sportFive798352 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5

אם בתחילת העונה היינו מספרים לכם שבאמצע חודש מרץ מכבי חיפה עדיין לא תבטיח את ההישארות שלה בליגה, הייתם כנראה מגחכים, אבל זהו המצב העגום של הירוקים בעונת 2017/18. הרכש היחידי שלהם בחלון ההעברות האחרון של ינואר, הבלם ההולנדי אטיין ריינן, שלא זוכה ליותר מדי הזדמנויות עד עתה, קיים ראיון ב"דסטנטור" המקומי וסיפר על הצרות בכרמל, אבל גם על ההתאקלמות והחיים בישראל.

"העניינים לא הולכים לנו טוב", הודה ריינן על המצב של כמבי חיפה. "אנחנו רק במקום העשירי מתוך 14 קבוצות בליגה הבכירה והציפיות בתחילת העונה היו שנתמודד על תואר האליפות. האוהדים מביעים את התסכול שלהם עם ביקורת רבה במהלך המשחק. במשחק האחרון אוהדים רבים החליטו להישאר בבית בתור אמירה. מכבי חיפה תמיד הייתה שייכת לטופ של הכדורגל הישראלי, אבל במהלך השנים האחרונות זה לא כך".

"במסגרת השינויים הרבים שבוצעו, הגיע מו אלאך והחתים את פרד רטן, רוב מאס ומאמן השוערים ארנו ואן זוואם במטרה לשפר את המצב", סיפר ריינן על בני ארצו. "זה לוקח זמן, אבל האוהדים רוצים לראות תוצאות מיידיות והם תמיד מונעים מהרגש שלהם - אם אתה מנצח, יניפו אותך על הכתפיים ויתייחסו אליך כמו אל מלך. אם אתה מפסיד, אתה תשמע על כך. שמתי לב לזה במהלך הדרבי האחרון".

ריינן.
ריינן. "ההזדמנות שלי תגיע בקרוב" (צילום: יוסי שקל) | צילום: ספורט 5

"הדרבי האחרון מול הפועל חיפה היה הדבר הכי משוגע שחוויתי כאן", נזכר ריינן בתבוסה המחפירה 3:0 לאדומים. "במסגרת הגביע שיחקנו נגדם פעמיים וסיימנו פעמיים בתיקו. בליגה, דווקא במשחק בית שלנו, הלך לנו קשה במיוחד. עוד כשהתחממתי, אני זוכר שאמרתי לעצמי 'אלוהים, מה זה הרעש הזה?'. התרשמתי מאוד מהקהל, אבל הפסדנו 3:0 והאוהדים זעמו. איך יכול להיות שמועדון גדול כמו מכבי חיפה נמצא רק במקום ה-10 ומפסיד למועדון קטן יותר? אנחנו משתדלים להתייצב עד תום העונה, אבל האוהדים כבר רואים בעונה הזו כאבודה".

למרות שהוא שחקן זר, שהצוות המקצועי ההולנדי של הירוקים מכיר היטב ובחר לצרף אותו בחלון ההעברות האחרון, ריינן ממעט לקבל הזדמנויות במכבי חיפה בינתיים ושותף רק במשחק אחד, בהפסד 1:0 לבני סכנין בעכו. "אני מקווה שההזדמנות שלי תגיע בקרוב", הוא סיפר. "אם הקבוצה רצה, אפשר לקבל הזדמנויות ביותר קלות. שיחקתי רק במשחק אחד כי אני עדיין צריך להתאקלם. השחקנים בישראל בורכו בטכניקה גבוהה, אבל לרוב אחרי שכובשים שער אחד בועטים כדורים גבוהים לחלוץ ומנסים רק לשמור על היתרון. בהולנד אנחנו בדרך כלל תוקפים כדי להשיג גם שער שני".

"ב-2013 שיחקתי יחד עם אלקמאר מול מכבי חיפה בליגה האירופית וחשבתי לעצמי שזה יכול להיות נחמד לחיות כאן", סיפר ריינן על החיים בארץ ישראל. "זה גם הדבר הראשון שעבר לי בראש כשמכבי חיפה פנתה אליי בינואר. החיים כאן הם פשוט מושלמים. אני גר במרחק דקות ספורות מהים ואני אוהב את הסביבה, האנשים והאוכל. הכל כאן מושלם".

הרושם הראשוני של ריינן על ישראל לא היה כל כך טוב, אבל השתנה ברגע שהגיע לכאן. "שמעתי שיש כאן מלחמות. בסוף השבוע האחרון, למשל, שיחקנו מול הפועל אשקלון והתאכסנו במלון ליד רצועת עזה. כשנוסעים לקניון הרכב שלך עובר בדיקה בכניסה, אבל אני מרגיש בטוח. החברים לקבוצה תמיד צוחקים עליי כשאני מזכיר את המילה "מלחמה". הם אמרו לי: "מה, בהולנד כולם הולכים עם נעלי עץ?"".