sportFive939104 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
מלך השערים, ובדרך להיות מלך ההופעות (Getty) (צילום: ספורט 5)
מלך השערים, ובדרך להיות מלך ההופעות (Getty) | צילום: ספורט 5

לוויילס יש את גארת' בייל, לדנמרק את כריסטיאן אריקסן, בוסניה והרצגובינה מתבססת בעיקר על אדין דז'קו וישראל? על ערן זהבי. עם כל הכבוד לשאר שחקני הנבחרת שעושים עבודה טובה בקמפיין מוקדמות היורו, אין ספק שהכוכב הגדול ביותר בשנים האחרונות ובעיקר בימים אלה עוטה את מספר שבע על גבו. זהבי יעלה על כר הדשא בוורשה ושוב יהיה הגורם המרכזי בין הצלחה לכישלון, בדיוק כמו מקבילו בשורות היריבה הפולנית - רוברט לבנדובסקי. רגע לפני שהם מתמודדים ראש בראש, ערכנו השוואה בין שני האקס פקטורים: השערים, התרומה על המגרש ומחוצה לו. מוכנים?

הכושר בליגת האומות ומוקדמות היורו
לבנדובסקי: שותף בשישה משחקים בהם כבש שער אחד

ערן זהבי: שותף בחמישה משחקים בהם כבש שמונה שערים

התכל'ס: נכון, פולין התמודדה בליגת האומות מול יריבות בכירות בהרבה מאלו אותן פגשה ישראל, אבל זהבי מגיע בכושר הבקעה טוב יותר משמעותית. מה גם ששבעה מכיבושיו של כוכב ישראל הגיעו במוקדמות היורו, מול אותן יריבות איתן מתמודדת פולין.

התרומה לנבחרת
לבנדובסקי: יש לו 105 הופעות ו-56 שערים בנבחרת פולין, הוא משחק בה מאז גיל 20. חלוץ באיירן מינכן כובש שער בנבחרת בכל 143.75 דקות בממוצע, ומעורב בשער (כובש או מבשל) בכל 107.3 דקות בממוצע. במשחקים בהם לבנדובסקי שותף, נבחרת פולין כבשה 181 שערים. משמע שכבש 31 אחוזים מסך השערים של הפולנים, מאז ערך את הופעת הבכורה שלו אי שם ב-2008.

זהבי: יש לו 45 הופעות ו-15 שערים בנבחרת ישראל, משחק בה מגיל 21 עם מספר הפסקות כפויות ולא כפויות. כוכב גוואנגז'ו כובש שער בנבחרת בכל 223.2 דקות בממוצע ומעורב בשער בכל 159.4 דקות בממוצע. במשחקים בהם שותף, נבחרת ישראל כבשה 72 שערים. כלומר, זהבי כבש 21 אחוזים מסך השערים של ישראל מאז ערך את הופעת הבכורה שלו ב-2010.

התכל'ס: למרות שהוא בפורמה פחות טובה, לבנדובסקי הצליח לשמור על יציבות לאורך השנים. זהבי קוצר את הפירות תחת אנדי הרצוג ומעניין מאוד לאן שיתוף הפעולה הזה היה יכול להגיע בקמפיינים הקודמים.

מקומו בין הגדולים של מדינתו
לבנדובסקי: לפני כשנה וחצי הוא הפך למלך השערים של נבחרתו בכל הזמנים, כששבר את שיאו של וולודז'ימיר לובנסקי שעמד על 48. בנוסף, הוא בדרך הבטוחה לשבור את שיא ההופעות של הנבחרת הפולנית, בו מחזיק חברו לבורוסיה דורטמונד בעבר קובה בלשצ'יקובסקי (רק הופעה אחת מפרידה ביניהם - 106 לעומת 105). לבנדובסקי גם מחזיק בשיא הכיבושים לשחקן בקמפיין מוקדמות יורו אחד – 13, ביורו 2016 (יחד עם דייויד הילי הצפון אירי במוקדמות יורו 2008). זהבי מאיים עליו.

זהבי: הוא רק במקום ה-14 בטבלת הכובשים בכל הזמנים של הנבחרת, אבל מדובר בשאלה של זמן עד שיטפס לעשיריה הראשונה. תשעה שערים מפרידים בינו למקום השני אותו חולקים יוסי בניון ושייע פייגנבוים ו-18 ממרדכי שפיגלר, שיאן שערי הנבחרת. שיא אחד זהבי כבר שבר: הוא השחקן שכבש הכי הרבה שערים בקמפיין אחד של הנבחרת. יש לו כבר שבעה בשלושת המשחקים הראשונים ובכך עקף את רונן חרזי, שכבש שישה שערים במוקדמות יורו 1996 ורוברטו קולאוטי, שכבש שישה במוקדמות יורו 2008.

האירוע המכונן, לרעה ולטובה, בקריירה של זהבי בנבחרת (צילום: ספורט 5)
האירוע המכונן, לרעה ולטובה, בקריירה של זהבי בנבחרת | צילום: ספורט 5

התכל'ס: לבנדובסקי יהיה הפרק הפותח בספר דברי הימים של הכדורגל הפולני, זהבי באחד מהפרקים הראשונים.

הדומיננטיות בקבוצה
לבנדובסקי: כבש 22 שערים ב-33 הופעות - ממוצע של שער לכל 135 דקות. הוא כבש 38 אחוזים משערי באיירן מינכן בליגה העונה. סיים בתור מלך השערים של הבונדסליגה.

זהבי: כבש 11 שערים ב-12 הופעות מאז פתיחת הליגה הסינית במארס - ממוצע של שער לכל 98.2 דקות. הוא כבש בדיוק 50 אחוזים משערי גוואנגז'ו R&F העונה. מועמד מוביל לסיים בתור מלך השערים.

התכל'ס: ההתקפה של הקבוצות שלהם הייתה נראית אחרת לגמרי בלעדיהם, אבל להוליך את באיירן מינכן זה קשה בהרבה.

יחס האומה כלפיהם
לבנדובסקי: העיניים בנבחרת פולין נישאות בעיקר לקפטן, שלוקח את הרבה על הגב שלו, לטוב ולרע. דוגמה מושלמת לכך הגיעה בניצחון על צפון מקדוניה בשישי. הקהל שהגיע לסקופיה מאוד לא אהב את מה שראה ולא היסס להביע זאת ובתגובה, לבנדובסקי החליט לאסוף את כל השחקנים בסיום ולהתנצל. למרות זאת, בתקשורת המקומית לא מעניקים לו יחס מועדף ובכשלון במונדיאל 2018, הוא חטף חלק נכבד מהביקורות.

בכישלונות, ספג את מירב הביקורת (Getty) (צילום: ספורט 5)
בכישלונות, ספג את מירב הביקורת (Getty) | צילום: ספורט 5

זהבי: כיום הוא השחקן המהולל ביותר בתכלת ולבן, אבל מערכת היחסים בין זהבי לאוהד הישראלי הממוצע ידעה כמובן שלל עליות ומורדות. בדומה לכל כוכב גדול, גם מזהבי הייתה ציפיה מוגזמת להרים את ישראל על גבו בקמפיינים הקודמים, וכשכשל לתרגם את היכולת במכבי תל אביב וגוואנגז'ו להצלחה בנבחרת, היה הראשון לחטוף. השיא, כמובן, הגיע באותו ערב עגום בסמי עופר מול מקדוניה שהוביל להיעדרות בת שנה ממשימות הנבחרת.

האופי
בין לבנדובסקי לזהבי יש הרבה קווי השקה: שניהם לא סומנו ככוכבים גדולים ופרחו בגיל מאוחר יחסית ושניהם גם גוררים הרבה אש ואומרים את אשר על ליבם. את פניניו של קפטן הנבחרת לשעבר והאמוציות אנחנו מכירים טוב מאוד: נאום העכברים, הקרב התקשורתי נגד אלון מזרחי ואיבוד העשתונות שהובילה לתקרית הסרט הם רק חלק מהם. למרות זאת, לזכותו ייאמר שבכשלונות הוא לקח את האש בעיקר על עצמו, משהו שאי אפשר להגיד על הקפטן הפולני.

אז נכון, אחרי ההדחה בשלב הבתים במונדיאל 2018 לבנדובסקי הכריז שהוא מרגיש האחראי, אבל בכל משחק בו פולין נראתה רע ביקר את חבריו והיכולת שהציגו. בהפסד לסנגל הכריז הקפטן שלא קיבל מספיק כדורים בחלק הקדמי ושלנבחרת הפולנית לא  הייתה תקשורת. בנוסף, הוא רב עם המאמן לשעבר אדם נבאלקה במהלך הטורניר ברוסיה וביקר מספר פעמים את הנוכחי ייז'י בז'צ'ק. אישיות כובשת בסך הכל.