אדל. דבאלשווילי ועמאשה יזיעו הרבה (יוסי ציפקיס) (צילום: מערכת ONE)
אדל. דבאלשווילי ועמאשה יזיעו הרבה (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

קיתונות הביקורת שנשפכו בתחילת העונה על שוער הפועל תל אביב, אפולה אדל, יכולות להכריע כל שחקן, כפי שקרה עם שחקנים גדולים הרבה יותר מהשוער, ואפילו לגמור קריירות, אבל אצל השוער קרה בדיוק ההיפך. חמישה חודשים אחרי שהצטרף למדים האדומים הפך הקמרוני בעל האזרחות הארמנית לזר הטוב ביותר של דרור קשטן עד כה. 

מה לא אמרו עליו? שהוא שמן, שהוא ליצן, ששמו בכלל אמברוז בייאמה ושהוא בן 29. סרטוני ה-'פאשלות' שלו ב-יוטיוב כיכבו בפורומים של האוהדים, אבל אפולה בן ה-25 לא נתן לשום דבר לשבור אותו, וכשהעיתונאים ביקרו במתחם חודורוב הוא זרק לעברם: "תמשיכו ללכלך עליי, זה טוב לי". 

להיות היורש של שוער כמו וינסנט אניימה זו משימה בלתי אפשרית עבור כמעט כל שוער. הניגרי הוא קרוב לוודאי אחד השוערים הכי גדולים ששיחקו בישראל אם לא הגדול שבהם, ועושה רושם כי כל הסיכויים להיקלט בתפקיד היו נגד אפולה כשזה נחת בישראל תמורת שכר של 600 אלף יורו למשך שנתיים, שכר שאם היו היו מציעים אותו לאניימה, יכול להיות שהוא היה נשאר בישראל. 

אפולה אדל (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
אפולה אדל (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

כל ההתחלות קשות
זה התחיל רע, אפילו רע מאוד. כבר בדרבי במסגרת גביע הטוטו ספג אדל שער מטעות שלו, וכאילו שזה לא היה מספיק, הוא גם הורחק בכרטיס אדום ישיר לאחר ששלח יד לעבר פניו של ג'יזרמו ישראלביץ'.  

ההגנה של הפועל התגלתה אז במערומיה, כשכל חברי החוליה האחורית ובראשם השוער גילו חולשה בלתי מוסברת, שהובילה להפסדים מביכים בוואדוז ומול אקרנאס (עם עוד טעות של השוער). לאורך כל הזמן הזה אמר אפולה כשדיבר עם התקשורת כי אנשים צריכים להיות סבלניים וכי בכדורגל לוקח זמן לדברים להתחבר. אמר וצדק. 

אלא שבכדורגל, על אחת כמה וכמה בכדורגל הישראלי, סבלנות זה מצרך נדיר. "אצלנו בישראל זו בעיה, מחפשים דברים עכשיו, הרגע ומיד", מסביר מאמן השוערים של האדומים, יום-טוב טליאס. "גם משחקי האימון וגם המשחקים בגביע הטוטו אלו משחקי הכנה, וככה ראינו את זה גם. ברגע שהוא התאקלם, הבין מה זה הכדורגל הישראלי והתחבר עם שחקני ההגנה שלו, הדברים באו לידי ביטוי". 

אורי כהן מכניע את אפולה אדל (יוסי ציפקיס) (צילום: מערכת ONE)
אורי כהן מכניע את אפולה אדל (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

עד כה אפשר לומר שלא רק שאדל הוא ההחתמה המוצלחת ביותר מבין שלושת הזרים שצירף הקיץ דרור קשטן, הוא גם השוער הטוב ביותר מבין קבוצות הצמרת, ובכושרו הנוכחי עולה גם על שוערה של בני יהודה, דלה איינוגבה, אותו מאד רצה קשטן להחתים כמחליפו של אניימה. 

להפועל הוצעו בקיץ האחרון עשרות שוערים, חלקם מרשימים מאד עם רקורד בנבחרות אירופיות מוכחות כמו בלגיה, אבל טליאס מסביר מדוע נבחר אפולה: "שוער ששיחק באופן רצוף בפ.ס.ז' בטח טוב לנו. ראינו אותו בקלטות במשחקים מלאים, ראיתי שיש לו צורת עמידה, טכניקה, מוטת ידיים ומבנה פיזי, נתנו את ברכת הדרך".  

דלה איינוגבה לא מאמין (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
דלה איינוגבה לא מאמין (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

אל תאמינו לכל מה שאתם רואים באינטרנט
אחד הדברים שהעסיקו את האוהדים והתקשורת בישראל זמן קצר אחרי החתמתו של הקמרוני היו הסרטונים המביכים שלו ב-יוטיוב בהם הוא נראה סופג שערים שטותיים במיוחד. "הסרטונים לא הלחיצו אותי. הייתי בעברי שוער ואין שוער שלא קיבל שערים שטותיים, גם אני קיבלתי כאלה", אמר טליאס בהתייחס לסוגיה.  

"המעניין הוא שכל סוכן שנותן קלטת מראה ביצועים גדולים של שוערים אבל לא מראה את הטעויות הקטנות. אצל אדל ראינו גם את הדברים הגדולים וגם את הטעויות הקטנות, אבל אלו טעויות שניתן לתקן. לכן אני לא התייחסתי לסרטונים האלה, וכך גם כל המערכת בהפועל ת"א שנתנה את הגיבוי". 

לאדל יש נטייה לעורר עניין רב בתקשורת, ולא תמיד בגלל כדורגל. בצרפת הוא נחשד כי זייף את זהותו אולם החקירה הסתיימה מהר מאד ללא תוצאות. "צריך אופי כדי להתמודד עם ביקורות כאלה. אחד הדברים שחיזקו את הרצון שלנו לקחת את אדל, היה הסיפור שלו בצרפת עם כל עניין הזהות", הסביר מאמן השוערים. 

"אתה רואה איך בן אדם נלחם במערכת שלמה על מנת לזכות את עצמו, וזה מראה על איזשהו אופי, על אדם שלא מוותר. זו אחת התכונות החשובות אצל שוער. פה בישראל כל העולם ביקר אותו וזלזל בו, ולא נתנו את הכבוד לשוער שמגיע מהליגה הצרפתית שהיא טובה בהרבה מהליגה הישראלית", הוסיף. טליאס.

בתקופה הקשה ביותר של האדומים העונה, כשספגו מטחי ביקורת מכל עבר, סיפרו שחקנים בקבוצה כי קיימת בקבוצה מעין 'קליקה' של השחקנים הזרים.

אחרי הפסד למ.ס. אשדוד החליפה אותה 'קליקה' האשמות הדדיות על ספיגת השערים, אבל עושה רושם שמאז החל איזשהו תהליך בקבוצה של דרור קשטן שהוביל לשינוי בחוליה האחורית שמחזיקה כיום במאזן הספיגה הנמוך ביותר בליגת העל, שבעה שערים בלבד. 

47 משחקים עמד אדל בשערה של פ.ס.ז', רבים מהם בבפארק דה פראנס המפואר לעיני כ-48,000 צופים, אבל העונה צריך השוער להסתפק בדרך כלל באלפים בודדים אם לא בכמה מאות במגרשים שכנראה נראים בעיניו כמו בדיחה. "בשלושת החודשים הראשונים כאן קיבל אדל הלם תרבות. לשחק במשחקים כמו איינדהובן, ורשה או בליגה הצרפתית, ופתאום, עם כל הכבוד, להגיע לשחק באשדוד, בקופסא או בסכנין שעד שמגיעים למגרש עוברים בכל הג'בלאות, זה הלם תרבות", סיפר מאמן השוערים. 

אפולה קורא לטליאס 'אבא', ואת הניצחונות האחרונים הוא הקדיש לו: "צריך להתמודד עם כל הדברים האלה שמסביב ולחזק אותו ולהסביר לו, וחשוב ולעשות את כל זה באהבה. נתנו לו להרגיש שיש לו את כל הזמן שבעולם ושאנחנו מאמינים בו". 

הקמרוני אמנם בתקופה טובה, אבל בכל שיחה עימו על עתידו אפשר לשמוע שהוא לא מתכוון להישאר בישראל מעבר לתקופת החוזה שלו שמסתיים בסוף העונה הבאה וטליאס מבין: "אין ספק שהוא רוצה לחזור לאירופה, הוא כל הזמן מרגיש שהוא יכול לשחק ברמות הכי גבוהות, יש לו את השאיפות שלו. הוא יודע שיש לו מטרה שהוא רוצה להשיג בהפועל ת"א, ולאחר שישיג אותה הוא רוצה להמשיך הלאה". 

אפולה אדל משועשע (דרור רוזנפלד) (צילום: מערכת ONE)
אפולה אדל משועשע (דרור רוזנפלד) | צילום: מערכת ONE

יש חיים אחרי אניימה? כנראה שכן
השוער שברח מארמניה, עבר ברומניה והגיע לצרפת, היה צריך להיכנס לנעליו הגדולות של וינסנט אניימה, וטליאס בטוח שלמרות שלהיות אניימה אפולה כנראה לא יהיה, מדובר בשוער מצוין: "קשה מאוד להגיע ולהתאקלם בקבוצה אחרי שוער כמו אניימה, אבל אדל בא עם הדרך שלו ועם האופי שלו, ואנשים לאט לאט הבינו שמדובר בשוער שעוד מוכיח ויוכיח את עצמו, ויהיה לדעתי גורם מכריע במאבק על האליפות".

 שביט אלימלך שהתאמן תחת טליאס וגם מכיר היטב את הלחץ של הפועל ת"א, מחזיק בדעה דומה: "שוער צריך הרבה זמן להתאקלם, בייחוד בקבוצה כמו הפועל אשר שינתה את פניה בקיץ האחרון. תמיד אמרתי שמדובר בשוער טוב, שוער ששיחק כל כך הרבה משחקים בליגה הצרפתית במועדון כמו פ.ס.ז' לא יכול להיות רע".

למרות היכולת הטובה שמפגין הקמרוני בשבועות האחרונים, מדי פעם ניתן לראות אצלו טעות או יציאה שגורמת להתקף לב אצל האוהדים כמו בשער של ברק יצחקי בדרבי בשבוע שעבר: "הוא טוב בכדורי גובה, למרות שלעיתים הוא מהסס וחוזר, אבל כשהוא יוצא לכדור גובה הוא בדרך כלל לוקח אותו. הוא פנתר ויש לו זינוקים יוצאים מן הכלל. לפעמים הוא קצת פזיז ביציאות ויוצא יותר מדי מהשער, אבל אלו דברים שאפשר לשפר", מסביר שוער העבר. 

אדל מציל כדור של ווינאלדום (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
אדל מציל כדור של ווינאלדום (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

עם זאת, אלימלך מבהיר: "אסור לעשות השוואה בין שוער זה או אחר, זה לא דבר בריא. לכל שוער ולכל ספורטאי יש קלטת של טעויות וקלטת של דברים גדולים, עם אפולה הייתה הגזמה והראו רק את הדברים הלא טובים. דיברתי עם יום-טוב כמה פעמים עליו, מי כמוני יודע כמה יום-טוב מקצוען ויודע לעבוד, ורואים את השיפור שהוא עשה אצל אדל וזה ייאמר לזכותו". 

כשגיא חיימוב על הספסל וברק לוי מתחיל לצבור דקות, דלה איינוגבה בכושר לא טוב ודוידוביץ' לא מצליח להוציא מההרכב את בויאן שאראנוב שעדיין מתאקלם במדים הירוקים, האם אפשר לומר שאפולה נחשב כיום לשוער הבכיר בליגת העל? 

"שאראנוב ודוידוביץ' פחות או יותר באותה רמה של אדל, עם יתרון קל שלו כי הוא באמת נמצא כיום בכושר פנטסטי אחרי הדרבי והמשחק ברומניה", אומר אלימלך וממשיך: "אצל מכבי מדובר בשני שוערים צעירים ששם מילת המפתח היא סבלנות, כי קשה לעמוד בקבוצה כמו מכבי בגיל כל כך צעיר והם יצטרכו שם סבלנות במשך שנים כדי לראות תוצאות מהשוערים שלהם". 

ניר דוידוביץ´ ובויאן שאראנוב (יוסי ציפקיס) (צילום: מערכת ONE)
ניר דוידוביץ´ ובויאן שאראנוב (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

טליאס מעדיף לשמור על צניעות: "אני לא רוצה לענות על זה כי אני עובד איתו, שיענו על זה אנשים שיתנו לו את הזמן, שיבדקו את היכולות והמשחקים שלו ויראו כמה משחקים הבחור הזה לא סופג וכמה כדורים הוא לוקח באחד על אחד ובכדורי גובה, שזה מרכיב מאוד חשוב. מה שבטוח, להפועל יש באופן חד משמעי על מי להישען". 

"אדל הוא ללא ספק שוער שהפועל יכולה להסתמך עליו במאבק על האליפות. הוא מתאים מאוד למועדון ולליגה שלנו. הפועל עשתה רכש טוב איתו". סיכם אלימלך את הדיון. בשבוע שעבר אפולה היה שם בשביל האדומים בדקות הפתיחה כשמכבי לחצה וניסתה לכבוש, הערב יעמוד השוער בן ה-25 שוב למבחן במשחק שיכול לתת לקבוצתו דחיפה רצינית במאבק על האליפות. 

חשבתם שנסיים בלי התייחסות לכובע? השוער אומר שהוא פשוט אוהב את הכובע האפור הזה, בהפועל מציעים תיאוריה אלטרנטיבית: "למה הוא חובש את הכובע הזה כל הזמן? אולי כי הוא רוצה שיהיה למבקריו מה לאכול". 

אדל (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
אדל (שי לוי) | צילום: מערכת ONE