(צילום: אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
(צילום: אלן שיבר) | צילום: ספורט 5
"רוצים לתת את הכבוד לכולם". פודגראנו (getty) | צילום: ספורט 5

הנבחרת הצעירה של ישראל פתחה את קמפיין מוקדמות יורו 2025 ברגל כשהפסידה לבולגריה במשחק חוץ, הערב היא תפגוש את מוליכת הבית, פולין שעד כה שמרה על מאזן מושלם ושער נקי. בכדי לצאת מהמשחק הזה עם נקודות, גיא לוזון זקוק להופעה טובה של סוף פודגראנו אחד השמות הבולטים בנבחרת שפספס את היורו הקיץ בשל פציעה קשה. פודגראנו כמו יתר שחקני מכבי חיפה מאז פרוץ המלחמה נע בין ניחום אבלים לביקור ילדים מפונים מעוטף עזה.

הערב הוא יעלה עם דגל ישראל על החולצה: "להיות יהודי ואזרח ישראל זו גאווה גדולה, כולם מודעים למצב. כולם מנסים לתרום איפה שהם יכולים, אנחנו כשחקני נבחרת רוצה לשמח את האנשים שצופים בנו מהבית ולתת את התרומה הצנועה שלנו מהמגרש".

"איבדתי חבר במסיבה, יש לי חבר שלוחם עכשיו בעזה. הייתי בהלם מוחלט ב-7.10 לקח לי זמן לעכל, החיילים שלנו וצוות הרפואה התמודדו עם המצב בצורה הכי טובה שיכולה להיות. לייצג את המדינה בכל רגע נתון אין תחושה טובה מזה, במיוחד במצב הנוכחי. יש הרבה אנשים שהכדורגל זה לא הדבר שהכי מעניין אותם כרגע, אני יכול להבטיח שאני אעשה את הדברים בצורה הטובה ביותר גם בשביל אלה שלא יכולים להשמיע את קולם כרגע".

פודגראנו בניגוד לרוב חבריו בנבחרת כבר ערך משחק רשמי מאז פרוץ המלחמה, זה קרה בשבוע שעבר במדי מכבי חיפה נגד ויאריאל. "הקהל היה חסר לנו מאוד, הוא חד משמעית השחקן ה-12 שלנו. ידענו שבמשחק הזה כל המדינה תצפה, כל מי ששיחק נתן 110% אולי זה לא בא לידי ביטוי בתוצאה, אבל כולם שיחקו בשביל הסמל ובשביל המדינה במשחק הזה", סיפר חלוץ הירוקים.

פודגראנו שיתף בשיחות שהוא מקיים עם חבריו לאחרונה: "שיחקתי בספציה עם שחקן נבחרת אוקראינה ויקטור קובלנקו שיכול אולי להרגיש מה עברנו, הוא התעניין מאוד בנעשה בישראל ויש שחקנים נוספים ששאלו לשלומי. יש לי חבר שנמצא בקו חזית, אני מדבר אתו על בסיס כמעט יומי והוא מחזק אותי לפעמים שזה קצת עצוב".

"בין החטופים יש אוהבי כדורגל אנחנו איתם, נשמיע את קולם, נעשה הכול בשבילם ומחכים שכולם יחזרו אלינו. מתחילת המלחמה מכבי חיפה הייתה עסוקה בלסייע למפונים, למשפחות האוהדים שנפלו ונרצחו, אני רוצה לתת כבוד לכל אותם אנשים".

"לקחתי דברים בפרופורציה". פודגראנו לאחר הפציעה מול בנפיקה (getty) | צילום: ספורט 5

פודגראנו שב למכבי חיפה לאחר שנמכר שנתיים קודם לכן לרומא, אך הופעת הבכורה שלו הייתה טרגית. זה קרה במשחק ליגת האלופות נגד בנפיקה ליסבון ודקות ספורות מכניסתו לכר הדשא הוא קרע את גיד האכילס, הוא סיים את העונה ואף החמיץ את טורניר היורו בקיץ. "זה היה רגע שלא יצא לי לחוות עד אותה הפציעה, היא גרמה לי להפסיד עונה מאוד חשובה בשבילי. מהר מאוד התעשתי, לקחתי הכל בפרופורציות, רציתי רק לחזור למגרש".

"כל שחקן ישקר יגיד אם זה לא צבט לו לא לשחק נגד מסי, ניימאר ואמבפה, הם עשו דברים מדהימים וייצגו בכבוד את המועדון והמדינה. אני עושה הכל כדי לחזור לבמות האלה ולעשות מה שאני יודע. כמו שהפסדתי את העונה שעברה עם מכבי חיפה באלופות, יצא לי להפסיד את היורו שהייתי חלק מהמוקדמות".

"זה מאוד מאכזב ברמה האישית, אבל אני שמח בשביל החברים שלי שעשו טורניר גדול והביאו גאווה לכל המדינה. הוכיחו שיש פה דור מאוד מוכשר שנראה ממנו עוד הרבה בעתיד".

סיפר החלוץ ושיתף בחזרה לישראל: "מכבי חיפה הוא מועדון ענק בפני עצמו, ברמה אירופאית. בכדורגל הכל יכול להיות, אני רוצה לעשות דברים גדולים, להראות את הכדורגל. החזרה למכבי חיפה לא הייתה צעד אחורה. אני לא חושב שהיה משהו שלא התחבר, בעולם הכדורגל אין חוקים, דברים הם מאוד דינמיים".

"ההחלטה הכי טובה בשבילי באותו רגע הייתה לחזור למכבי חיפה כדי להמשיך את הקריירה שלי. יש לי משפחה מאוד תומכת מגיל צעיר, אבא שלי כדורגלן לשעבר הוא לימד אותי להתמודד עם דברים בלבד. הגעתי למצב שבגיל 21 אני יודע להתמודד עם דברים גדולים, יש כאלה שלא עברו את זה לקריירה".

פודגראנו לבש בעבר את המדים של הנבחרת הבוגרת, שעשויה להבטיח את השתתפותה ביורו הקרוב, הוא עסוק בלהביא את הצעירה ליורו בקיץ הבא: "ללבוש את המדים של הנבחרת אם זה בוגרת או נערים זה אותו דבר, במשחק של הבוגרת נגד שוויץ היה משהו שהוא מעבר לכדורגל. הם עשו תוצאה טובה שאני מקווה שתעזור להם בהמשך".

"כיף לראות שיש את הדרך ויש את המעבר מהנבחרת הצעירה לנבחרת הבוגרת, יש מי שמסתכל עליהם. אני נמצא בנבחרת הצעירה, אני רוצה לחזור לסגל הנבחרת הבוגרת כמו שהייתי בעבר".

"החברים והמשפחה מהבית מבקשים לעשות משחק טוב בשבילנו ובשביל כל המדינה, כדי לתת קצת נחת בתקופה הזאת. פולין נבחרת מאוד טובה ואיכותית, גם בקמפיין הקודם נפגשנו איתם. באנו ועשינו תוצאות טובות, אני סומך על הנבחרת הזאת".

"יש לנו את הכלים לעשות תוצאה טובה. אני לא מתעסק במה שאומרים, מבחינתי כל קמפיין הוא בפני עצמו. לכל דור יש את הרצון להוכיח ולהתעלות אפילו על התוצאות של הפעם הקודמת. אני רוצה להגיד הכי רחוק שאפשר וכולנו ככה".

"צריך זמן להשריש את הדרך שלו". מסאי דגו (צילום: ברני ארדוב) | צילום: ספורט 5

אתה יכול להבין את החשש של הזרים של מכבי חיפה לחזור לישראל?
"אני יכול להבין אותם, כמו כל האירופאים במדינות האחרות הם ניזונים משמועות. התקשורת באירופה לא משקפת את המציאות. נפגשנו עם הזרים שלנו בקפריסין, יצא לנו הרבה לדבר על העניין. הסברנו להם על הדברים, הם הפנימו שהמציאות קצת שונה. אני מבין מהם שכולם יחזרו".

מה דעתך על פתיחת הקדנציה של מסאי דגו?
"מסאי הוא מאמן צעיר עם פוטנציאל גדול, הוא מביא משהו חדש למועדון. הוא צריך זמן כדי להשריש את הדרך שלו, אני בטוח שגם איתו נעשה דברים גדולים".

אפשר לזכות באליפות רביעית ברציפות?
"במועדון כמו מכבי חיפה תמיד אפשר לעשות דברים שלא עשו, תמיד לשבור את תקרת הזכוכית מחדש. יש חילופי דורות, זה טבעי ולגיטימי. הגיעו שחקנים חדשים, יש לנו את היכולת לעשות דברים שלא עשו עדיין".

כמה יהיה קשה לשחק לעיני יציעים ריקים?
"האוהדים שלנו הם הכוח שלנו, לשחק כדורגל בלי אוהדים במגרשים זה לא נעים. יש סיטואציה כרגע, יש דברים יותר חשובים מהכדורגל. כל מה שנותר לנו זה רק לכבד את זה".

בניון בכה בהמנון, גם אתה תבכה?
"התרגשות ברמה מקסימלית אני בטוח שתהיה, אני לא יודע אם אבכה. אני חושב שזאת התרגשות ברמה שאף פעם לא חוויתי עדיין. אני משתתף בצער של כל המשפחות שחווה אובדן כלשהו במסיבה או במסגרת הצבאית. אני אעשה כל דבר כדי להנציח את זכר הנפולים ולהביא כבוד ולהנציח את שמם. אני בטוח שבקרוב החטופים יחזרו להיות אתנו, זה החלום הכי גדול שלי כרגע".

תחזור לאירופה?
"חזרתי מפציעה ארוכה, אני עובד מאוד קשה, אין לי שום קשה ברגע שאחזור לכמות דקות שאני יכול לקבל, אראה מה אני מסוגל".

מה דעתך על ההתקדמות של אוסקר גלוך?
"אוסקר הוא כשרון מאוד גדול, מהגדולים בדור הזה. אני מכיר אותו באופן אישי, מנטלית יש לו כל מה שצריך, הוא אוהב לעבוד קשה, מאוד קר רוח, בשבילו אני יכול להגיד שימשיך לעשות מה שהוא עושה והשמיים הם הגבול".

גדלת עם שריף כיוף. הוא יכול להפוך לשוער הקבוע של מכבי חיפה?
"אני מכיר את שריף מגיל ילדים, תמיד הוא היה ההבטחה ואין מישהו ששמח כמוני שעכשיו הוא מתחיל להראות את זה. הטוב עוד לפניו".

הנבחרת שלכם תעלה ליורו?
"חד משמעית אפשר לעלות ליורו, יש פה דור מאוד מלוכד. שיודע מה לעשות, חובת ההוכחה היא עלינו".