מוסא קונאטה. יתאמן עם מכבי תל אביב באימון הפתיחה (ליאור טימור) (צילום: מערכת ONE)
ישדרג את החוד, או אולי את הנוער? (ליאור טימור) | צילום: מערכת ONE

בערב פסח השנה נחת בארץ היישר מסנגל החלוץ הצעיר מוסא קונאטה. החלוץ בן ה-18 הגיע להמבחנים של מספר ימים בקרית שלום. תחילה היה נראה כי הבאתו של קונאטה להתרשמות היא עוד חלק מתוכנית העבודה של מוטי איווניר והבעלים הקנדי מיץ' גולדהאר: שילוב של שחקנים צעירים במועדון, טיפוחם וגידול דור המשך במכבי תל אביב.

קונאטה, בדומה לעמנואל מאיוקה אותו מכרה אשתקד מכבי ליאנג בויז השוויצרית, אמור היה להיבחן על מנת להצטרף לקבוצת הנוער של עמיר תורג'מן. אלא שמשהו קרה בימים הבודדים שקונאטה התאמן תחת עיניו הבוחנות של איווניר.

"ראו שמדובר בשחקן צעיר עם מימדים פיזיים שלא מביישים שחקנים בוגרים בכדורגל הישראלי", אמר שחקן בקבוצה. "יש לו גובה, מהירות והרבה כוח במשחק שלו". כנראה שגם איווניר ועוזריו ראו את זה. מהר מאוד המחשבות נפנו לאפשרות לשלב את השחקן הצעיר דווקא בקבוצה הבוגרת.

בצאת חג השבועות, הפך החלוץ הצעיר לשחקן הרכש הראשון של מכבי תל אביב ומוטי איווניר, וצפוי להשתלב מהר מאוד בקבוצה הבוגרת, לפחות כפי שאמר המאמן עצמו, שכבר רואה את מקומו של השחקן בתמונה הגדולה: "אני מקווה שהוא יעזור לנו להצליח בכל המשימות העומדות בפנינו".

מטורה קונדה לנבחרת סנגל
ב-2 במאי פגשה הנבחרת האולימפית של סנגל את נבחרת גיניאה ביסאו במסגרת אליפות אפריקה לנבחרות עד גיל 23, למשחק שקבע אם תמשיך הנבחרת לשלב הבא בטורניר היוקרתי. אחרי ההפסד 2:1 במשחק הראשון, סנגל הייתה זקוקה לניצחון של יותר משער אחד כדי להבטיח את הכרטיס לשלב הבא.

מוסא קונאטה (ליאור טימור) (צילום: מערכת ONE)
מוסא קונאטה (ליאור טימור) | צילום: מערכת ONE

בסוף 90 הדקות נפרדה הנבחרת הסנגלית בתיקו 2:2 שלא הספיק לה, אך בהחלט הספיק כדי למשוך את תשומת ליבם של לא מעט סקאוטים בכל הקשור ליכולת הפנומנלית שהציג קונאטה, שכבש צמד. 

החלוץ הצעיר נחשב כבר תקופה ארוכה לאחד השחקנים עם הפוטנציאל הגדול ביותר בכדורגל הסנגלי. אמנם לא מעט שחקנים אפריקאיים בגיל צעיר יותר, שנחשבו לכשרונות גדולים, הצליחו לפרוץ בגיל צעיר יותר, אולם כעת יקוו במכבי תל אביב שאת הפריצה הגדולה שלו יעשה קונאטה בשורות הצהובים.

נבחרת סנגל. מתכוננת לבואו של מוסא (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
נבחרת סנגל. מתכוננת לבואו של מוסא (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

בשנתיים האחרונות שיחק קונאטה בקבוצת טורה קונדה מהליגה הראשונה בסנגל. לפני שנתיים הספיק לכבוש 9 שערים ואף לזכות עם הקבוצה בגביע הסנגלי; ובעונה שעברה רשם 17 הופעות בהן כבש 6 שערים במדי הקבוצה. העונה הנוכחית, אגב, משוחקת בימים אלו ממש.

חברו לקבוצה, מאמאדו טורה ת'יאם, שניחשב לכישרון גדול בקבוצה הסנגלית, החמיא לחלוץ הצעיר באחד הראיונות האחרונים שהעניק לתקשורת הסנגלית: "נכון שיש לי עונה טובה, אבל זה הרבה בזכות הסובבים אותי", אמר ת'יאם והוסיף: "לא הייתי יכול להגיע לאן שהגעתי ללא העזרה של קונאטה שאחראי על מספר שערים שאני חתום עליהם".

רק לפני שבוע זומן קונאטה לסגל הבוגר של סנגל, כשבנבחרת הסנגלית רואים בכישרון הצעיר יכולת להפוך לשחקן מוביל, וביתר שאת אחרי ששיחק בשנים האחרונות בקביעות בנבחרת עד גיל 23 בה הספיק לכבוש 7 שערים.

איווניר: "חלוץ צעיר עם הרבה פוטנציאל"
אז אם מתייחסים לנתונים שקראתם קודם, אפשר להבין כיצד הפך קונאטה לשחקן מעניין מבחינתו של איווניר. גורמים בקבוצה מספרים שהיכולת שהציג החלוץ הצעיר במהלך האימונים הבודדים בהם נבחן בקרית שלום הוסיפו לא מעט שביעות רצון מבחינת הצוות המקצועי. סוכנו של קונאטה, ניר קרין, נפגש מספר פעמים עם נציגי הקבוצה, שכבר חשבו כיצד להביא את הרכש הצעיר והכישרוני לקרית שלום ולאו דווקא לקבוצת הנוער. 

מוטי איווניר (יוסי ציפקיס) (צילום: מערכת ONE)
מוטי איווניר (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

כשאיווניר בירך על הסיכום אליו הגיעה הקבוצה עם השחקן, הוא השתמש, ולא במקרה, במשפט הבא: "הוא חלוץ צעיר עם הרבה פוטנציאל, שאני מאוד מקווה שימצא את מקומו בקבוצה הבוגרת כבר בעונה הקרובה".

עם חוד התקפה שיכיל את ברק יצחקי, מאור בוזגלו אלירן עטר ורוברטו קולאוטי, לקונאטה מצפה הרבה עבודה שעיקר תחילתה השתלבות עם חוד ההתקפה שנותר, לפחות על הנייר, מהמסוכנים בליגה.

מאיוקה במדי מכבי. האם הצהובים מצאו אס חדש? (אמיר לוי) (צילום: מערכת ONE)
מאיוקה במדי מכבי. האם הצהובים מצאו אס חדש? (אמיר לוי) | צילום: מערכת ONE

"יש לו את היכולת להשתלב בהתקפה הזו ואולי להוסיף מימד שאין כרגע", אמרו במועדון. "משחק הראש שלו מצוין, כמו המשחק בשתי הרגליים. הוא בועט טוב מאוד ויש לו טכניקה טובה עם הכדור. הוא יוסיף מימד של מהירות וכוח פריצה שיש לו, כמו שיש לשחקנים האפריקאים ולעיתים חסר פה. הרבה מהיכולת הזו תלויה בעיקר בשילוב שלו עם מערך הקבוצה. זה ייקח זמן ואסור לשכוח שמדובר בשחקן צעיר שהגיע מארץ זרה. במכבי ייתנו את הכל כדי לעזור לו להיקלט כמה שיותר מהר".

כחלק מהרצון של גולדהאר לראות שחקנים צעירים שפורחים במועדון עם השנים, למכבי תל אביב תהיה מטרה אחת והיא לנצל את הכישורים של החלוץ הסנגלי הצעיר כמה שאפשר, כדי שבשלב מסוים תניב ההשקעה פירות גם בתחום הכספי. האם קונאטה יהפוך להיות ה'מאיוקה' הבא של הצהובים? אנחנו נמשיך לעקוב.