נשיא אופ"א, ארגון הכדורגל האירופי, מישל פלאטיני, נמצא בימים אלה בביקורו בישראל, וקיים מסיבת עיתונאים שהועברה בשידור ישיר ובחינם ב-ONE TV LIVE ביחד עם יו"ר ההתאחדות לכדורגל הישראלי, אבי לוזון.

במהלך מסיבת העיתונאים אירעה תקרית מכוערת, בה הופרעו דבריו של פלאטיני על ידי 5 אוהדים של בית"ר ירושלים, אחד מהם במדי חייל עם כומתה של חטיבת גבעתי, שהיו במקום, קמו, ניסו לשים על מישל פלאטיני צעיף של בית"ר וצעקו "רק בית"ר", "אבי לוזון מת" ו-"ההחלטות נגד בית"ר לא כשרות".

החמישה הוצאו החוצה ללא צורך באלימות, אך השאירו את כל הנוכחים במקום בהלם. במקום לא היתה אבטחה ומי שקם אליהם ראשון היה אריאל שיימן.

לפני כן, פתח אבי לוזון את מסיבת העיתונאים ואמר: "אני שמח לארח את נשיא אופ"א. הוא ידיד אישי, חבר אמיתי שתמיד, הוא היה נציג של אופ"א בישראל. הוא תמיד עזר לישראל והיה לצידנו ותמך בהחזרת המשחקים לישראל וטען שישראל זה המקום הבטוח ביותר".

"תמכנו בו ואנחנו מאושרים על הבחירה שלו. הוא חבר אמיתי של ההתאחדות לכדורגל. אנו מודים לו שהוא עזר לי להיבחר להיות בוועד הפועל של אופ"א. כמעט כל בקשה, הוא עוזר לנו ואני רק מקווה שהוא יהיה עוד 20 שנים נשיא אופ"א ואז הכדורגל הישראלי יתקדם מאוד. אני מודה לו בשם מדינת ישראל".

אוהדי בית"ר מתפרצים לעבר אבי לוזון (דרור עינב) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי בית"ר מתפרצים לעבר אבי לוזון (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

לאחר שלוזון סיים את דבריו, פלאטיני פתח בברכות לישראל וליו"ר ההתאחדות: "מאוד גאה להיות כאן ולהתקבל על ידי אבי לוזון. זו הפעם הראשונה שאני מגיע לכאן כנשיא אופ"א ורואה את המקום שבו יתקיים קונגרס אופ"א הבא".

על היבחרו של לוזון לוועד הפועל של אופ"א אמר פלאטיני: "זה נותן הזדמנות יוצאת מהכלל. זה אומר שנשיא ההתאחדות של הכדורגל הישראלי הוא בלב העשיה של ההתאחדות האירופית. הוא נמצא בקרב אלו שמחליטים על הכדורגל של היום והמחר. הוא מייצג את ההתאחדות של ישראל כדי שהקול שלה יישמע. גם מקומות קטנים יכולים להביע את עצמם בלב העשייה של אופ"א".

נשיא אופ"א גם נתבקש להתייחס להגדלת הליגה ל-16 קבוצות: "יש הרבה זמן רצון מצד פיפ"א שההתאחדויות ישתדלו שהליגות יהיו בנות 16 קבוצות. תמיד יש מי שזה יהיה לא לשביעות רצונם. זה נותן בד"כ יתרון לכל הכדורגל וזה מה שחשוב. כמו שהירידה מ-20 קבוצות ל-16 קשה. השינוי הזה יקדם את הכדורגל. 90 אחוז תמיד מרוצים ואני חושב שזה טוב לקידום הכדורגל".

על הנבחרת הישראלית, שלא הגיעה לטורניר גדול זמן רב אמר פלאטיני: "יש שיפור בכדורגל הישראלי ורואים שחקנים ישראלים מאוד מוצלחים בקבוצות מאירופה ובכדי להקים נבחרת גדולה צריך הרבה כישרונות".

"יש דורת שמספקים שחקנים גדולים, אבל יש עליות וירידות. גם לצרפת וארגנטינה יש בעיות. זה לא פשוט להעפיל. רואים את השיפור, כי יש הרבה נבחרות קטנות והפערים הצטמצמו. שחקנים ממזרח אירופה הגיעו למערב וזה מאפשר לאותם שחקנים לשפר את רמת הנבחרות. הכדורגל צועד כלפי מעלה".

פלאטיני עם לוזון. באופ&"א לא מתרגשים מקצב ההכנות באוקראינה (דרור ע (צילום: מערכת ONE)
לוזון ופלאטיני (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

פלאטיני נשאל אם בעקבות האירוח המוצלח של מכבי חיפה את המשחקים בליגת האלופות תוכל ישראל לארח גמר אירופי, וענה: "זו לא החלטה שלי, הדברים האלה נידונים בוועדות והן מחליטות, אבל אין ספק שזה אפשרי".

נשיא אופ"א נתבקש במסיבת העיתונאים להתייחס גם לנושא מאמן הנבחרת הישראלית, ולרצון של יו"ר ההתאחדות להביא מאמן זר: "לא דיברתי על זה עם לוזון. בכל מקרה, זה לא עניין שלי אני לא מתערב בעניינים פנימיים כאלה, שישבור את הראש לבד".

אוהדים מתפרצים מסיבת העיתונאים (דרור עינב) (צילום: מערכת ONE)
האוהדים מורחקים על ידי אריאל שיימן (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

בסיום דבריו העניק פלאטיני תשורה ליו"ר ההתאחדות. לאחר מסיבת העיתונאים המשיכו האישים לקוקטייל יחד עם אנשים מעולם הכדורגל ובניהם: איציק קורנפיין, גומא אגייאר, אריאל שיימן, שינו זוארץ, עמוס לוזון ועוד.

פלאטיני, כדורגלן העבר הענק, שזכה בקבוצותיו ובנבחרות כמעט בכל תואר אפשרי, קבוצתי ואישי, נחת אמש בישראל, ולפני מסיבת העיתונאים ביקר במשכן נשיא המדינה שמעון פרס, שם היה אורחו של הנשיא, ופגש גם את יו"ר ההתאחדות לכדורגל אבי לוזון, המנכ"ל אורי שילה וכדורגלן העבר מוטל'ה שפיגלר, הנחשב לחבר קרוב של נשיא אופ"א.

פלאטיני, מתוקף תפקידו אבל לא בגללו, נחשב לאחד האנשים החזקים בכדורגל העולמי, שעל פיהם יישק דבר במוסדות העולמיים.

כזכור, אחת ההחלטות המשמעותיות שעברו באופ"א תחת הנהגתו של פלאטיני כנשיא היתה שינוי מבנה ליגת האלופות והליגה האירופית, כך שבמוקדמות יופרדו האלופות של המדינות הקטנות יחסית מן הסגניות במדינות הכדורגל הגדולות.

אוהדי בית&"ר פורצים למסע&"ת (דרור עינב) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי בית&"ר מורחקים ממסיבת העיתונאים (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

מטרתו של פלאטיני היתה להפוך את גביעי אירופה למשימה אפשרית גם עבור מדינות שאינן נכללות בין אריות אירופה, ולמהלך, בסופו של דבר, היתה השפעה גדולה על ההגרלה הנוחה יחסית שקיבלה מכבי חיפה במוקדמות ליגת האלופות, הגרלה שהביאה אותה בסופו של דבר לשלב הבתים של אחד המפעלים החשובים בעולם.