התחממות יצרים בפ"ת. אצטדיון ר"ג מחכה (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
התחממות יצרים בפ"ת. אצטדיון ר"ג מחכה (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

הערב (שבת) ייערכו במסגרת המחזור ה-6 של ליגת העל שני דרבים - הדרבי של ת"א והדרבי של פ"ת, הנחשב לדרבי הקטן יותר. רוב חובבי הכדורגל בישראל יגידו בפה מלא כי כלל אין מה להשוות בין הדרבי של המושבה הראשונה לזה של העיר העברית הראשונה, אך מי שבקיא בנבכי הכדורגל הפתח-תקוואי לא יפחד לומר - הדרבי של פ"ת הוא החם ביותר.

בעולם יש הרבה דרבים חמים. משחקי הדרבי של מילאנו, רומא, אתונה, בלגרד ובואנוס איירס מהווים כולם דוגמא למשחקי דרבי שאף פעם לא עוברים בצורה חלקה, אבל אם לשפוט על פי ההסטוריה, גם לדרבי של פ"ת יש מקום מכובד ברשימה.

מאמן מכבי פ"ת, פרדי דוד, שהקרין לשחקניו באסיפה המסכמת לקראת המשחק קטעים מהדרבים של רומא, לונדון ופיראוס, הגדיל ואמר לקראת המשחק: "למרות הדרבי התל אביבי, עבור האוהדים בפתח-תקווה הדרבי של אם המושבות הוא הדרבי הכי גדול בעולם".

על כחול, לבן והרבה אדום
מאז הדרבי הראשון של העיר פ"ת, שנערך אי שם ב-1941 ובו ניצחה מכבי 0:4, עברו הרבה דרבים לוהטים באם המושבות. אחד הבולטים שבהם היה הדרבי של שנת 1963. מכבי הגיעה למשחק כשהיא נאבקת נגד הירידה לליגה השניה ולאחר שהופחתו 2 נקודות ממאזנה. אחרי 1:1 בתום המחצית הראשונה, העניק בדקה ה-90 שלמה נהרי את הניצחון להפועל, כאשר ביציעים החלו אוהדי הפועל לקרוא לעבר האוהדים של מכבי "ליגה א', ליגה א'", מה שהוביל לתגרה המונית ביציעים ולפצועים רבים.

הדרבי הלוהט ביותר שידעה העיר פ"ת נערך בעונת 1979-1980, אך גם המילים הכתובות לא יתארו בצורה מספקת את אשר התחולל באצטדיון האורווה. עד הדקה ה-80, בה היתה התוצאה 5:1 לזכות מכבי, הדרבי הזה היה דווקא רגוע באופן מפתיע ביחס לדרבי פתח-תקוואי. בדקה זו ירד יעקב בוטבול מהפועל לתיקול חריף, אך לא חריג במיוחד, על ניסים כהן ממכבי, וראה את שופט המשחק, צבי שריר, מורה לו לרדת מהמגרש.

שחקני הפועל היו המומים מרוע הגזרה ולאחר שספגו חמישייה מרגלי יריבתם השנואה ההחלטה השנויה במחלוקת מצידו של שריר הובילה אותם להתגודד סביבו ואת סדרן הקבוצה דאז, דוד קלדרון, לפתוח בריצת אמוק לעברו של שריר, שמצידו ברח לחדר ההלבשה משם הודיע על פיצוץ המשחק. מרגע זה החלה קטטה המונית בה השתתפו אוהדים, שחקנים ואף חברי הנהלה, כאשר הנוכחים במשחק סיפרו כי באוויר התעופפו תפוזים, חפצים וכל הבא ליד, אותם זרקו המתקוטטים אחד על השני.

צבי שריר (מיכה בננו) (צילום: מערכת ONE)
צבי שריר (מיכה בננו) | צילום: מערכת ONE

גם בעשור האחרון ידעה העיר פ"ת דרבים רותחים מלאי אגרסיה ואמוציות ורוויי כרטיסים בשני הצבעים. בשנת 2004 לדוגמא הורחק סטניסלב דוברובין מהפועל לאחר שפגע בנג'ואן גרייב ממכבי, ומיד לאחר מכן הורחק סלים טועמה ממכבי ש'נקם' בדוברובין, מה שלא הפריע למכבי לנצח 2:1. רק בעונה שעברה שלושה כרטיסים אדומים נשלפו בדרבים של העיר מלאבס, כאשר בדרבי אחד הורחקו גל כהן מהפועל וניצן דמארי ממכבי, ובדרבי נוסף הורחק שגיב כהן מהפועל.

דרבי פתח-תקוואי בר"ג זה רע? לא אם תשאלו את הפועל
יחד עם זאת, על אף האווירה הלוהטת שמגיעה בד"כ בעסקת חבילה עם הדרבי הפתח-תקוואי, מה שעלול להפחית מייחודיותו של המשחק זו העובדה כי לראשונה מזה תקופה ארוכה במסגרת הליגה, הוא יערך מחוץ לעיר פ"ת מאחר ושתי הקבוצות נותרו ללא מגרש ביתי.

הורסים את האורווה (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
הורסים את האורווה (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

כידוע, עקב הריסת אצטדיון האורווה עברו הפועל ומכבי פ"ת לארח את משחקיהן הביתיים באצטדיון ר"ג, ומה שעל הנייר מוגדר כמשחק ביתי של הפועל, הפך למשחק "ביתי" של שתי הקבוצות באצטדיון נייטרלי. הפעם האחרונה בה דרבי פתח-תקוואי במסגרת הליגה שוחק באצטדיון ר"ג היתה בעונת 1999/2000, והוא הסתיים בניצחון 2:4 להפועל.

שלושה מפגשי דרבי נוספים במסגרת הליגה נערכו באצטדיון ר"ג, וגם בהם הפועל פ"ת לא ירדה מנוצחת. שני מפגשים הסתיימו בתוצאה 1:1, ומשחק נוסף הסתיים בניצחון 0:5 להפועל. בקרב אוהדי שתי הקבוצות הדעות חלוקות בכל הנוגע לשאלה 'עד כמה פגע המעבר לאצטדיון ר"ג באווירת הדרבי?', אך לשני הצדדים אין ספק שגם באצטדיון הלאומי המנוכר, האווירה על כר הדשא תהיה לוהטת כרגיל.

אצטדיון ר&"ג (לי נוף) (צילום: מערכת ONE)
...אצטדיון ר&"ג, שאם לומר את האמת, לא צפוי להיות מלא (לי נוף) | צילום: מערכת ONE

"מבחינתי שהדרבי ייערך על הירח - העיקר להשפיל את הפועל"
בחוג האוהדים של מכבי פ"ת, 'גברים בכחול', עבדו קשה בשבועיים האחרונים על הכנת תפאורה ראויה לקראת הדרבי. אלי גבאי, מראשי חוג האוהדים, אמר לקראת המשחק: "כל דרבי הוא מעניין ויש לו את האמוציות שלו ולקראת כל דרבי אנחנו מתרגשים ומצפים לו בכיליון עיניים. אני חושב שהמעבר לר"ג לא משפיע, לא קריטי ולא מעניין, מבחינתי שהדרבי ייערך על הירח - העיקר לנצח את הפועל, לראות אותם יורדים מושפלים".

"אנשים שאומרים שהדרבי של תל אביב חם יותר כנראה לא מכירים את הדרבי של פ"ת". המשיך גבאי והוסיף: "דרבי פתח-תקוואי זה נטו של העיר פ"ת, אפילו שהפעם הוא לא משוחק בתוך העיר. זה הרחוב של אוהדי מכבי מול זה של אוהדי הפועל, כולם חיים כאן זה עם זה ביום-יום. לעומת זאת בדרבי של ת"א רוב האוהדים מגיעים מראשל"צ, קרית-שלום, בת-ים ומכל אזור המרכז, אבל מבחינת אוהדים שבאמת מגיעים מת"א וחיים את היריבות יום-יום זו לא כמות משמעותית. הדרבי שלהם הוא לא על טהרת העיר ת"א וזה ההבדל הגדול בין הדרבי של ת"א לדרבי של פ"ת".

אוהדי מכבי פ&"ת (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי מכבי פ&"ת (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

"השנאה בינינו לבין הפועל נובעת מכך שכל צד רוצה ללכת בעיר פ"ת עם החזה נפוח עד הדרבי הבא. אני שמח שבשנים האחרונות ידינו היתה יותר על העליונה. אנחנו שונאים אותם כי הם הפועל ואנחנו מכבי, זה שהם שונאים את משפחת לוזון ושהיא מפריעה להם בעין זה יכול להיות, אבל אני בטוח שהם גם שונאים אותנו מאותן סיבות שאנחנו שונאים אותם. צריך להיות בפ"ת כדי להבין את הייחוד של הדרבי שלנו", סיכם גבאי.

"ברגע שהוציאו את הדרבי מפ"ת הוא איבד מהאותנטיות שלו"
מן העבר השני, אוהדי הפועל פ"ת קיימו השבוע את טורניר הדרבי המסורתי שלהם בו השתתפו כ-100 מאוהדי הקבוצה, כאשר הקבוצה שניצחה היא 'הפנתרים הכחולים', שזכתה בעונה שעברה בטורניר האוהדים הארצי. יוסי מנחם, מראשי 'הפנתרים הכחולים' וכיום מנהל השיווק של הפועל פ"ת, סיפר על האווירה בעיר לקראת המשחק.

אוהדי הפועל פ&"ת (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי הפועל פ&"ת (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

"באופן טבעי ברגע שהוציאו את הדרבי מהעיר פ"ת הוא איבד מהאותנטיות שלו", אומר מנחם, אך מסייג: "אבל זה זמני עד שנחזור חזרה לעיר. הדרבי של פ"ת ידוע כמלא אמוציות. הוא אולי לא יותר גדול מהתל-אביבי, אבל הוא אמוציונלי לא פחות ממנו או מכל דרבי אחר. בניגוד לדרבי של תל אביב למשל, בדרבי של פ"ת אין ממש אנשים שבאים מבחוץ, כל האמוציות וכל היריבות נמצאת בתוך העיר ובין התושבים שחיים זה עם זה ביום-יום".

"היריבות הזו נשמרת הרבה שנים, יש שנאה בין שני המועדונים ברמת האוהדים. בין הפועל למכבי פ"ת יש יריבות נסתרת בכל מיני רבדים, אם זה בגלל משפחת לוזון שהאוהדים שלנו לא ממש אוהבים, ואנחנו לא שוכחים שאנחנו מהמועדונים הגדולים בישראל". הוסיף.

השלט באצטדיון ר&"ג לא מבדיל בין הקבוצות (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
השלט באצטדיון ר&"ג לא מבדיל בין הקבוצות (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

"כשאנחנו מהמועדונים הגדולים בישראל ויש לנו פתאום כמה שנים שחונות בלי תארים ובלי כלום, אז הכל מתרכז למשחקי הדרבי, שבמצב הזה מה שמעניין אותנו זה אך ורק המשחקים האלה. מי שלא אוהד את הפועל או מכבי פ"ת אין לו מה לחפש בדרבי של פ"ת בשבת. עם כל החום והאמוציות שיהיו באצטדיון ר"ג בדרבי, זה לא מתקרב אפילו לקצה הציפורן למה שהיה בשנים האחרונות באצטדיון בפ"ת", סיכם מנחם את הדברים.

אם כן, לאחר סופ"ש סוער שכלל איומים מצד הפועל בדבר החרמת הדרבי, הפועל ומכבי פ"ת ייפגשו לעוד קרב סוער באצטדיון ר"ג ועל אף שאוהדי שתי הקבוצות יגיעו משולהבים בכדי להלהיט את היצרים כפי שהם יודעים, אין ספק שבשני המחנות כבר לוטשים עיניים אל עבר משחקי הדרבי שיתקיימו באצטדיון החדש בפ"ת, ואז אולי יראו כל חובבי הכדורגל בישראל מדוע הם סבורים שהדרבי של פ"ת הוא הגדול מכולם.