חסארמה ומטוביץ´. ק"ש נהנית מהגנת ברזל (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
חסארמה ומטוביץ´. ק"ש נהנית מהגנת ברזל (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

ערב פתיחת עונת 2011/12, מה שהיה נראה על הנייר כחלק החזק בסגל של עירוני קרית שמונה הוא החלק הקדמי. אדריאן רוצ'ט לאחר עונת פריצה יוצאת מן הכלל וכמעט הגעה לנבחרת, שמעון אבוחצירא שחזר מחו"ל והרבה לכבוש, ברק בדש שלא הפסיק להרשית במשחקי האימון, יובל אבידור שחזר ממכבי תל אביב עם ציפיות גדולות ואחמד עבד מהנבחרת הצעירה שהגיע מאחי נצרת.

כל השחקנים הביאו איתם המון ציפיות לקרית שמונה והאוהדים כבר פינטזו על משחק התקפי ושוטף של הקבוצה. לרשימה המכובדת הזו ניתן לצרף גם את שלומי אזולאי שהגיע בהשאלה ממכבי חיפה. התוצאה היא חלק קדמי עתיר כישרון, כזה שקבוצות רבות בליגה היו רוצות.

אך עם כל הכבוד לשלל שחקני ההתקפה שצויינו, מי שנותנים את הטון ומובילים את קרית שמונה עד כה הם שחקני החלק האחורי. לאחר תשעה מחזורים, ספגה קרית שמונה הכי מעט בליגת העל - שישה שערים, שמהווים ממוצע של 0.67 שערים למחזור.

כל זאת קרה לאחר שההגנה עברה זעזוע לא קטן עם החלפת השוער גיא חיימוב, עזיבת המגן אורי שטרית ושחרור הבלם יניב לביא. המאמן רן בן שמעון חיפש רבות אחר בלם, אך עד כה נראה כי הוא לא צריך לחשוש, אם סאלח חסארמה ואיתן טיבי ימשיכו ביכולת הנוכחית.

דני עמוס, שוער: רצה לעזוב, נשאר ותפס פיקוד
במהלך הפגרה, כשבן שמעון חיפש שוער, רצה דני עמוס לעזוב. לאחר שנים רבות במועדון הצפוני הוא רצה לצאת ולהתאוורר בקבוצה אחרת וחשב שהגיע הזמן להיות שוער ראשון ולא בסוג של רוטציה כפי שהיה עם חיימוב. לאחר שיחה עם הבעלים איזי שרצקי, החליט עמוס שלא עוזבים את הבית כל כך בקלות. 

עד כה הוא תפס את המקום ב-11, כשאיתמר ניצן שהגיע מהפועל תל אביב ממתין על הספסל. עמוס הוא שחקן בית שמערכת היחסים שלו עם הקהל הצפוני ידעה המון עליות וירידות, אך השנה הא זוכה לגיבוי מהם וגם ממאמנו רן בן שמעון.

"החיבור בין השחקנים בכלל בקבוצה בא לידי ביטוי גם בהגנה. נכון שזו תחילת העונה, אבל עד עכשיו בקבוצה שלנו ההגנה מתחילה בהתקפה כשחלוצים נותנים טון משמעותי בהגנה", אמר עמוס

השוער מאמין שאפשר לשחק כך גם בהמשך העונה: "אני חושב שזו המטרה, שנמשיך להיות יציבים מאחור. אני גם רוצה להאמין שאנחנו נעשה את זה, כי בסך הכל זה בידיים שלנו. יש שחקנים טובים שכבר הוכיחו שיכולים לעשות את זה ועם העבודה וההכנה של רן, זה אפשרי וכך צריך להיות".

דני עמוס (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
דני עמוס (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

אלעד גבאי, מגן ימני: הגיע לספסל ולקח את ההזדמנות בידיים
לפני שנה היה אלעד גבאי שחקן לא ידוע, לא מוכר ובטח שלא בליגה הראשונה. השחקן שהגיע מבני לוד מהליגה הלאומית המתין על הספסל בפתיחת העונה שעברה, אך לאחר פציעתו של ברק בכר הימר בן שמעון על גבאי שמהר מאוד הפך לבאנקר בהרכב של הקריה. ערב פתיחת העונה הוא זכה לחיזורים מקבוצות רבות בליגת העל.

גבאי ניחן ביכולות התקפיות יוצאות מהכלל ומסייע גם בחלק הקדמי של הקריה. העונה במאזנו כבר שני בישולים. בגיל 26 הפך השחקן למגן לגיטימי בהחלט בליגת העל. "כולם מסייעים גם להגנה וגם להתקפה. אצלנו זו קבוצה ולא חלקים", הסביר גבאי את ההצלחה. "אני חושב שהתלכיד שיצרו כאן בין המנוסים יותר לצעירים הוכיח את עצמו בשנה שעברה ומוכיח גם העונה", אמר המגן.

אלעד גבאי (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
אלעד גבאי (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

כשביקשנו הסבר מעמיק יותר השיב גבאי: "מאיפה זה בא? מהניסיון והשקט של סאלח חסארמה, הבנת המשחק של איתן טיבי, דושאן מטוביץ' הגיע ועושה עבודה גדולה. מה נשאר, לפרגן לעצמי? את זה אני לא אעשה. הכל מתחבר עם העבודה של רן. כולם עושים עבודה ביחד עם שאר שחקני הקבוצה ועכשיו צריך ליצור המשכיות ושזה לא ייעצר כאן".

איתן טיבי, בלם: השחקן השקט והאיכותי בדרך לנבחרת?
הבלם שהגיע במהלך חודש ינואר שעבר משרלרואה מקרין שקט וביטחון על כל שחקני החלק האחורי. לאחר תקופה בבית"ר ירושלים וגם בגלות בבלגיה, מצא טיבי בית חם בקרית שמונה: "כאן זו ממש משפחה וזה עוזר לנו המון בחיבור", אמר השחקן. טיבי הצעיר, רק בן 24, נחשב לאחד הבלמים המבטיחים בליגה והבעלים איזי שרצקי מאמין שהגיע הזמן לזמנו לנבחרת הלאומית. "איתן מצוין ויש לו מקום בנבחרת ישראל".

אז זימון לנבחרת עוד אין, אבל בתשעת המחזורים הראשונים עשה טיבי הכל בחלק האחורי של בן שמעון. חוכמת המשחק שלו מרשימה בכל פעם מחדש והתיאום עם חסארמה נראה יוצא מהכלל.

איתן טיבי ואלעד גבאי. &"זו ממש משפחה&" (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
איתן טיבי ואלעד גבאי. &"זו ממש משפחה&" (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

"יש שיגידו שזו קלישאה, אבל זו האמת. אצלנו כולם מחויבים גם להגנה. השחקנים בקו האחורי, החל מהשוער שהוא מקנה המון ביטחון, אלעד מגן צעיר ומוכשר שכיף לשחק לצידו ולצד דושאן שלדעתי מגן יוצא מן הכלל. אני חושב שסאלח מביא את הביטחון, הניסיון והידע למגרש ויש לו התלהבות גדולה שקשה להסביר אחרי כל השנים האלה", הסביר טיבי את היכולת של הקו האחורי עליו הוא ללא צל של ספק מנצח. לקראת ההמשך אמר טיבי: "אנחנו יכולים להמשיך להציג את היכולת הזו, אבל החוכמה ליישם את זה, ולא דיבורים".

סאלח חסארמה, בלם: הגיל הוא רק מספר
זו היתה אמורה להיות עונת הפרישה של סאלח חסארמה. הבלם הוותיק בן ה-37 ערך הופעת בכורה בליגת העל לפני 16 שנה במדי הפועל טייבה ועבר בדרך לקרית שמונה גם בבני יהודה. אין ספק שהוא מצליח להפתיע גם את הצוות המקצועי. כולם חשבו שהגיל והשנים הרבות על המגרש יקשו עליו ולכן רצו בקריה להביא בלם בנוסף לשיר צדק שממתין על הספסל, אך עד כה חסארמה מוכיח שכנראה הוא עשוי מזן אחר וממשיך להשתבח עם השנים.

בקריה, שומרים עליו בצמר גפן. השחקן, לו זו עונה שישית במועדון, זוכה לאחר משחקים לערוך ריצה בלבד ולא אימון כמו יתר הקבוצה, על מנת להקל בעומס. בינתיים הוא מקרין המון שקט וביטחון על כל החלק האחורי. גם משחק הראש הטוב שלו והמיקום המצוין מסייעים לו רבות לחפות על הכבדות שגברה עם השנים.

חסארמה וגרזיץ´ (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
חסארמה וגרזיץ´ (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

כשמזכירים לחסארמה את המילה 'פרישה' הוא מיד מסביר: "מוקדם לדבר על זה. אני משחק ונהנה לשחק, מבחינה גופנית אני מרגיש טוב ומתאמן כמו שצריך. כשיגיע הזמן נדבר על זה". סוד ההצלחה לדעתו טמון בתיאום: "השנה עבדנו מהתחלה טוב על התיאום בחלק האחורי וזה סוד ההצלחה. יש לנו שחקנים עם ניסיון ושחקנים צעירים. כמובן שהחלק שלי הוא עם הרבה ניסיון. זה עוזר ומשתלב יפה עד כה".

על המשחק לצד איתן טיבי הוא הוסיף: "התיאום עם איתן והמגנים הוא טוב ומושלם. אני שמח שהעבודה שלנו באימונים יוצאת לפועל במשחקים, יש לנו קבוצה מצוינת וחלק אחורי מצוין עם שחקנים טובים שהתיאום הוא הדבר העיקרי בה". חסארמה שהוא סוג של מאמן על המגרש, מקווה להמשיך בדרך הזו: "אם נמשיך ככה, הכל יהיה בסדר זו התקווה וזו המטרה". עם יכולת כמו שמציג חסארמה עד כה, נראה שזו לא תהיה עונתו האחרונה, בסכות ולא בחסד.

דושאן מטוביץ', מגן שמאלי: בול פגיעה של בן שמעון
מהתחלה היה ברור שמדובר במגן יוצא דופן במחוזותינו. בגיל 28 הגיע מגן נבחרת סרביה לקבוצתו של בן שמעון מהליגה הליטאית מאקרנאס. מטוביץ' גבוה ומבנה גופו חסון מאוד, וכשרואים אותו חושבים שהוא איטי ומסורבל ויותר מתאים כבלם או כקשר דפנסיבי. בפועל הוא שורף את האגף השמאלי, לא נותן לאף שחקן לעבור אותו וגורמים בקרית שמונה טוענים: "הוא אחד המגנים הטובים בארץ, אם לא הטוב ביותר".

ברק בדש. לא התאמן אך צפוי להיות כשיר (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
מטוביץ´ עם בדש. שורף את האגף השמאלי (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

מטוביץ' הגיע לאחר שעסקת החתמתו של מהראן אבו ריא נפלה. בקריה לא רצו לקחת סיכון והחליטו לוותר על השחקן. מטוביץ' סיפר על התאקלמותו: "אני מודה לשחקנים, למאמן ולכל המועדון הזה. עזרו לי כל כך גם במגרש וגם מחוץ לו, הייתי בהרבה מדינות, אבל כאן התאקלמתי מצוין ומהר הודות לכולם".

על ההצלחה של הקבוצה הצפונית הסביר מטוביץ': "אנחנו טובים כקבוצה, כולם חברים ועובדים אחד למען השני כמו שצריך להיות". החלק האחורי לדעתו הוא לא היחידי שטוב בקריה: "זה נכון שההגנה נראית טוב, אבל זה כמו כל הקבוצה ואין ספק שכשנראים טוב זה עוזר רבות לחיבור". תואר? עוד מוקדם לדעתו של מטוביץ': "אנחנו עדיין בפתיחת העונה ומוקדם לדבר על תארים. צריך להמשיך לעבוד ולשחק בדרך הזו וכך גם התוצאות יגיעו. אם נמשיך כך, הכל יהיה טוב".

רן בן שמעון. מנצח על הקבוצה המצליחה (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
רן בן שמעון. מנצח על הקבוצה המצליחה (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

לכל השחקנים אלו אפשר להוסיף גם את הקשרים האחוריים שעד כה גורמים להמון כאב ראש חיובי לבן שמעון לאור יכולתם הגבוהה: בראיין גרזיץ' ששומר על יציבות מאז העונה שעברה, עדי אלישע שמשתפר ממשחק למשחק וזימונו לנבחרת הצעירה לא מפתיע איש ורביד גזל שמאז ששב לכושר משחק טוב, קרית שמונה נראית נהדר ולו חלק גדול מהקרדיט.

אם תשאלו את בן שמעון, הוא יסביר שלהתקפה חלק גדול בהצלחת החלק האחורי בהתנפלות על היריב ובסגירות. לאחר שגם את העונה שעברה פתחה קרית שמונה בצמרת הגבוהה, יהיה מעניין לראות אם החלק האחורי שמוביל אותה להצליח, יעמוד במשימתו - שמירה על יציבות, וישאיר את הקריה חזק בצמרת ליגת העל.