הגרלת לוח המשחקים של ליגת העל לעונת 2010/2011 נערכה אתמול (רביעי) במשרדי ההתאחדות לכדורגל וסיפקה לנו במחזור הראשון קרב מרגש בין מכבי תל אביב למכבי חיפה, כשמיד לאחר מכן תצא מכבי תל אביב לטדי.

נראה כמו הגרלה חלומית, לא? אז מסתבר שבהתאחדות לכדורגל ידעו מראש שזה יהיה המצב בכל מקרה. במבט חטוף על פלטפורמות ההגרלה שהוכנה, דרך אתר ההתאחדות לכדורגל, ניתן לראות שב-6 מתוך 8 הפלטפורמות, שובצו מכבי תל אביב ומכבי חיפה במשחק הפתיחה.

עוד לפני ההגרלה, דיברו על כך שבגלל אילוצי מגרשים (מכבי, הפועל ובני יהודה מארחות באותו מגרש, כמו מכבי והפועל חיפה), הוכנו הפלטפורמות מראש על מנת שההגרלה תעבור בצורה החלקה והספורטיבית ביותר.

אבל בהתאחדות זה לא עניין אף אחד. שם כנראה חשבו על איך למכור מתח ואקשן כבר בפתיחה והחליטו "להקריב" את מכבי תל אביב, מכבי חיפה ובית"ר ירושלים לעסק. להפועל ת"א ד"א, סודרה הגרלה נוחה בכל מצב.

פלטפורמה מספר 8. הגרלה מכורה מראש? (צילום: מערכת ONE)
פלטפורמה מספר 8. הגרלה מכורה מראש? | צילום: מערכת ONE

הדבר ההזוי ביותר, לנוכח העובדה שהלוחות הוכנו מראש והיה ידוע שמכבי ת"א וחיפה ייפגשו, לפחות להתאחדות, זה כמובן התגובות שלהם לאחר ההגרלה. עוד לפני שנשלפו הכדורים ביקש אבי לוזון "לערבב טוב את הכדורים", כשהוא מתלוצץ קלות ולאחר מכן אמר: "אני מרוצה מאוד כי אחרי סוף העונה הדרמטי שהיה לנו בשנה שעברה לפתוח את העונה עם מכבי ת"א נגד מכבי חיפה זו פתיחה טובה, חזקה, מתאימה ומעניינת".

ממשרד ההתאחדות לכדורגל נמסר בתגובה: "כל הנתונים מאילוצי מגרשים, הצלבות מגרשים בין ליגת ווינר לליגה לאומית ובתוך ליגת ווינר, ומניעת אפשרות שמשחקים אטרקטביים יתנגשו באותו מחזור מבחינה שיווקית ומסחרית, כל אלו הוכנסו לתוכנת מחשב שהיא זו שקבעה את שמונה האופציות.

פלטפורמה מספר 4. משחק מספר 7 - מכבי תל אביב מול מכבי חיפה (צילום: מערכת ONE)
פלטפורמה מספר 4. משחק מספר 7 - מכבי תל אביב מול מכבי חיפה | צילום: מערכת ONE

הטענה או הרמיזה כי יש כאן יד מכוונת היא טענה שאינה נכונה ואינה עומדת במבחן המציאות. בליגות רבות בעולם אין כלל הגרלה, וההתאחדות היא זו שמפרסמת את לוח המשחקים לאחר שקבעה אותו באופן שרירותי. באופן טבעי יש קבוצות להן יש משחקים קלים או קשים יותר. בעונה שעברה לדוגמא, משחק הפתיחה היה בין בית"ר ירושלים להפועל ת"א שהוא משחק לא פחות אטרקטיבי מזה של העונה".

ולהלן הדוגמאות


בפלטפורמה מספר 1 נקבע כי במחזור הראשון תארח בית"ר ירושלים את מכבי תל אביב כאשר במחזור השני יערך דרבי חיפאי. בפלטפורמה מספר 2 מכבי ת"א מארחת את בית"ר ירושלים ובשני, מתארחת אצל מכבי חיפה.

פלטפורמה מספר 6  - משחק מספר 8 מפגיש שוב.. את מכבי ת&"א וחיפה (צילום: מערכת ONE)
פלטפורמה מספר 6 - משחק מספר 8 מפגיש שוב.. את מכבי ת&"א וחיפה | צילום: מערכת ONE

פלטפורמה מספר 3 היא זו שהוגרלה וזימנה את מחזור הפתיחה המדובר, אך האם פה זה נגמר? לא. גם בפלטפורמות הבאות, 4-8, מפגיש המשחק המרכזי את מכבי תל אביב ומכבי חיפה, פעם אחת הצהובים מארחים ופעם אחת הירוקים - הכל נקבע מראש.       

פלטפורמה מספר 1. בית&"ר ירושלים מול מכבי תל אביב (צילום: מערכת ONE)
פלטפורמה מספר 1. בית&"ר ירושלים מול מכבי תל אביב | צילום: מערכת ONE