לימור לבנת. זירזה את הצעת החוק (אמיר לוי) (צילום: מערכת ONE)
לימור לבנת. מאושרת מההחלטה (אמיר לוי) | צילום: מערכת ONE

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, הביאה היום (חמישי) לאישור ועדת החינוך והספורט את הצעת החוק למימוש הרפורמה בתחום הספורט והקמת המועצה הלאומית לספורט, שתקבע מדיניות לאומית לספורט, איגום והקצאת משאבים של כל הגופים התומכים בספורט בישראל.

בדיון שהתקיים בוועדת החינוך והספורט של הכנסת בראשות ח"כ זבולון אורלב אושרה הצעת חוק ההתייעלות הכלכלית שעניינו, הקמת המועצה הלאומית לספורט.

הצעת החוק קובעת כי השרה תמנה מועצה לאומית לספורט שיהיו חברים בה 19 נציגים של גופי הספורט, נציגי ציבור ועובדי מדינה. הצעת חוק זו מגיעה לאישור ועדת החינוך והספורט לאחר שהממשלה החליטה על קידום הרפורמה בספורט ביוני 2009.

המועצה הלאומית תמליץ לשרה על מדיניות ספורט כוללת וארוכת טווח לספורט בישראל, תייעץ בעניין קביעת סדרי עדיפויות להשקעת משאבים בספורט ותקבע אמות מידה חדשות לחלוקת תקציבים המגיעים מהגופים השונים התומכים בספורט בישראל.

המועצה תקבע את סדרי העדיפויות לחלוקת משאבים לספורט בסך כולל של כחצי מיליארד שקלים – תקציב שיאוגם ממספר גופים התומכים בספורט.

תוכניות העבודה שיגובשו על ידי המועצה הלאומית לספורט, ובכלל זה תוכנית המתקנים הלאומית, יחייבו את כל הגורמים התומכים בספורט בישראל ובכללם המועצה להסדר ההימורים בספורט, הטוטו ווינר ומשרדי הממשלה השונים הבונים מתקני ספורט. תוכנית המתקנים הלאומית תוצג על ידי השרה לבנת אשר תהיה מחויבת בהיוועצות עם כל שר שמשרדו יקצה משאבים להקמת מתקני ספורט.

עופר פרי. גם הטוטו וינר יעבור שינוי (דרור עינב) (צילום: מערכת ONE)
עופר פרי. גם הטוטו וינר יעבור שינוי (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

הטוטו ווינר יעבור שינוי מבני ומהותי: יקטין את כמות הדירקטורים במועצה ויהפוך לגוף שיעסוק בעיקר בשיווק משחקי ההימורים ופיתוחם.

המהלך האסטרטגי שהוביל משרד הספורט בראשות השרה לבנת נתמך לראשונה על ידי כל איגודי הספורט בישראל. הרפורמה אושרה בתמיכת ההתאחדות לכדורגל, איגוד הכדורסל, הועד האולימפי, אייל"ת, התאחדות ספורט נכים, המועצה לקידום ספורט נשים וגופי ספורט שונים.

לימור לבנת. ממשרד הספורט נמסר שהנושא בטיפול (קובי אליהו) (צילום: מערכת ONE)
לימור לבנת (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

השרה לימור לבנת: "המועצה הלאומית לספורט היא הבשורה החשובה ביותר לספורט הישראלי. זוהי פריצת דרך ממשית בתהליך ארוך להבראת הספורט בישראל. המועצה תהיה הגוף שיגדיר את סדרי העדיפויות, יאגם את המשאבים והתקציבים ויממש אותם בצורה היעילה והטובה ביותר עבור הספורט הישראלי. הקמת המועצה הלאומית לספורט תוביל לשינוי אורחות חיים בחברה, כך שיותר אזרחים ינהלו אורח חיים ספורטיבי בעזרת תשתיות ספורט נגישות. אין ספק שהקמת המועצה הלאומית תקדם את הספורט ההישגי ותצעיד את ישראל למקום גבוה יותר ברמת ההישגים הבינלאומיים".