המיתולוגיה היוונית נחשבת לאוסף של מיתוסים, שנוצרו בידי בני אדם כדי למלא את עולמם באמונות שונות, ולסייע בהבנת חזיונות טבע ותופעות שלא מצאו להן הסבר, שהרי אין הסבר לתופעות טבע על טבעיות או לאירועים חסרי היגיון. כך היוונים מצאו סיבות והסברים לתופעות לא מוסברות. כזה אפשר להגיד על מה שנקרא "קללת אליעזר", המונח שמעביר צמרמורת בכל אוהד אדום באשר הוא.

המיתוסים שנאספו בשנים האחרונות סביב המפגש בין מכבי חיפה להפועל ת"א הם רבים, שונים ומגוונים, אבל רובם מתנקזים הערב לרגליים של השחקנים במשחק העונה.

מכבי חיפה נגד הפועל ת"א, הקופים מול האדומים, גילי לנדאו מ-86' מול רצף אליפויות ירוק ב-2000, אלישע מבית שאן מול גוטמן שחוזר למגרש בו הוא לקח את האליפות היחידה שלו, הקבוצה שהצליחה לעלות לליגת האלופות אבל נותרה עם מאזן מאופס מול הקבוצה שעשתה עונה אירופית גדולה אבל "רק" בליגה האירופית. "קללת אליעזר" מול החשבון מהמשחק הראשון בבלומפילד והכל על רקע הקיזוז היצירתי. משחק עונה רצינו? משחק עונה קיבלנו.

שכטר וקטן. 90 דקות של קרב על האליפות (צילום: מערכת ONE)
שכטר וקטן. 90 דקות של קרב על האליפות | צילום: מערכת ONE

אחרי עונה לא קלה שעברה על אוהדי הכדורגל, עונה שבה רוב משחקיהן של מכבי חיפה והפועל ת"א הסתיימו מוקדם מהצפוי ורק אחת לחודש היה משחק שבאמת הצית את החושים של אוהדי הכדורגל, הגיע משחק שמציל את הכבוד של הכדורגל הישראלי.

שיטת הקיזוז המטופשת, ביחד עם המומנטומים המנוגדים, הביאה את הפועל ת"א למשחק על האליפות על הדשא הירוק של קריית אליעזר. ותשאלו את אוהדי הפועל: הדשא הזה ירוק מאוד.

מכבי חיפה של העונה הוכיחה שהיא קבוצה יציבה, כמעט כמו הפועל של קשטן לפני עשור. הפועל של העונה מזכירה את חיפה ההרפתקנית של שומי, גרנט ושרף. היוצרות התחלפו והערב הקבוצה שתהיה הכי "עצמה", היא זו שתיקח את משחק  העונה.

מחפשים שחקן עונה למשחק עונה
לפני שנה בדיוק מכבי חיפה והפועל ת"א נפגשו למשחק עונה באותו מצב כמעט. באותו משחק הקבוצה של אלישע הוכיחה שהיא אלופה ראויה אבל יותר מהכל: יניב קטן הוכיח שהוא מנהיג אמיתי וניצח את משחק העונה. הפועל החווירה אז מול מכבי חיפה והאליפות חזרה הביתה אל הכרמל. או אל האולימפוס, תלוי איך מסתכלים על זה.

יניב קטן חוגג. הגרלה נוחה יחסית לחיפה (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
יניב קטן חוגג (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

אם בוחנים את הסגלים של שתי הקבוצות - במכבי חיפה המפתח הוא קטן. אין מנוסה כמוהו, אין חכם כמוהו וגם גוטמן יודע היטב שהוא חייב לנעול את הקפטן הירוק, כי אם לא, כל יציע ג' יחגוג.

מהצד האדום, גוטמן שוב לא יודע בדיוק מה הוא יקבל מהקבוצה שלו. בתחילת העונה, כשהפועל שמטה נקודות מול מכבי פ"ת, אשדוד ומכבי חיפה, האדומים נעו מיכולת מבריקה לקיפאון מוחלט. ממשחק למשחק השליטה של גוטמן בקבוצה שלו גדלה, אבל עדיין לא ברור מי המנהיג האמיתי של הפועל על כר הדשא.

ורמוט (רועי גלדסטון) (צילום: מערכת ONE)
ורמוט (רועי גלדסטון) | צילום: מערכת ONE

על פניו, הערב הזה צריך להיות של גילי ורמוט. הקשר שגדל בהפועל חיפה נע בין רגעי קסם והיעלמות על המגרש, והערב הוא צריך להניע את הגלגלים במכונה האדומה. הסיפורים על 4-4-2 הם יפים לסקיצה של ההרכב, אבל לא יקרה. הפועל משחקת 4-5-1 כשוורמוט יהיה עושה המשחק. השאלה הגדולה: האם הוא וערן זהבי, שיפתח כקשר אחורי, יסתדרו במשבצות מאוד קרובות אחת לשניה.

ספסולו של ארבייטמן רע לאלישע?
בחיפה התעסקו בימים האחרונים כמובן באי הרכבתו הצפויה בהרכב של מלך שערי הליגה, שלומי ארבייטמן. השאלה היא למה: האם שלומי פחות טוב מדבאלשווילי? האם חיפה לא צריכה לשחק בביתה עם שני חלוצים? האם שלומי לא הרוויח את מקומו בהרכב הירוק? מה אלישע מסתיר?

שלומי ארבייטמן. "זה עושה הרגשה טובה" (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
ארבייטמן חוגג (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

אם ההרכב של אלישע נכון או לא, נדע בסביבות 22:00, אבל אי הצבתו של ארבייטמן בהרכב הופכת את מכבי חיפה לקבוצה שתעשה הרבה שינויים במהלך המשחק. העובדה שמלך שערי הליגה ממתין על הספסל, הופכת את חיפה לקבוצה לא צפויה לקראת שלבי ההכרעה של המשחק.

מהצד השני, לגוטמן עלולה להיות בעיה בזמן פיגור. הוא שם את כל הכלים הכי התקפיים שלו ב-11 הפותחים ועם כל הכבוד לבויאן ורוצ'ינה הבינוני, אין להפועל מישהו שישנה את המשחק. דניאל דה רידר עשה את זה בצורה מושלמת נגד בני יהודה, אבל החסרון של מנטשאששווילי בקישור פוגע באפשרות של גוטמן להפתיע. הקלישאה אומרת שהכי חשובים אלו שמסיימים את המשחק ולא פותחים אותו. קלישאה אחרת תגיד: כשאתה יכול, אתה לא רוצה וכשאתה רוצה כבר לא תוכל.

דה רידר חוגג (רועי גלדסטון) (צילום: מערכת ONE)
דה רידר חוגג (רועי גלדסטון) | צילום: מערכת ONE

הקללה? בהפועל לא מפחדים
האמת, כבר נמאס לכולם לעסוק במה שנקרא "קללת קריית אליעזר". העובדות הן ברורות וידועות לכל: הפועל ניצחה בחיפה פעמיים בלבד מאז 1997, כאשר ניצחון אחד היה בתחילת העונה וניצחון שני היה בגארבג' טיים של חיפה. שונאי המנחוס יגידו שהפועל כבר ניצחה פעמיים בקריית אליעזר העונה את הפועל חיפה, אבל כולם יודעים שזה לא אותו הדבר.

הדבר היחידי שיכול להסיר את ה"קללה" היא העובדה שהפועל של העונה היא קבוצה שלא חוששת מאף אחד. קבוצה שניצחה בווינה בקלות, התעמתה מול המבורג הגדולה בגרמניה, ניצחה שני דרבים ואת בית"ר במשחק על הגביע ונראה שהצעירים של גוטמן כבר מזמן לא מתרגשים מהסיפורים של הוותיקים על ה"קללה".

קרית אליעזר. אופטימיות גדולה בחיפה (עמית מצפה) (öéìåí: מערכת ONE)
אצטדיון קרית אליעזר (עמית מצפה) | öéìåí: מערכת ONE

מהצד השני, הביתיות של חיפה מאוד משמעותית. הירוקים השיגו בבית 44 נקודות (עזבו את הקיזוז), מתוך 48 אפשריות, אחוזי הצלחה מדהימים של 91% בבית. יחס שערים: 6-33. מאזן שאפילו הקיזוז לא יוכל לקחת מאלישע.

לנתח את המאבק בין דה-סילבה ובאדיר לקינן ומיימון מיותר. על מסיללה הסילון מול דדי הכובש כבר נאמר הכל. רפאלוב וגולסה מול ורמוט ודה רידר מוצה עד תום. הערב ב-20:00 יש משחק עונה. משחק שיכריע את האליפות. טקטיקה שמקטיקה, הערב בקריית אליעזר נבין בדיוק מי ראויה להיות אלופת המדינה.