(אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
(אלן שיבר) | צילום: ספורט 5
זהבי.
זהבי. "אם הוא ימשיך ככה, נגיע רחוק" (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

בעוד נבחרת ישראל תנסה לעשות את הבלתי ייאמן ולנצח את פולין בוורשה, תומר חמד יצפה מהצד ויעודד את חבריו. החלוץ, שסיים את העונה האחרונה בק.פ.ר מליגת המשנה באנגליה, סובל מפציעה ולא נכלל בסגל של אנדי הרצוג, אך יש לו חלק משמעותי בשינוי שעובר על הכחולים-לבנים, וגם שער קריטי נגד אלבניה בליגת האומות.

ברייטון, הקבוצה לה שייך חמד, הודיעה לאחרונה על הארכת חוזהו לעונה נוספת. כעת, אחרי שכריס יוטון פוטר וגראהם פוטר מונה במקומו, הוא מקווה להזדמנות נוספת בפרמייר-ליג. "ידעתי מראש שיש לי עוד שנה בברייטון", אמר חמש ל"חמש באוויר" (ראשון עד חמישי ב-13:00 ב-5SPORT), "כנראה זה לא עודכן רשמית בהתאחדות. אנשים חושבים שחתמתי אתמול. כשיש מאמן חדש, זה נותן לי ולהרבה שחקנים אפשרות להרשים. הוא מכיר אותי טוב כי שיחקתי מולו ובשנה שעברה ואפילו כבשתי צמד. אני בטוח שברייטון עוד ינסו להתחזק".

חמד מתכוון לתת הזדמנות לברייטון לפני שהוא מחפש חלופות: "יש התעניינות התחלתית, לא הצעות על השולחן. מדברים עם הסוכן שלי. יש לי את ההזדמנות להתחיל עם ברייטון, וזה המקום שאני שואף ורוצה להיות בו. אם לא יסתדר בטרום העונה, אצטרך לראות מה יהיה הכי טוב בשבילי. כרגע ישראל לא הכיוון. כיף שרוצים אותי ומעריכים אותי. כל עוד אני יכול לשחק ברמות האלה, מבחינתי להישאר שם כמה שיותר שנים".

הרצוג. מתעלם מהביקורות (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
הרצוג. מתעלם מהביקורות (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

כמי ששיחק לצד ערן זהבי בנבחרת, חמד לא מופתע מההתפוצצות של החלוץ: "הוא גורם לנו להבין שזה בשגרה שהוא עושה דברים כאלה. כיף שיש לנו שחקן כזה. אם הוא ימשיך ככה, כנראה נגיע רחוק בקמפיין. אני מקווה שנעלה ליורו, זה חלום של כל שחקן בישראל. מבחינתי זה יהיה הכבוד הכי גדול. ערן הוביל את הנבחרת ועושה את העבודה, אבל זה כולם ביחד. טוב שיש שחקן שיודע להתעלות ברגעי האמת".

לאחרונה פורסם כי ניוקאסל מוכנה לשלם חמישה מיליון יורו על החלוץ, אבל האם בגיל 32 הוא יכול לעשות את המעבר מסין לפרמייר-ליג? חמד: "כל איש מקצוע יודע שהוא יכול לשחק בפרמייר-ליג. כל השנה הוא נותן את המספרים שלו, כולם יודעים איזה מקצוען הוא. אם הייתי רואה שהוא מבלף באימונים, הייתי אומר שהוא לא יצליח שם. הוא אחד שנותן מאה אחוז באימון. הוא יכול להשתלב שם. להגיע לשם זה משהו אחד, להישאר שם זה משהו אחר, אבל אין לי ספק שהוא יכול להצליח שם. אם הוא יחליט להגיע לפרמייר-ליג, הוא בשל לזה בראש, גם הנתונים הפיזיים. אני אשמח בשבילו".

לאחרונה הנבחרת זוכה לאהדה מחודשת, אבל חמד נשאר ריאלי ויודע שזה תלוי תוצאות: "אם לא היינו מנצחים, לא היו מעריכים ואוהבים את הנבחרת כמו שאוהבים כרגע. לא סתם אנחנו מנצחים. יש דרך ושיטה שמתאימה לנו. יש מאמן חדש שמנותק ממה אומרים ומה יגידו ומקבל החלטות שהוא חושב שהן הכי נכונות, בניגוד לפעמים הקודמות שהרגשתי, וגם הקהל, שיש לפעמים שיקולים לא מקצועיים נטו, פתאום בה מאמן מבחוץ שלא מתעסק במסביב, במה יגידו ובלחץ התקשורתי".

עוד הוא הוסיף: "המאמן מקרין שקט ובטחון ואמונה בשחקנים. הוא נותן לשחקנים חופש ביטוי. הוא לא מגזים בקטע הטקטי וההגנתי או להלחיץ את כולם שכל משחק הוא חיים או מוות. במשחק הראשון או השני הפסדנו ואמרו שהשיטה לא נכונה. מאמן אחר היה נלחץ והוא המשיך בדרך הזו והאמין שזה מה שמתאים ופתאום היום אנשים אומרים שזו השיטה הכי טובה לנבחרת שלנו. אלה דברים שעושים את ההבדל. התקשורת מאוד מלחיצה ומשפיעה על מאמנים ושחקנים. אולי זה טוב להביא מישהו כזה לנבחרת. הוא לא יתרגש אם יכתבו עליו דבר כזה או אחרי הפסד כשהוא מנצח הוא לא יקח את זה למקומות לא נכונים".