דבאלשווילי. נחוש לעזוב (צילום: מערכת ONE)
אלישע ודבאלשווילי. טיפות הדלק האחרונות בחיפה | צילום: מערכת ONE

במשך שנתיים ולדימיר דבאלשווילי היה המניה הבטוחה בחוד ההתקפה של מכבי חיפה. מאז הגיע לשורות הירוקים מדינמו טביליסי, החלוץ הגאורגי הפך מהר מאוד לחביבם של חלוצים בהם שלומי ארבייטמן ותומר חמד שרשמו פריצה גדולה בקריירה הרבה בזכותו של הגאורגי. בזמן שדבאלשווילי נשאר בארץ, חמד וארבייטמן עברו לעשות כסף גדול יותר באירופה.

בעונתו הראשונה כבש חלוץ נבחרת גאורגיה 16 שערים במדים הירוקים. בעונה לאחר מכן, הוא כבש 12 שערים, באירופה הוא עומד על מאזן של 11 שערים. אין ספק שמדובר בחלוץ זר פורה. אבל, עובדה זו לא עומדת לזכותו העונה ואחרי שפתח טוב במסגרת האירופית, הגיעה הדעיכה.

הגאורגי רצה למצוא את מזלו בקיץ האחרון בחו"ל ובחיפה לא היו עומדים בדרכו אלא שהצעות ממשיות לא היו.

אמנם ויסלה קראקוב של מליקסון וביטון גיששה, קייסריספור הטורקית כבר היתה על המזוודות כדי להביא אותו אליה ולא רק היא. אבל דיבורים לחוד ומעשים לחוד והטלפון הירוק לא ממש צלצל.  

בסיום העונה יסיים השחקן חוזה של שלוש שנים ואם חיפה לא תציע לו להאריך את החוזה עד ינואר, יהיה דבאלשווילי חופשי לחפש קבוצה לעונה הבאה. במועדון היו כמובן רוצים לגזור קופון אבל במצב שנוצר כאשר החלוץ לא משחק, ספק אם מישהו בחיפה חושב על זה. בכך יצטרף הגאורגי לרשימה של שחקנים צעירים שפרצו במועדון ויעזבו ככל הנראה בלי לקבל סכום ראוי עליהם. מזל שליאור רפאלוב נמכר בזמן.

פילאבסקי ודבאלשווילי (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
פילאבסקי ודבאלשווילי (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

דה-חסוס, עזריאל, תורג'מן ורק אז... דבאלשווילי
את ה-3:0 מול עירוני ק"ש ראה דבאלשווילי מהספסל ולא בפעם הראשונה, אלא שבמשחק האחרון הוא אפילו לא נשלח לחימום. המאמן אלישע לוי העדיף את אלון תורג'מן וחן עזריאל הפחות מנוסים. הגאורגי ראה ואכל את עצמו. הוא מבין שבקבוצה מראים לו את הדרך החוצה. את הסימן הראשון לכך הוא קיבל כאשר החתימה הקבוצה את החלוץ האקוואדורי, מרלון דה-חסוס, בסה"כ בן 20 שקיבל את הקרדיט לפניו.

הגאורגי ראה את דה-חסוס מקבל דקות ולא כובש אפילו שער אחד. אפשר להוסיף לזה החמצה מזעזעת בשאלקה ואפילו דבא כבר סינן לחבריו בקבוצה: "אם היו נותנים לי לשחק, הייתי מבקיע".

התהליך שעבר על הגאורגי טיפוסי לכל מה שקורה במכבי חיפה. הסגל וההרכב של פתיחת העונה והמשחק הכפול נגד גנק במוקדמות הצ'מפיונס רחוק ממה שקורה עכשיו. עובדה שנגד הבלגים הוא פתח ומאז הספסל הפך להיות חברו הטוב ביותר. אלישע מחפש את התלכיד הנכון  והחלוץ הוא בין הנפגעים. מישהו זוכר שהוא כבש ב-1:2 על גנק וב-1:2 על מאריבור?

דה חסוס (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
דה חסוס. מקבל קרדיט לפני דבאלשווילי (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

בנקודת הזמן הזאת החל כדור השלג להתגלגל. מלבד הפציעה בעקבותיה נאלץ נעדר תקופה מסויימת, הבין דבאלשווילי שלא בונים עליו. בקבוצה מעידים ששפת הגוף של החלוץ משקפת את מצב רוחו ואי אפשר שלא לראות את חוסר השקט של הגאורגי. מה שעומד לזכותו היא העובדה שהשחקן ממשיך לעבוד כמקצוען ואינו מקטר.

המספרים שכנראה לא יחזר
דבאלשווילי סיים את העונה הראשונה עם 24 שערים ו-11 בישולים בכל המסגרות כשלידו פורח שלומי ארבייטמן עם 34 כיבושים בכל המסגרות. בעונה שלאחר מכן סיים הגאורגי עם שורת סטטיסטיקה טובה מעט פחות זכר לפציעה שפקדה אותו ובסך הכל 17 שערים ו-4 בישולים בכל המסגרות. איך שלא הופכים את זה, המספרים מדברים בעד עצמם.

סניגוריו של החלוץ ישלפו את קלפי ארבייטמן וחמד. גם החלוץ שיצא לבלגיה וגם זה שמצליח כל כך במיורקה, פירגנו לא פעם לדבאלשווילי. ארבייטמן אמר בזמנו ש"דבא הוא חלוץ שעובד למען החלוץ שלידו ולכן קל לו יותר לכבוש. אלו דברים שלא רואים בסטטיסטיקה. הוא אחד החלוצים הטובים ששיחקתי לצידם".

דבאלשווילי. לא רוצה קבוצה אחרת בארץ (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
דבאלשווילי (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

במכבי חיפה מספרים: "אי אפשר להתעלם מהמצב שלו, מדובר בחלוץ גדול ולדעת לא מעטים בקבוצה חייב וצריך לשחק, מדובר בחלוץ ברמות הגבוהות ביותר. הוא מבואס ואפשר להבין למה. במצב הקיים ברור שהוא סיים את דרכו בקבוצה אלא אם יהיה שינוי קיצוני בגישה כלפיו מה שלא נראה באופק".

בסביבתו של השחקן טענו שזה ככל הנראה הזמן לעשות סוויץ' ולחשוב קדימה: "דבאלשווילי רוצה להתקדם. שלוש שנים לחלוץ זר בארץ זה הרבה מדי ואם תהיה הצעה טובה בינואר הוא יעזוב. כרגע, שום דבר לא ברור והכל בגדר ספקולציות. צריך לחכות להצעה טובה ואז לעזוב, כל עוד שזה לא קורה יש לו וזה חוזה עד תום העונה והוא יכבד אותו".

במוצאי שבת מחכה למכבי חיפה מכבי פ"ת והמהפכה שאלישע לוי עשה בהרכב לא כוללת את דבאלשווילי. יש שיגידו שהוא איטי ולא מספיק טוב לאירופה, אבל בליגה שלנו הוא היה כמעט בלתי ניתן לעצירה.

אלישע לוי. השאיר את דבאלשווילי מחוץ למהפכה (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
אלישע לוי. השאיר את דבאלשווילי מחוץ למהפכה (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

יש אוהדים ירוקים שמאוד לא אהבו שמי שהיה אמור להיכנס לנעליו, חן עזריאל, הורחק ברשלנות בתבוסה לק"ש והוא עדיין לא פרע שטרות. יש אחרים שטוענים שבשביל להיות טובים יותר מבעונה שעברה, אלישע היה חייב להביא לשדרוג את עמדת החלוצים. עמאשה הוא הצלחה אבל כל השאר כישלון.

יש סיכוי שבעוד חודשים דבא כבר לא ילבש ירוק. אם זה לא יקרה  כבר בינואר, קרוב לוודאי שזה יקרה בקיץ. ספק אם לדבאלשווילי מגיע לשמש כקורבן. עדיין אין חלוץ  בחיפה שמדגדג את המספרים של הגאורגי העצבני שהקפיץ הרבה פעמים את קרית אליעזר לשמיים.