כבר ארבע שנים וחצי מסתובב עמיר אבלס בן ה-17 וחצי באירופה ולא מפסיק להרשים מאמני נוער במועדונים הכי גדולים בליגות השונות ביבשת. כשהיה בן 13 עזב עמיר את ישראל בעקבות החלום הגדול: להיות כדורגלן באירופה.

עמיר אבלס, בן 17 וחצי שבדרך כלל משחק בכנף שמאל, יליד 1992 נולד בקיבוץ עמיר בצפון והחל לשחק בגיל 6 בעמותת גליל עליון. בגיל 9 הגיע לקייטנה בקאנטרי קלאב בת"א ושם ראה אותו אחד ממאמני הנוער של הפועל ת"א, אלי חייט, שהתרשם ואמר לאבא, רון, להביא אותו למבחנים בהפועל.

בעונת 2002 הוא החל את דרכו אצל האדומים ושיחק שם 4 עונות במהלכן לקח גביעים, אליפויות וגם הפסיד אליפות נוספת למכבי חיפה.

ב-2004 החליט הילד שהוא רוצה ללכת אחרי החלום ובכך למעשה גייס את כל המשפחה לעניין. האבא, רון אבלס, שמוכר לאנשי עולם הכדורסל הישראלי בשל היותו מנהל המשק האגדי של הפועל גליל עליון ונבחרת ישראל, ארז מזוודה וביחד עם אשתו מיכל, אחות בבי"ח איכילוב הם העלו את הילד על מטוס ונחתו היישר בהולנד.

"חיפשנו דרך להתקדם, נסעתי איתו למבחנים בהרבה קבוצות" סיפר אבלס. "היינו באיינדהובן, שם הוא השתתף בטורניר גדול עם הקבוצות הכי גדולות אייאקס, פיינורד, רוטרדאם ואלקמר". בשל גילו הצעיר לא הצליח עמיר להשיג לעצמו מקום באחת הקבוצות שכן בהולנד ביקשו ממנו לחזור שנה מאוחר יותר והוא מבחינתו רצה כבר למצוא את מקומו.

עמיר אבלס. חולם לשחק בנבחרת ישראל
עמיר אבלס. חולם לשחק בנבחרת ישראל | צילום: מערכת ONE

מהולנד המשיכו לבלגיה שם הוא הרשים במבחנים של מכלן שהחליטו להשאירו ושיחק שם 8 חודשים ומכיוון שלא הצליח להסדיר את הדרכון האירופי שלו, עבר לספרד. 3 דקות של התרשמות הפסיקו למאמן סנט גבריאל, בברצלונה, להשאיר אותו.

לאחר שנתיים ביקש מבחנים בקבוצת קורנייה (CORNELLA) שזהו המועדון השלישי בגודלו בקאטלוניה אחרי אלופת אירופה, ברצלונה ואספניול של בן סהר. התמזל מזלו של הקיבוצניק הישראלי מצפון הארץ ובדיוק בימים בהם הגיע להיבחן, התקיים טורניר גדול בו השתתפה הקבוצה.

בן סהר חוגג את שער השוויון (רויטרס)
בן סהר. גם הוא משחק בברצלונה (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

גם שם הוא הרשים והיום הוא משחק כבר שנה שניה במועדון הספרדי הנחשב במסגרת ליגת נאשיונל, הליגה ראשונה בנוער. אבלס מחזיק באזרחות צ'כית מה שמקל מאוד את ההשתלבות שלו במועדונים באירופה.

במקביל לאימונים, עמיר מבלה את רוב זמנו בלימודי ספרדית ואת מגוריו הוא חולק לסירוגין עם אביו ואחיו הגדול, אוהד. בניגוד לנס זמיר, כדורגלן מוכשר אחר שמשחק בספרד, עמיר אבלס לא צפוי להיתקל בבעיות מצד הצבא כיוון שעזב את ישראל בגיל 13. מבחינת נבחרת ישראל, אבלס זומן להתרשמות עוד בזמנו של זאביק זלצר ובעקבות כך הוא אף שיחק עם נבחרת הנוער בזמן בו עשתה את הכנותיה לקראת משחקי המכביה.

זאב זלצר. כבר בעבר זימן את אבלס לנבחרת (שי לוי)
זאב זלצר. כבר בעבר זימן את אבלס לנבחרת (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

"החלום הגדול שלי הוא להמשיך ולהתקדם ולהגיע הכי רחוק שאפשר באירופה" סיפר עמיר. "אני חולם על היום שבו אשחק במדי נבחרת ישראל ואוכל להגיע עם נבחרת ישראל למונדיאל. אני מאמין שזה יקרה אבל עד אז, אני אעבוד קשה ואוכיח שמקומי ברמות הגבוהות ביותר".

"הישראלים בספרד עושים שירות טוב מאוד לכדורגל הישראלי. כולם כאן מכירים את דודו אוואט, גיא אסולין, בן סהר וכמובן גם את בניון שאומנם כיום הוא כבר לא משחק בליגה הספרדית אבל, אין מישהו שלא מכיר אותו באירופה. אני מקווה יום אחד להיות גם אני ברשימה המכובדת והמפוארת הזו של השחקנים הישראלים שהצליחו כ"כ באירופה אבל עד אז אני מתכוון לעבוד קשה".