המאמן גיא לוי קיבל את הפועל באר שבע במחזור השמיני, כשהקבוצה במצב אנוש עם שלוש נקודות ואחרי פתיחה מזוויעה. לוי הצליח לעמוד במשימה שעמדה בפניו והשאיר את הקבוצה בליגת העל, אך למרות זאת קיבל הודעה על סיום דרכו, מפני שאלישע לוי הוחתם במקומו.

"הרגשות מעורבים לנוכח העובדה שאני לא ממשיך", טען לוי. "אבל הגעתי לבצע משימה מסוימת ויש לי חלק לא מבוטל בכך שהקבוצה תמשיך לשחק בליגת העל. אני שמח על זה, כי הפועל ב"ש הוא מועדון רציני וגדול".

אתה מאוכזב מכך שאתה לא ממשיך בקבוצה?
"אני לא מאוכזב, אבל חושב שזה הגיע לי והרווחתי את זה ביושר. אני מקבל את ההחלטה כי אני מקצוען ואני מקווה שילמדו את הלקח מהעונה הזאת לשנה הבאה. צריך לעשות חריש עמוק ורציני כדי שהקבוצה תהיה בצמרת. אני מקווה שהוא ייעשה".

אתה פגוע?
"אני לא פגוע מהאנשים במערכת ואני גאה מאוד במה שעשינו השנה, כי לקחתי קבוצה עם שלוש נקודות, קבוצה מפוררת לגמרי וחסרת ביטחון שלא נבנתה כמו שצריך וכולם הספידו אותה. כדור השלג הזה היה יכול להידרדר עד התהום".

גיא לוי. "לאוהדים היה תפקיד חשוב" (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
גיא לוי. "לאוהדים היה תפקיד חשוב" (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

מה תזכור מהעונה הזאת?
"הייתי נאמן לאוהדים ולמועדון כשעשינו עבודה טובה ועמדנו ביעדים בצורה מושלמת. אני חושב שגילינו השנה את אופיר דוידזאדה וסיראז' נסאר שעשה קפיצת מדרגה משמעותית. גילינו את דיא סבע, את איציק וקנין ולוטם זינו. בנוסף הצלחנו להביא בשני משחקים מעל 10,000 צופים באר-שבעים וזה למעשה מהות הכדורגל כי זה דבר נפלא. אני עוזב גאה. תרמתי את תרומתי הצנועה".

אלונה ברקת וגיא לוי (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
אלונה ברקת וגיא לוי (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

יש אוהדים שבאים בטענות על כך שלא שיתפת מספיק צעירים.
"אני לא חושב שמישהו היה סולח לי אם הייתי שם שחקן נוער לא מוכן. שחקנים צעירים מתגלחים על הזקן שלך, ואם היינו מאבדים עוד נקודות הן היו מונעות מאיתנו להישאר, כי הישארות בליגה נותנת למועדון עוד חמישה-שישה מיליון שקלים בשנה. אם ב"ש הייתה יורדת לליגה השניה, אז כמה קהל היה מגיע למשחקים של שישי בשלוש בצהריים? אולי 500 או 1,000 צופים".

גם כשהצעירים קיבלו את ההזדמנות, נראה שהם לא המשיכו לפרוח.
"בשלב מסוים העונה שיתפנו הרבה צעירים והיו כמה שפרחו ודרכם עוד לפניהם. אבל ככל שהעונה הלכה והתקרבה לסיומה, לניסיון היה משמעות גדולה. השחקנים הצעירים היו אחת הסיבות שנשארנו בליגה, כי שחקני הספסל נתנו דחיפה אדירה. הם בני המקום. מבחינת צעירים, יש עבודה למאמן הבא כי המועדון יצטרך להיות חד ומדויק".

תחילת הקדנציה שלך התאפיינה בזריקה של שחקנים מהאימון. מה קרה שם?
"היו לקבוצה הזאת הרגלים שבעיניי לא מקצועיים. היא התנהלה כמו שוק, כי לא היו כללי התנהגות בתוך חדר ההלבשה ומסביב לו. היה צריך לסדר את זה, כי הדברים הללו הגיעו לחריגות משמעת. לפעמים מגיעים למצב שצריכים לנקוט יד קשה יותר".

גיא לוי והשחקנים במהלך העונה. &"לא היו כללי התנהגות&" (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
גיא לוי והשחקנים במהלך העונה. &"לא היו כללי התנהגות&" (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

היית נוקשה מדי?
"הייתי רך מדי וגמיש מדי לפרקים, כי בין מאמן לשחקן יש מערכת יחסים עדינה ובעיניי הגונה. אם שחקן לא נוהג בדרך נכונה ומוציאים אותו מאימון, אני לא מסתכל על זה כטרגדיה. זה יעזור להתפתחות, כי היו צעירים שלא יודעים להתנהג. צריך להדריך אותם. זה כמו ילד שחורג מכללי משמעת ומכניסים אותו לחדר לחשוב על מה שעשה. זה לא אומר שאתה אוהב אותו פחות, אבל לא כולם מבינים זאת בטווח הקצר. לכן זה לפעמים עורר ספקולציות והוצג בצורה לא נכונה, אבל השחקנים שלא עמדו בכללים הלכו הצידה. מי שנשאר ועמד בכללים עשה את השדרוג שלו".

מי למשל?
"סיראז' נסאר ואופיר דוידזאדה למשל, כי הם עשו את התהליך וקצרו את הפירות. זה תהליך טבעי שמתקיים בכל מועדון כדורגל. הגישה שלי היא גישה שונה שקרובה למקומות אחרים, כי בארץ קצת קשה לתפוס את זה לצערי".

נסאר ואילוז עם האוהדים. &"סיראז´ עשה תהליך וקצר פירות&" (עמית מצפה (צילום: מערכת ONE)
נסאר ואילוז עם האוהדים. &"סיראז´ עשה תהליך וקצר פירות&" (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

מה קרה עם ניסו אביטן?
"דיברתי עם ניסו אביטן שעשה דברים שלא צריך לעשות במסגרת התפקיד וזה לא היה מכוונה רעה חס וחלילה, אלא בתוך הסדר של המועדון. לא יכולתי לתת לכך שבתוך הצוות המקצועי לא יהיה סדר ואז הזמנתי אותו לפגישה. לצערי, הוא לקח את זה למקום לא נכון. אם לא הייתי רוצה אותו הייתי אומר לו 'לא מתאים לי שתהיה פה', אבל הייתי צריך להעיר, כי אני לא אוהב לטאטא דברים מתחת לשטיח. אם זה קורה בסוף, יש ריקבון וזו לא הדרך שלי. ניסו לקח את זה למקום אישי מאוד ואמר שהוא מעדיף לחזור לנוער ולא להתעסק בבוגרים".

עוד לפני סוף העונה עלו מועמדים להחליף אותך. חתרו תחתיך?
"ישבתי עם אלונה ברקת והיא אמרה לי שהיא לא ניהלה משא ומתן עם אף אחד. ברגעים האלה המחויבות שלי והנאמנות שלי למועדון הייתה גדולה ואמרו לי להתעסק בהצלת את הקבוצה מירידה. ברגע ששמעתי את הדברים, לא הלכתי וחיפשתי מועדון אחר לעבוד בו בשנה הבאה. אם הייתי עושה זאת, מי שהייתה ניזוקה זו הקבוצה. השגתי את המטרה ואולי במידה מסוימת באופן אישי אני נפגע מזה שחיכיתי עד הסוף".

לוי עם ניסו אביטן ושמעון ביטון. &"הוא לקח את זה למקום אישי&" (יניב (צילום: מערכת ONE)
לוי עם ניסו אביטן ושמעון ביטון. &"הוא לקח את זה למקום אישי&" (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

יש לך הצעות?
"אני לא נכנס לזה, אבל יכול להיות שנפגעתי מזה שנשארתי נאמן למועדון ולא הלכתי לחפש במקומות אחרים מה יהיה. זה האופי שלי, כי אני נותן את הנשמה וכל מה שיש לי. האוהדים ישפטו את המצב כי האוהדים הם לא פראיירים ויודעים לחשוב לבד מה קרה פה. הייתי נאמן למועדון עד יום רביעי בצהריים, אז הודיעו לי שאני לא ממשיך".

איך האוהדים התייחסו אליך במהלך העונה?
"להוציא מקרה חריג אחד ברמת השרון, האוהדים היו לצידנו והם חלק חשוב בהישארות שלנו בליגה. אני מודה לכולם בתקשורת ולכל אנשי המועדון שהם אנשים נפלאים עם לב טוב. לא ראיתי הרבה אנשים טובים כאלו ואני רוצה לאחל לכולם שהפועל ב"ש תביא 10,000 וגם 12,000 צופים בהזדמנויות נוספות".