בית"ר ירושלים כינסה היום (חמישי) אחר הצהריים מסיבת עיתונאים בעירייה בהשתתפות יושב-ראש הקבוצה איציק קורנפיין, המאמן דוד אמסלם, ראש העיר ניר ברקת ונשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין, בה הודיעו על תמיכה כספית בסכום של מיליון שקלים מצד הקרן במועדון, כסף שיופנה לחיזוק נושאים חברתיים ובהם ערכי הסובלנות ותמיכה בנוער במצוקה וזאת דרך מחלקת הנוער של המועדון.

מסיבת העיתונאים הועברה בשידור ישיר בערוץ ONE, ערוץ 50 (514 ב-HD) וכאן באתר, ב-ONE TV LIVE.

בית"ר התמודדה בימים האחרונים עם בעיות כלכליות קשות ואף היה חשש ליכולתה של הקבוצה להעמיד תקציב לקראת העונה הקרובה, כך שטרם מסיבת העיתונאים היתה ציפייה להודעה על תמיכה של הקרן לידידות במועדון כדי להגדיל את תקציבו.

הקרן אכן תומכת בקבוצה במיליון שקלים, אך מדובר בשיתוף פעולה שמטרתו חיזוק הנוער והערכים. קורנפיין הבהיר מספר פעמים במהלך מסיבת העיתונאים שהכסף לא מיועד לקבוצה הבוגרת, כך שהציפייה בתחילת מסיבת העיתונאים לא התממשה - אך בבית"ר מדברים על "שותפות ארוכת טווח" ו"שינוי אמיתי".

ברקת: הגיע הזמן לפתח גאוות יחידה כמו שהיתה פעם בבית"ר
ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, פתח את מסיבת העיתונאים ואמר: "זה לא סוד שבית"ר עברה לא מעט טלטלות בשנים האחרונות, במיוחד לקראת תחילת העונה הנוכחית, דבר שבא לידי ביטוי בעליות וירידות, תקציב בלתי צפוי, אי-ודאות לגבי הבעלות. זה הקשה מאוד על איציק, ההנהלה והמאמן לגבש תקציב. אהבתי לראות איך איציק וההנהלה מבינים שהגיע הזמן להפסיק לרדוף אחרי הצ'קים השמנים ולהתחיל למקד את הקבוצה מלמטה, להשקיע בנוער, להתבסס על הירושלמים, לפתח גאוות יחידה כמו שהיתה פעם בבית"ר ולהפוך את הקבוצה ליותר אטרקטיבית".

אמסלם, קורנפיין, ברקת ואקשטיין עם הצ´ק (גיא בן זיו (öéìåí: מערכת ONE)
אמסלם, קורנפיין, ברקת ואקשטיין עם הצ´ק (גיא בן זיו | öéìåí: מערכת ONE

"זה מחייב התמודדות עם חלק מהבעיות שהיו ויש בקבוצה וכאן בא החיבור עם הרב אקשטיין והקרן לידידות. אני מכיר אותם שנים וכל פעם אני נפעם מהמחוייבות לסייע בשקט, מאחורי הקלעים, בנושאי רווחה, קהילה, סובלנות. נוצרה דינמיקה של בחינת שיתוף הפעולה עם בית"ר ירושלים וגילינו שלא רק שיש התאמה ערכית, אלא שבעבודה נכונה, שילוב של מועדון חשוב מאוד לירושלים והאתגרים של הקרן שפעילה בקידום סובלנות, בפעילות נגד אלימות, שאפשר לייצר שותפות מאוד אמיצה שכוללת את מערכת החינוך בעיר, את קידום הנוער, לצד קידום הערכים של מניעת אלימות וקידום הסובלנות וזה משתלב בדיוק בכיוון שההנהלה והמועדון הולכים".

"השידוך הזה הוא שידוך ייחודי שאינו ספונסר ולא בעלות, זה משהו שבא לקדם נושא חינוכי, ערכי והצלחתו בבית"ר קודם כל טוב למועדון, טוב לעיר וטוב לעתיד של כולנו. זה בא להתמקד בדור הבא. אין לי ספק שלעצור, לבנות את המועדון מלמטה בשיתוף פעולה עם העירייה והקרן מציב לכולנו אתגר גדול. קודם כל לאוהדים ולמועדון - הצלחה תגרור הצלחות נוספות. צריך לשוב לכור המחצבת של ירושלים ולבנות את המותג שמבוסס על הירושלמים והצעירים. אני רוצה לאחל לאיציק ודוד המון הצלחה, אני והרב נעמוד לימינכם, הצלחתכם זה הצלחת העיר והצלחת בית"ר תתרום לא רק למועדון אלא לכולם ביחד".

קורנפיין וברקת (גיא בן זיו) (צילום: מערכת ONE)
קורנפיין וברקת (גיא בן זיו) | צילום: מערכת ONE

קורנפיין לקח את המיקרופון אחרי ראש העיר ואמר: "בית"ר עוברת הרבה מאוד טלטלות, כל נושא הבעלות והאכזבות בנושא, התקציב - אם כן או לא יהיה, ובהחלט המועדון נמצא בתקופה לא פשוטה, אבל אני גאה להגיד שזה מועדון חזק ולמרות כל הטלטלות והאי-וודאויות מצליח שנה אחרי שנה להתגבר, להיות מועדון חזק, כזה שאנשים רוצים וגאים לבוא לראות. בסופו של דבר זה תהליך בריא - לטווח הקצר יש הרבה בעיות שנראות קשות אבל בטווח הארוך נדע לנצל גם את הטוב מהתהליכים שנכפים עליו ולצאת מחוזקים".

"הסגל מורכב היום מ-22 שחקנים שגדלו במחלקת הנוער של בית"ר. זה מספר שאין לו אח ורע בהיסטוריה של בית"ר ובקבוצות אחרות. אלה הם שחקנים עם גאווה של העיר, הם רוצים לשחק ואין ספק שהם יגרמו גאווה לקהל. הבסיס הוא בסיס איתן של מועדון בריא ואנו יכולם לברך על כך. אני בטוח שנראה קבוצה לוחמת שרצה מהדקה הראשונה, בתקווה שזה יספיק גם לניצחונות ושתהיה לנו שנה טובה, מוצלחת ומהנה".

אמסלם, קורנפיין, ברקת ואקשטיין (גיא בן זיו) (צילום: מערכת ONE)
אמסלם, קורנפיין, ברקת ואקשטיין (גיא בן זיו) | צילום: מערכת ONE

קורנפיין: קורא לאוהדים להתאחד מאחורי הקבוצה
"חלק מהטלטלות שהמועדון עבר קשור לאוהדים. לא סוד שנוצר נתק בין הקהל לבין המועדון והשחקנים בגלל סיבות רבות ומגוונות. השותפות תבוא לתת מענה ופיתרון ודרך ולקיחת יוזמה גם מהאוהדים כדי שהקשר יעבוד. העוצמה של בית"ר תמיד נבעה מהקהל. אני קורא לכל האוהדים, לא משנה מאיזה ארגון, לשים את המשקעים בצד. אנו, ההנהלה והשחקנים, שמנו אותם בצד. אנו באים עם ידיים פתוחות ולב נקי וקוראים לכולם להתאחד מאחורי הקבוצה. הצעירים יצטרכו את תמיכת הקהל בעונה שתהיה קשה מקצועית, אבל זו השעה של האוהדים לבוא להוכיח שלא משנה איזה שחקנים יש, בית"ר זה מועדון, השחקנים מייצגים אותו והקהל צריך להיות הרוח הגבית ולהצעיד את המועדון קדימה".

"בתקופה האחרונה יש יוזמות של אוהדים שרוצים לתמוך במועדון, אנו מברכים על היוזמות האלה ונשב ונדבר עם כל האוהדים כדי לראות איך כולנו ביחד נוביל את בית"ר לתקופה טובה יותר".

קורנפיין, ברקת ואקשטיין (גיא בן זיו) (צילום: מערכת ONE)
קורנפיין, ברקת ואקשטיין (גיא בן זיו) | צילום: מערכת ONE

"החיבור עם אקשטיין וציון גבאי היה מיידי, המטרות שבית"ר שמה לעצמה בנושאי מניעת אלימות וגזענות משתלב בדיוק עם המטרות שלהם, זה נראה כמו כפפה ליד. המטרה שלנו היא לא לקבל תמיכה כספית, אלא לעשות שינוי אמיתי. כחלק משיתוף הפעולה יוקם צוות חשיבה כדי לבדוק איך אנו יכולים לצל את הפופולריות של השחקנים, את הדוגמא שהם נותנים, כדי לגרום לשינוי, לקרב את התושבים לעיר ובעיקר לערכים של סובלנות, חברות ומניעת אלימות. יש לנו פה הזדמנות אמיתית לעשות שינוי ואני מתאר לעצמי שאם הניסיון הזה יצליח השנה, זה ייתן דוגמא להרבה מאוד קבוצות אחרות. אני בטוח שזו תהיה שותפות ארוכת טווח ולא ניסיון לסגור חור תקציבי. הכסף יעבור למחלקת הנוער כדי ליצור שינוי אמיתי".

הרב יחיאל אקשטיין אמר: "כשפגשתי את איציק ראיתי אדם שרוצה לשנות את המצב. לא רק את המצב של הקבוצה והשחקנים, אלא את המצב של היחס בין אחד לשני. במיוחד לנוער. יש כאן הזדמנות לעשות משהו רציני שבאמת ישפיע בתהליך הארוך על הנוער שלנו פה בירושלים ובמדינה. שערכים כמו סובלנות וידידות יהיו חלק מהותי מהמסר של בית"ר ירושלים".

אקשטיין (גיא בן זיו) (צילום: מערכת ONE)
אקשטיין (גיא בן זיו) | צילום: מערכת ONE

"החלטנו לתת מיליון שקלים לבית"ר כדי לבנות יחד עם העירייה, הקרן ובית"ר תהליך חינוכי-ערכי נגד אלימות וללמד ערכים כסובלנות לנוער שלנו. נעזור לאוכלוסיות חלשות, נוער במצוקה, יהיה סבסוד כרטיסים למשחקים עבור אוכלוסיות חלשות שאין להן יכולת לבוא, בשיתוף תנועת הנוער של בית"ר. אנו רואים בבית"ר קבוצה שהעם מזדהה איתה ויכולה להיות לה השפעה חינוכית על כל שכבות האוכלוסיה. אם נראה התקדמות, מיליון השקלים יכולים להיות הרבה יותר כי אנו רוצים לעשות שינוי מהותי אצל הנוער שלנו ולתת תקווה וסובלנות".

קורנפיין המשיך ואמר: "נקים צוות שיגבש תוכנית עבודה שתיושם במלואה ותכלול גם את שחקני הקבוצה הבוגרת וגם את שחקני קבוצות הנוער במסגרת ביקורים בבתי הספר. אנו לא רוצים לעשות את זה חד-צדדי, אלא לעשות שיתוף פעולה עם ילדי בתי הספר, לתת להם ליזום פעולות. בתי ספר שיקחו את העניין צעד אחד קדימה וייזמו פעולות ערכיות, נתגמל אותם בפרסים כספיים. נעניק מלגות לשחקני מחלקת הנוער שבאים מרקע סוציו-אקונומי נמוך כדי לתת להם לקחת חלק בדברים שהם אולי לא היו יכולים לקחת בהם חלק. בית"ר תקצה 10,000 כרטיסים במהלך העונה לטובת נוער במצוקה. אנחנו רוצים ליצור הזדמנות לשוויון והזדמנות לכל אחד שרוצה ולא יכול להגיע".

אמסלם, קורנפיין וברקת (גיא בן זיו) (צילום: מערכת ONE)
אמסלם, קורנפיין וברקת (גיא בן זיו) | צילום: מערכת ONE

"יש אמונה שדרך הנוער אפשר לעשות שינוי אמיתי. נוכחנו לדעת שכמועדון קשה להגיע לאן שרוצים להגיע כל עוד התדמית היא כמו שהיא קיום. אנו מנסים לעשות שינוי ואני בטוח שהאפשרויות יהיו יותר גדולות באמצעות הסיוע מהקרן והעירייה, השינוי הזה הכרחי ואני רואה את זה כסלע הקיום של בית"ר בשנים הקרובות. נצטרך את התמיכה של הקהל על כל פלגיו וארגוניו. בימים האחרונים אנו עושים פעולות מאחורי הקלעים וזה יהיה רשמי אחרי שנראה מה אנו רוצים מכל אחד ומעצמנו. אין ספק שללא תמיכת הקהל זה לא יצליח".

ברקת לקח את המיקרופון ואמר: "אנחנו רוצים לנצל את המשבר הזה ולמצב אחרת את המועדון. לעזור לקבוצה לעשות את זה, אבל בסוף זה ההנהלה, האוהדים והשחקנים שצריכים לעשות את העבודה גם על המגרש וגם מחוצה לו. זו העוצמה שהיתה למועדון וזו העוצמה שאם וכאשר תחזור, אנו מדברים על תקופה טובה יותר בעתיד".

קורנפיין התייחס לתקציב ואמר: "אנחנו נעבור בבקרה ונהיה עם תקציב גבוה, בית"ר יודעת לייצר תקציב שהוא רביעי או חמישי בליגה גם ללא תמיכה, אנחנו נסתדר, יש לנו פעולות. הכסף שמוקצה למחלקת הנוער, אם בעבר היינו מקצים סכום באופן עצמאי, הכסף הזה עוזר לנו לשחרר את התקציב שהתכוונו להקצות לדברים אחרים".

קורנפיין (גיא בן זיו) (צילום: מערכת ONE)
קורנפיין (גיא בן זיו) | צילום: מערכת ONE

ברקת בחר להודות לארקדי גאידמק: "הזדמנות טובה להודות לארקדי. נכון שהוא לא תומך השנה אבל ראיתי את ההתנהגות שלו, ראיתי שחשוב לו שהקבוצה תצליח, הוא עמד לצד כל התהליכים והוא מאפשר להכל להתרחש בצורה יעילה וטובה. נכון שזו לא תמיכה פיננסית, אבל צריך להודות לו שהוא עומד לימין הקבוצה ועוזר לה להתייצב. זה לא דבר טריוויאלי, יש בעלים שלא מתנהגים בצורה כזו אצילית".

בהמשך דיבר מאמן הקבוצה, דוד אמסלם ואמר: "הצעירים הם העתיד של הקבוצה ובלעדיהם לא נוכל להגיע למקום שאליו אנחנו שואפים. הקבוצה הזו עם כל הצעירים תיראה טוב, אני מקווה שנגיע למקום שאנחנו מיועדים אליו. אין ספק שנסתכל על חיזוק בהמשך אבל כרגע אנחנו מסתכלים על מה שיש. יש שחקנים טובים שהוכיחו את עצמם, אנחנו צריכים להיות יותר מחוייבים מהעונה שעברה ואני בטוח שהעונה נצליח".

לסיום אמר ברקת: "יש פוטנציאל גדול בשילוב ובחשיבה קדימה. אני מאוד מתרגש, ראיתי במקרה באחד האתרים את האוהדים מדברים על כך שהם רוצים להוקיע את האלימות ומבינים שזה באינטרס שלהם להצליח. יש לנו הזדמנות אדירה עם שותפים רבים. היום רואים אמירה מאוד ברורה, יוצאים מהמיצוב של בית"ר, ערך הקבוצה יעלה וזה יחזיר בריבית דריבית".