחת לשכר הממוצע במשק.

תכנית החרום אושרה בהסכמה משותפת עם מאמן הקבוצה יוסי אבוקסיס, הראשון להסכים לקיצוץ בשכרו. במקביל נערכו התייעצויות עם שחקני העבר אליניב ברדה ומאור מליקסון שנתנו גיבוי מלא לתכנית.

לפי אנליזה שערך המועדון, הוערך כי המשבר הפיננסי יפגע במלוא עוצמתו בעונה הבאה, ויעמיד את כל ענף הכדורגל בארץ ובעולם בפני איום כלכלי קיומי. התרחיש הקיים במודל מצביע על צפי לצניחה דרמטית של כ-50% בהכנסות המועדון בכל הפרמטרים.

המועדון יציג את התכנית לכל הצדדים הנוגעים בה ויבקש את הסכמתם ותמיכתם. אלונה ברקת והנהלת המועדון מאמינים, כי כלל הצדדים יבינו את גודל השעה ויגיעו להסכמה על הפעלה מידית של התכנית כדי להציל את המועדון".

עיקרי התוכנית:

* אלונה ברקת מתחייבת לספק רשת בטחון של 20 מיליון שקלים מכיסה לעונה הבאה

* המועדון יקצץ 30% בשכר השחקנים ויבצע קיצוץ רוחבי לכל עובדי המועדון מעתה ועד סוף העונה הבאה

* הקיצוץ לא יחול על עובדים ושחקנים שמשתכרים מתחת לשכר הממוצע במשק

* במידה והירידה בהכנסות תהיה קטנה מהתרחיש הקיים, המועדון ישיב 30% מההכנסות העודפות לעובדי ושחקני המועדון ובכך יקטן הקיצוץ