לימור לבנת.
לימור לבנת. "גילויים מדאיגים" (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

ימים לא קלים עוברים על הספורט הישראלי בכלל ועל ומכבי תל אביב בפרט. יותר משבוע עבר מאז נמצא מנהלה המיתולוגי של הצהובים, מוני פנאן ז"ל, תלוי בביתו. הטרגדיה פתחה תיבת פנדורה גדולה מאוד שככל שחולפים הימים, סודותיה מתחילים לצוף מעל פני השטח.

ימים ספורים אחרי קבורתו, החלה המשטרה ורשויות המיסים לחקור אחר פעילויות לא כשרות של שחקני עבר, מאמנים ואף שופטים אשר היו מעורבים בפעילויות הללו. 

מי שעוקבת בדריכות אחר כל ההתרחשויות, היא שרת התרבות והספורט, ח"כ לימור לבנת, שהספיקה להתבטא מעל דוכן הכנסת לא מעט ולהביע את דאגתה בכל הקשור לחשד של גילוי שחיתיות בעולם הספורט הישראלי. 

"הגילויים על הפרשה שנחשפה בימים האחרונים בהחלט מעוררים דאגה", אמרה השרה לבנת בראיון ל-ONE, ימים אחרי שנפגשה עם מנהל רשות המיסים, יהודה נסרדישי, וביקשה לבצע חקירה ממצה. "עלינו להמתין לתוצאות החקירה המקיימות רשויות אכיפת החוק. רשות המסים חוקרת את הפרשות ושוחחתי עם נסרדישי. בנוסף, התייעצתי עם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', פעמים אחדות", אמרה לבנת. 

לימור לבנת עם שמואל ללקין (אמיר לוי)
לימור לבנת עם שמואל ללקין (אמיר לוי) | צילום: מערכת ONE

השרה, הספיקה להביע את דאגתה גם במשכן הכנסת ביום שלישי כשבנאומה הודתה בין היתר כי היא עוקבת בדריכות אחר הפרטים שנחשפים ומטרידים אותה".

אני נמצאת עם היד על הדופק", ציינה השרה. "יש חשיבות גבוהה לכך שהחקירה תהיה מהירה וממצה, זאת כדי שלא תהיה פגיעה בכדורסל הישראלי ובפרט במכבי ת"א היקרה לכולנו ושהביאה כבוד רב למדינה. לכולנו ברורה חשיבותו העליונה של טוהר המידות בספורט וחובה עלינו לשמור עליו". 

"יש להחמיר את הענישה נגד מפרי הסדר באצטדיונים"


ביום בו מציינים טקסי זיכרון לרצח ראש הממשלה יצחק רבין לפני כ-14 שנים בכיכר רבין, השרה לבנת בחרה לתקוף גם את גילויי האלימות במשחקי הכדורגל האחרונים השבוע וביניהם התנהגותם המגונה של אוהדי בית"ר ירושלים בתום המשחק בו הפסידה קבוצתם למכבי חיפה, אז בחרו האוהדים להתנכל לשחקנה הערבי של חיפה, בירם כיאל, כשבין היתר רגמו את רכבו באבנים.

כיאל עם אלישע. &
בירם כיאל. היתה לו תקרית מאוד לא נעימה עם אוהדי בית&"ר (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

"אני מגנה כל גילוי של אלימות במגרשי הספורט ומחוצה להם וכמובן, ביטויי גזענות", בוחרת השרה להדגיש ומוסיפה, "תופעות חמורות ופסולות כאלה חייבות להיעלם ממקומותינו ואנו עושים הכל יחד עם המועצה למניעת אלימות בספורט, בראשות השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, שתפקידה הוא למגר את נגע האלימות במגרשים".

צבי ורשביאק ולימור לבנת (אלעד ירקון)
צבי ורשביאק ולימור לבנת (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

"בחודשים האחרונים פרסמה המועצה את 'שמונה הדיברות' להתנהגות במגרשי הספורט", המשיכה השרה, "כללים אלה יפורסמו על שלטים במגרשים והעובר עליהם צפוי לעונשי הרחקה מהמשחקים. עם זאת, יש להחמיר את הענישה נגד מפרי הסדר באצטדיונים ולהגביר את ההרתעה. האצטדיונים צריכים לשמש מוקד בילוי לכל המשפחה ולכך יש לשאוף. הספורט ותרבות הספורט ראויים להיות נחלת כלל הציבור".