אבי וגיא לוזון. המכשול האחרון הוסר (אלעד ירקון) (צילום: מערכת ONE)
גיא ואבי לוזון. ניגוד עניינים משפחתי? (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (שלישי) למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, כדי לבדוק אם אין ניגוד עניינים במינוי גיא לוזון למאמן הנבחרת הצעירה, כפי שפורסם לראשונה ב-ONE.

כזכור, יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון, שהוא דודו של גיא לוזון, רוצה למנות את אחיינו, מאמן בני יהודה כיום, למאמן הנבחרת הצעירה בשנה הבאה.

התנועה סבורה כי נוכח מראית העין העולה ממינוי זה, לפיה לכאורה ניתנה העדפה לבן משפחה, עולות שאלות רבות סביב המינוי, כאשר לדבריהם יש לתת מענה על הקריטריונים לפיהם נבחרת מאמן הנבחרת הצעירה.

בפנייתה למבקר המדינה נכתב: "לאור הקרבה המשפחתית בין אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות לכדורגל, שהוא הגורם הממונה על המינויים בנבחרות הכדורגל, לבין מר גיא לוזון, עולה חשש כי לכאורה מינוי זה מצוי בניגוד עניינים וכי מדובר במינוי של מקורב לתפקיד".

לדברי התנועה לאיכות השלטון, בשל חשיבות הדברים, צריך המבקר לבחון את השאלות שמפנה התנועה. לטענתה, חשיבות הנושא והשפעתו הרבה על תרבות המינויים בכדורגל הישראלי, מחייבים בדיקה מקיפה וממצה שתעמיד את הדברים על דיוקם תוך הסקת מסקנות רלוונטיות. .

אבי לוזון. בתנועה למינוי השלטון מעלים שאלות מהותיות (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
אבי לוזון. בתנועה למינוי השלטון מעלים שאלות מהותיות (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

אבל הצרות בהתאחדות לכדורגל לא מסתיימות רק בזה. גם פורום המשפטנים פנה הבוקר למבקר המדינה בעקבות כוונתו של יושב ראש התאחדות הכדורגל למנות לתפקיד את אחיינו. 

במכתב שמופנה גם לאבי לוזון, כותבים עורכי הדין: "מהפרסומים האחרונים לגבי כוונתך למנות את קרוב משפחתך לתפקיד בהתאחדות עולה יותר מאבק של ניגוד עניינים. נבקשך לוודא כי כל עוד תחזיק בתפקידך, אחיינך לא ימונה לתפקיד בתוך חשש כבד לניגוד עניינים".

גיא לוזון. גם בפורום המשפטנים לא מרוצים מהמינוי  (רועי גלדסטון) (צילום: מערכת ONE)
גיא לוזון. גם בפורום המשפטנים לא מרוצים מהמינוי (רועי גלדסטון) | צילום: מערכת ONE

עו"ד נתנאל פרץ, יו"ר פורום המשפטנים, אמר ל-ONE: "בצעד הזה אנחנו עושים מה שאחרים לא מעזים לעשות, מלבד כמה שמיעטו לגנות את המהלך. כאחד שהעיד על עצמו כראש הממשלה של הכדורגל, קשה לי לתאר לעצמי שהוא ימנה את קרוב משפחתו לתפקיד מאמן הנבחרת הצעירה".

"אנחנו קיבלנו פניות מאנשים, ישבנו ותוך כדי תהליך גיבשנו החלטה ואיתה אנחנו הולכים. אנחנו ממעטים להתעסק בסוגיית 'ראוי' - 'לא ראוי', אבל יש המון מאמנים לא פחות ראויים ממנו. אישית, אני לא מכיר את גיא לוזון, אבל על המינוי שלו יכולה להיות לא מעט ביקורת, שלא כמו על מאמנים אחרים. בפן המקצועי גיא הוא כמובן שווה בין שווים. לסיכום, לא הגיוני שגוף כמו ההתאחדות לכדורגל שתפקידו, בין השאר, לממן פעילויות ציבוריות ולשרת את הציבור, ייתן יד לדבר הזה".

מההתאחדות לכדורגל נמסר בתגובה: "חוזהו של מוטי איוניר מאמן הנבחרת הצעירה מסתיים בסוף חודש יוני. נושא מינוי המאמן לא עלה לדיון בשום פורום רשמי בהתאחדות לכדורגל ולא נדון במוסדות ההתאחדות לכדורגל. לכשיעלה הנושא לדיון, זה ייעשה בצורה גלויה ושקופה".

סייעה בהכנת הידיעה: תמר ריפל