שכטר והכיפה. עליו החוק לא יחול (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
שכטר והכיפה. עליו החוק לא יחול (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

שחקנים שומרי שבת וקבוצות שבהן משחקים שחקנים שכאלה, יוכלו להתקדם בענפי הספורט המקצועי מבלי לחשוש לכך שיידרשו לשחק בשבת. כך נקבע בהצעת חוק חדשה, שהגיש ח"כ אורי אריאל, דתי שומר שבת בעצמו.

"אפשר למצוא ימים אחרים, בלי שזה יפריע לציבור להגיע", אמר ח"כ אריאל ל-ONE והוסיף בעיה נוספת שמעורר קיום משחקי ליגת העל בכדורגל בשבת. "ילדים במגזר הדתי רוצה לראות משחקים ואינם יכולים".

בדברי ההסבר להצעת החוק, שהוגשה על שולחן יו"ר הכנסת, נכתב כי "המצב הנוכחי הוא שתחום הספורט המקצועי, על רוב ענפיו, חסום כליל בפני ספורטאים שומרי שבת, בשל העובדה שחלק גדול מן המשחקים בענפי הספורט השונים נקבעו בשבת".

לפי הצעת החוק, ההתאחדות לא תוכל לחייב שחקן או קבוצה לשחק בשבת. הצעת החוק קובעת במפורש כי ההתאחדויות אחראיות לכך שהישגיהם של אותם ספורטאים וקבוצות שומרי שבת לא ייפגעו.

עוד קובעת הצעת החוק כי בכל הנוגע למשחקים בחו"ל, תעשה ההתאחדות ככל יכולתה למניעת פגיעה בחופש הדת של שחקנים וקבוצות שומרי שבת.

נבחרת ישראל אמורה לארח את יוון במסגרת מוקדמות היורו ביום שישי בערב, 2 בספטמבר. אם ההתאחדות היוונית לא תסכים להקדים את המשחק לחמישי, ההתמודדות תתקיים בשישי בשעה 16:00 כדי למנוע את חילול השבת, צעד ממנו צפוי לסבול ערוץ 10, בעל הזכויות לשידור משחקי הנבחרת בקמפיין.

שניר גואטה. יורד ליגה כדי לא לשחק בשבת (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
שניר גואטה. יורד ליגה כדי לא לשחק בשבת (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

כמו כן, בדברי ההסבר להצעה נכתב כי קבוצות יוכלו להגדיר עצמן כשומרות שבת לא רק בעקבות שחקנים שומרי שבת שמשחקים בהן, אלא גם בעקבות בקשות של אוהדים. לצד אריאל, חתומים על ההצעה יו"ר ועדת החינוך והספורט, ח"כ אלכס מילר וכן יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, כך שסיכויי החוק, שיובא להצבעה בקריאה ראשונה בעוד כחודשיים, להתקבל, נראים טובים.

רק לאחרונה נושא האמונה אצל ספורטאים עלה לכותרות בעקבות בקשתה של הכדורסלנית נעמה שפיר להופיע במדי נבחרת ישראל באליפות אירופה בלבוש צנוע, עם חולצת שרוולים מתחת לגופיית המשחק, בקשה שנענתה בסירוב מצד פיב"א ובקשתו של שניר גואטה לעבור לליגה הלאומית על מנת להימנע ממשחקים בשבת.