לואיס פרננדז. "אני כאן ולהרבה זמן" (דרור עינב) (צילום: מערכת ONE)
לואיס פרננדז. "אני כאן ולהרבה זמן" (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

המונדיאל כבר לגמרי מאחורינו וכעת הפנים נשואות למוקדמות יורו 2012, שייפתחו בחודש ספטמבר הקרוב. נבחרת ישראל מתכוננת לעידן חדש, תחת המאמן הצרפתי, לואיס פרננדז, למשחק הרשמי הראשון מול מלטה.

אחרי אינספור קמפיינים לא מוצלחים וכישלונות להגיע לטורנירים גדולים, בהתאחדות לכדורגל תולים תקוות בפרננדז ומאמינים כי הוא האיש שיכול להצעיד אותנו סוף סוף לאליפות אירופה.

לואיס פרננדז העניק ראיון בלעדי לתוכנית הספורט ברדיו ללא הפסקה בשיתוף ONE ופתח עם המילים הראשונות שלמד בעברית: "אני כבר יודע להגיד ימינה ושמאלה".

איך האווירה בארץ?
"להרבה מאוד אנשים היו ספקות אם אגיע לפה ואני כאן. אני נמצא כאן ולא בשביל יומיים או שלושה ואני מאוד מרוצה. היו לי כמה משחקים וראיתי שלושים או ארבעים שחקנים. אני רוצה ללכת למשחקים של הליגה הלאומית. אני לא לא צריך לראות את ארבע הגדולות, אותן אני מכיר, אני רוצה לתת הזדמנות לאחרים. אותו דבר לגבי ניר ביטון מאשדוד, אני מחליט ועובדה שלקחתי שחקן צעיר. אני לוקח אחריות על כל שחקן שאני מביא לנבחרת".

פרננדז (שוקה כהן) (צילום: מערכת ONE)
פרננדז (שוקה כהן) | צילום: מערכת ONE

יכול להיות שינחיתו עליך שחקן מלמעלה לנבחרת?
"ביום הראשון שהגעתי לפה אמרתי שיש לי מחשבות משלי. כל שחקן שמגיע, אני מחליט לגביו, אך ורק אני. יש לי צוות מקצועי בשביל לעזור לי. אני אחד שאף אחד לא מסוגל לבוא ולהנחית לי מישהו מלמעלה ולכן הגעתי לפה, כי אני מחליט הכל".

אתה עקשן? הרי לא הסכמת להביא את אוחנה
"אין לי בעיה עם אוחנה או עם ברקוביץ' או עם אף אחד, גם רביבו ורוזנטל ואחרים, אבל אוחנה לא מדבר צרפתית או ספרדית וכששאלו אותי, אמרתי בהתחלה שמטבע הדברים רציתי לבוא עם הצוות שלי, אבל בסוף רציתי מישהו שמכיר את המנטאליות המקומית. אני לא יכול לתקשר עם אוחנה, אם הייתי עם אלי היה לוקח הרבה זמן עד שהיינו מתקשרים".

פרננדז וגוטמן (רועי גלדסטון) (צילום: מערכת ONE)
פרננדז וגוטמן (רועי גלדסטון) | צילום: מערכת ONE

באיזה מצב אתה מקבל את הנבחרת ואיפה לדעתך דרור קשטן טעה?
"אפשר לטעות ואפשר להצליח. לכל מאמן יש את ההזדמנות שלו להכין את הנבחרת ולדעת מה טוב ומה לא לפי רצונותיו. אחרי שראיתי את המונדיאל, אני רוצה ללכת על השיטה של גרמניה, מבחינת זה שיש שחקנים צעירים שרצים ושחקנים ותיקים שמביאים איזון".

קשטן רצה צעירים
"זו הדרך שלי, אם הוא חשב ככה זו בעיה שלו. אני חושב שצריך לקחת צעירים יחד עם בניון ושחקנים שונים לנבחרת".

אם הכוכבים לא יהיו טובים, אז תוריד אותם אל הספסל?
"השמות צריכים לעמוד בקריטריונים שלי, צריכים להיות בכושר טוב. אם הם יהיו בכושר, הם יהיו בנבחרת. יש כאלה שיש להם גאווה ולא רוצים לשבת על הספסל, אבל ראיתי איך הם מגיעים לנבחרת".

איך חלוקת העבודה עם טל בנין? אתה מתייחס לליגיונרים ולא רק לכוכבים הגדולים שבהם, כמו בלילי?
"כל דבר שפועל לטובת האינטרס של הנבחרת, צריך לעשות. אני וטל בנין שניים ונוכל להתחלק ולראות שחקנים. אני אפילו מסתכל על הליגה בארה"ב לראות עם יש שם יהודי טוב שנוכל להשתמש בו".

בניון (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
בניון במדי צ´לסי. &"יש הבדל בין הליגיונרים לשחקנים שמשחקים בישראל&" (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

יש עם מי לעבוד בנבחרת ישראל כדי להגיע ליורו ומונדיאל?
"יש לי תוכניות ואראה אותה פעם. היכולת של הליגיונרים והשחקנים בארץ, יש ביניהם פער גדול. שם הם מתאמנים ואוכלים כמו שצריך. בארץ יש דברים שעושים טוב ויש כאלה שפחות טוב. אני רוצה לקחת 30-40 שחקנים, שהם הנבחרת ולהכניס אותם לווינגייט לתכנית כושר, לראות איפה הם טובים ואיפה לא. ולקחת את המאמנים ולהסביר להם את ההבדלים ולהגיד להם שיעזרו לנבחרת. כי הנבחרת היא גם שלהם ושל העם ולא רק שלי".

אנחנו רוצים להגיע ליורו או למונדיאל, נצליח?
"יש לי תשוקה מאוד חזקה לעניין הזה. בגלל שאנחנו מאוד רוצים להגיע ליורו אז אני רוצה לטעות כמה שפחות. לכן אני מתחיל את כל התוכנית, כדי שבסופו של דבר אני לא יוכל להגיד שלא עשיתי משהו. יש לנו את מלטה וגיאורגיה, אולי לא נהיה מקום ראשון, אבל מקום שני זו בחלט מטרה. אולי נהיה ראשונים, אבל מהמקום השני אנו יכולים להעפיל".

זה לא מוזר שהכריזו בקמפיין הקודם שנעלה והפעם לא הכרזנו כלום?
"אני לא יכול להתערב ליו"ר ההתאחדות, אני מתאר לעצמי שהוא לא אמר את זה כדי שלא נכנס ללחץ".

פרננדז עם לוזון. העניינים הסתדרו? (דרור עינב) (צילום: מערכת ONE)
פרננדז עם לוזון ושפיגלר (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

אתה מבין שהמטרה היא לעלות?
"אני מבין את זה. אני אוהב את המדינה וכמו שזה החלום של מדינת ישראל, זה היום החלום שלי. להביא את נבחרת ישראל אחרי כל כך הרבה שנים למונדיאל. אם זה החלום שלכם, זה בטח החלום שלי. אתם יודעים איך ישראל נראית כלפי העולם ואם נעפיל ליורו או מונדיאל אז יש לזה כח אדיר".

איך קיבלו את זה שבאת לישראל בצרפת?
"אני נולדתי בספרד ועברתי לצרפת. אני לא מתעסק בפוליטיקה, אני בן 50 ויכול להחליט בעצמי את מי לאמן ולא מעניין אותי מה אחרים חושבים".

פרננדז. ישים ין על החלוץ שלו בליגה היוונית (גיא איזנר) (צילום: מערכת ONE)
פרננדז בהתאחדות (גיא אייזנר) | צילום: מערכת ONE

ומה עם הביקורת מכאן, זה מעניין אותך? כבר אמרו עליך שאתה מפונק ועושה טובה
"איך יכולים להגיד שאני מפונק? אני גדלתי בשכונות ואני לא אשנה את הדרך שלי. אני אומר שלום לכל האנשים ברחוב, אני בא מאיזורים קטנים ובישראל בדיוק יש את האנשים שמדברים איתך ברחוב ומתקשרים אותך. אני אוהב את החמימות ובטח לא אחד שמפונק".

אתה יודע שבשביל לעשות סולחות עם לוזון צריך ללכת לבורגוס לאכול?
"יש לי בחור שמתרגם לי כשאני רוצה לדבר עם אבי לוזון והדברים מאוד ברורים בינינו. תודה רבה (בעברית)".