הדרבי הגדול של תל אביב שיפגיש הערב (ראשון) ב-20:50 את מכבי והפועל, מזמן לנו גם את אחד המפגשים של שחקני החוד היקרים בכדורגל הישראלי. בפינה אחת, בחלוקים הצהובים, אלירן עטר ורוברטו קולאוטי שהפכו העונה לסקוררים הגדולים של הקבוצה (שמונה שערים ביחד בליגה), וכשהם משחקים ביחד השילוב הופך למסוכן הרבה יותר.

מן העבר השני, טוטו תמוז ועומר דמארי, שאחראים על הניצחונות בשבועות האחרונים של הקבוצה של דרור קשטן (16 שערים ביחד בליגה), וללא ספק הגורם המרכזי למיקום בראש הטבלה. רגע לפני הקרב, סיכמנו בשבילכם את האיכויות של כל שחקן, מה חושבים עליהם כאלו שהצליחו לנצח אותם ואיך אפשר, אם בכלל, לעצור אותם? את הציונים אתם כבר תתנו. 

אלירן עטר, "אולי הכישרון הכי גדול בליגה"
מלך השערים של מכבי בעונה החולפת (18) הוא ללא ספק אחד הכישרונות הגדולים של המועדון, אלירן עטר. וירטואוז, טכני, ווינר ובעיקר סקורר. אמנם מפתיחת העונה בליגה הספיק עטר לכבוש רק שלושה שערים בשמונה משחקים בהם שותף, אולם בשל העובדה שהקבוצה כבשה בסך הכל 19 שערים, ברור שכאשר הכל יתייצב במועדון, הוא ישוב לכבוש.

לאורך העונה את התפוקה המירבית שלו בחוד ההתקפה הביא עטר כששיחק עם חלוץ נוסף לידו. רוברטו קולאוטי ללא ספק יוסיף מחץ למשחק של עטר, אם השניים ישחקו כמו בתחילת העונה במערך של שני חלוצים.

עטר וקולאוטי VS דמארי ותמוז. ראש בראש בבלומפילד (צילום: מערכת ONE)
עטר וקולאוטי VS דמארי ותמוז. ראש בראש בבלומפילד | צילום: מערכת ONE

"הגדולה של עטר היא שהוא יכול לייצר לעצמו את המצב לשער”, הסביר מאמן בית”ר ירושלים, יובל נעים, שההגנה שלו הצליחה לעצור את עטר במפגש האחרון בין שתי הקבוצות. “את רוב המצבים הוא מייצר לעצמו לבד", הוסיף, כשבמשחק המדובר הספיק עטר לחלוף בדקה האחרונה על פני שני בלמים אך דווקא מול השוער הבעיטה נהדפה על ידי ההגנה. 

המהירות שלו והפריצות מאגף שמאל הן החשש הגדול של ההגנות שמשחקות נגדו. מהירות שמשלבת בתוכה יכולת טכנית גבוהה מאוד. עד לא מזמן הבקיע עטר לא מעט שערים כשהיה פורץ מהאגף למרכז ומ-18 מטרים מנסה את הבעיטה לשער. בעונה האחרונה היה נראה שההגנות למדו את המהלך הזה של עטר, וכעת רואים את החלוץ משחק הרבה יותר לעומק.

עטר מנצל את המהירות שלו כדי לארוב לבלמים שמפספסים את הכדור או עושים טעות אחרת: "עטר הוא שחקן שרץ לעומק יותר ויש לו אחד על אחד טוב מאוד. הוא אולי הכישרון הגדול ביותר בארץ", מודה בלם הפועל ניר רמה"ש, יניב לביא, שפספס את המפגש מול עטר שלא שותף במשחק בו ניצח לביא את הצהובים 1:3. 

אלירן עטר בורח לקובי מויאל (יוסי ציפקיס) (צילום: מערכת ONE)
אלירן עטר בורח לקובי מויאל (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

רוברטו קולואטי, "הפיווט של מכבי"
בעונה שעברה כבש קולאוטי צמד מול הפועל ב-2:2 במחזור הלפני האחרון, וכל זאת אחרי שעלה מהספסל רק במחצית השנייה והספיק בארבע דקות להפוך את התוצאה. כשהוא משחק לצד שחקן מהיר כמו אלירן עטר, משמעות המשחק שלו עם הגב הופכת למשמעותית. הפיזיות של קולאוטי, הטיפול בכדור והלחץ שהוא מפעיל על הבלמים מקשים על משחק ההגנה של היריבה, ומול ההגנה הלא מהירה במיוחד של הפועל ייתכן שיהיה לזה יתרון". 

"רוברטו הוא יותר חלוץ טיפוסי שמסיים התקפות”, הסביר נעים את ההבדל בינו לבין עטר: "ביכולת האישית קשה לו לבנות לעצמו את ההזדמנות, אבל כשהוא מקבל את הכדור לרחבה הוא יודע למצוא את הרשת". בניגוד לאלירן עטר, נגדו לא הספיק עוד לשחק העונה, לביא היה זה שהצליח לעצור את קולאוטי בניצחון של קבוצתו: “קולואטי הוא שחקן על תקן פיווט על המגרש. שחקן רחבה יותר, משחק עם הגב, יש לו התמצאות בתוך הרחבה ומשחק ראש טוב". 

שחקני מכבי וקולאוטי חוגגים את השער (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
שחקני מכבי וקולאוטי חוגגים את השער (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

את העונה הנוכחית פתח החלוץ בסערה. ארבעה שערים במוקדמות הליגה האירופית, ביניהם צמד נגד ז'לז'ניצ'אר בחוץ ובבית. גם את השער המצמק במשחק הבית מול סטוק סיטי כבש קולאוטי עם הראש כשנכנס רק לקראת הסוף. בליגה הספיק קולאוטי לכבוש העונה חמישה שערים מתוך תשעת משחקים בהם שותף, וכעת מוביל את טבלת הכובשים של מכבי. 

אז מה עושים נגדם?
עטר וקולאוטי כבשו ביחד העונה כמעט ממחצית השערים שכבשה הקבוצה - שמונה מתוך 19. במשחקים שהשניים שיחקו ביחד כבש עטר את אחד משעריו וקולאוטי שניים נוספים. השילוב שלהם ביחד, כפי ששיחקו בתחילת העונה במערך של שני חלוצים בחוד הופך אותם למסוכנים הרבה יותר מאשר הם משחקים לחוד. 

קולאוטי ועטר מאוכזבים (יוסי ציפקיס) (צילום: מערכת ONE)
קולאוטי ועטר מאוכזבים (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

"הם יכולים להשלים אחד את השני”, ציין נעים, "לכל אחד יש את היתרונות שלו. לקולאוטי במשחק הראש והסיומת. לעטר ביכולת הטכנית ובבעיטה". לביא נזכר: "הסתכלנו בווידאו וראיתי את התכונות של עטר שאוהב לעבור שחקנים ולא בועט את הכדור מהר. לפעמים אם הוא יכול לבחור בין לבעוט לשער, למסור או לעבור את השחקן הוא יעדיף קודם כל לעבור את השחקן. באחד מול אחד ידעתי שיהיה קשה לעצור אותו אם ניתן לו מרחב. ידעתי שאני צריך להיות קרוב אלי כדי שהוא לא יבוא עם הפנים מולי", בסוף הוא לא שיחק. "רוברטו זה שחקן שידענו שהוא משחק מאוד חזק”, הוסיף לביא. "משחק עם גב לשער וצריך לשמור עליו צמוד ולא לאפשר לכדורים להגיע אליו”.  

אז איך בכל זאת עוצרים אותם? ללביא התשובות: "הייתי מייעץ לשחקני הפועל שיהיו צמודים אל עטר ולא ייתנו לו מרחב. המהירות שלו והיכולת לעבור שחקנים בקלות הופכת אותו לקטלני כשהוא קרוב לשער. על רוברטו הייתי אומר לשמור צמוד לאורך כל המשחק ובייחוד כשהוא סמוך לרחבה, תמיד לנסות להגיע לכדור לפניו, לשמור עליו טוב במשחק הגובה ולהצמיד לו שחקנים גבוהים בכדורים נייחים. אסור להוריד ממנו את העיניים כי הוא נוגח מצוין, יש לו ניתור טוב בתזמון נכון וכח כשהוא באוויר". 

דהן, קונאטה, קולאוטי ועטר חוגגים 0:2 (יוסי ציפקיס) (צילום: מערכת ONE)
דהן, קונאטה, קולאוטי ועטר חוגגים 0:2 (יוסי ציפקיס) | צילום: מערכת ONE

לנעים טיפ אחרון, שלא ממש תלוי במשחק ההגנה של הפועל: "כדורגל בייחוד אצל המאמנים, זה הרבה אלמנט של מזל. לדוגמא, מה שקרה נגדנו עם אלירן עטר שעבר שני שחקנים ומול השוער החמיץ. על אלירן יותר קשה לשמור מאשר את קולאוטי, כי אלירן עושה הרבה יותר תנועה מרוברטו שיותר נייח". 

טוטו תמוז, הדרבי האחרון בהפועל?
מלך שערי ליגת העל בעונה שעברה (21 כיבושים) הוא אולי השחקן הבולט ביותר של הפועל. כשהוא משחק, רוב ההגנות מולו חוטפות פיק ברכיים. סיומת, טכניקה מצויינת ובעיקר פיזיות, תכונות שהופכות את תמוז לאימת ההגנות בליגת העל. הוכחה לפיזיות העצומה של החלוץ היה ניתן לראות במשחק הביתי של האדומים מול ראפיד בוקרשט בליגה האירופית, אז אמנם הפסידה הפועל 1:0, אבל גם מרקו אנטוניו, מגנה הברזילאי גבה הקומה (1.87 סנטימטרים, 81 קילוגרמים) התקשה להתמודד עם החלוץ הישראלי. 

טוטו תמוז (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
טוטו תמוז (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

שבעה שערים יש לתמוז בליגת העל העונה עד כה, אבל מה שבא לידי ביטוי הוא בעיקר שיתוף הפעולה שלו עם עומר דמארי שמוציא משניהם את המיטב. החלוץ שכבר בגיל 18 כיכב בליגת העל עם 11 שערים במדי הפועל פ"ת, הגיע למתחם חודורוב קצת אחרי תחילת העונה שעברה ותפס מקום של קבע בהרכב של אלי גוטמן בדרך לעונה מצויינת מבחינתו.

"טוטו הוא חלוץ קלאסי שיודע לשחק עם הגב לשער", הסביר פרשן הערוץ הראשון, בוני גינצבורג. "יש לו הרבה מאד כח ועוצמה, הוא מייצר איום תמידי על שער היריבה". כששיחק בבית"ר ירושלים, מהלך ההיכר של תמוז היה חיתוך למרכז מאגף שמאל ובעיטה חזקה לעבר השער, מהלך שהסתיים בשערים רבים. בהפועל למד החלוץ לגוון את המשחק שלו, וכיום הוא נמצא בכל מקום על המגרש. 

טוטו תמוז כובש (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
טוטו תמוז כובש (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

תמוז מזוהה אולי יותר מכל עם מה שהקהל האדום אוהב לראות – מלחמה בלתי מתפשרת על כל כדור, וכשהוא מתחיל לרוץ עם הכדור, קשה מאד לעצור אותו על אף שאינו מהיר במיוחד. אספניול, מיורקה והרטה ברלין כבר ניסו לצרפו, וקבוצות אירופיות נוספות ממתינות לקביעת תג מחירו כדי להגיש הצעה רשמית לאדומים, כך שהדרבי הקרוב עשוי להיות גם האחרון של תמוז במדי הפועל. 

עומר דמארי, "מצדיק כל אגורה"
הרבה מאוד אנשים הרימו גבה כשאלי טביב שילם לעמוס לוזון 1.5 מיליון יורו תמורת מחצית מהזכויות על עומר דמארי, אולם כשכמעט חצי עונה נמצאת מאחורינו, אפשר לומר בבטחה שדמארי מצדיק כל אגורה ששולמה עבורו. החלוץ שכבר היה עם רגל וחצי בסלטיק הסקוטית, נחת במתחם חודורוב בעסקה חסרת תקדים, אבל האופי והכישרון הגדול של הצעיר מפ"ת גרמו לכך שהוא לא היה זקוק לתקופת התאקלמות כפי שקרה למשל לאלרואי כהן, ולאחר 13 משחקים הוא כבש 9 שערים בליגת העל. 15 שערים בעונה שעברה כבש דמארי, והעונה הוא מכוון לפחות ל-20 כיבושים. 

דמארי (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
דמארי (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

כמו תמוז, גם דמארי הוא פרי יצירתה של אם המושבות, אולם מהצד של מכבי פ"ת. כבר בגיל 19 השאיר דמארי את המלאבסים בליגת העל עם שער בדקות הסיום מול מכבי הרצליה, ותחת שרביטו של פרדי דוד בעונה שעברה הוא פרח והפך אולי לכישרון הבולט ביותר בליגה הישראלית. "אם דמארי מקבל את הכדור על המהירות שלו או מגיע לאחד על אחד, אי אפשר לעצור אותו וברוב המקרים זה מסתיים בשער", אמר גינצבורג. ואכן, לא משנה היכן קשטן מציב אותו, אם זה בחוד לצידו של תמוז או באחד האגפים כפי שעשה באיינדהובן ומול בני סכנין, דמארי ייתן לקבוצה שלו את התפוקה.

בהפועל התאהבו מייד בבחור הצעיר. האופי החיובי והשקט, לעיתים אפילו אדיש, קנה מהר מאוד את כל השחקנים והאנשים במתחם חודורוב. לקהל האדום לקח קצת זמן להבין איזה יהלום יש להם בידיים, אבל כשהבינו כי החלוץ, שבכלל גדל כקשר התקפי, לא באמת אדיש על כר הדשא אלא ממתין לרגע הנכון להביא את הכישרון העצום שלו לידי ביטוי, גם הם הפכו אותו לאליל שלהם. 

עומר דמארי (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
עומר דמארי (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

דמארי אמנם מחזיק בחוזה ארוך טווח במדים האדומים, אך ספק אם יסיים אותו. גם בהפועל יודעים כי מדובר בשחקן שנמצא לפחות שתי דרגות מעל יתר הליגה, ועדות לכך ניתן היה למצוא בשיחה שקיימו כמה משחקני ההגנה של האדומים בערב גיבוש לקראת הדרבי: "לפעמים פשוט מבאס להתאמן איתו. הוא מביך אותנו פעם אחר פעם באימונים וגורם לנו להיראות רע". 

אז מה עושים נגדם?
16 שערים כבשו עד כה בליגה דמארי ותמוז, קצת יותר משני שליש מסך השערים של האדומים (23). כשהם בכושר, כמעט בלתי אפשרי לעצור אותם, כפי שחוותה גם ההגנה של פ.ס.וו, ואולי בגלל זה רוב השחקנים ששיחקו נגדם ממליצים לא להתמקד בהם, אלא פשוט לעשות הגנה חזקה ולמנוע מהם כדורים. 

טוטו תמוז חוגג עם החברים (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
טוטו תמוז חוגג עם החברים (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

"יש להפועל התקפה חזקה מאוד. צריכים לעבוד נגדם קשה מאד ולהיות מסודרים", הסביר עופר ורטה, מגן מ.ס. אשדוד שהצליחה לא רק לנצח את האדומים, אלא לעשות זאת תוך כדי שמירה על שער נקי. "הכי חשוב להיות מרוכזים נגדם, כי כל טעות הכי קטנה מובילה לספיגת שער. אני חושב שלא צריך להתמקד ספציפית בשניהם, כי כשעושים את זה יש להם שחקנים נוספים שיכולים להגיע מאחור ולהבקיע את הגול". 

"שניהם חזקים ומהירים", הוסיף ישראל ראש, חברו של ורטה לקבוצה: "איך אפשר לעצור אותם? צריך אולי לקחת מרחק משניהם ולא לשמור אותם קרוב. אם מכבי תצליח לשמור על שער נקי עד המחצית, יהיה להפועל הרבה יותר קשה להוציא משהו מהמשחק הזה". אז מה המפתח של מכבי בדרבי הזה אל מול צמד החלוצים הקטלני בליגה? לגינצבורג התשובה: "יכול להיות שלאיווניר עדיף לשחק עם שני בלמים שכל אחד מהם ייקח את אחד משני החלוצים וינסה לנטרל אותם. המפתח הוא לנטרל את המסירה אליהם".

תמוז ודמארי (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
תמוז ודמארי (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

"מכבי כבר התמודדה עם שחקנים ברמה הזאת, אני לא חושב שיש כאלה פערי רמות בין מכבי להפועל, למכבי יש את הכלים לעצור אותם למרות שמדובר באמת בשני שחקנים מצויינים, אבל אין שחקן שאי אפשר לעצור אותו, חוץ ממסי אולי. אפשר לומר שאם מנטרלים את דמארי ותמוז, ההתקפה של הפועל די מסורסת, כפי שראינו אותם מול רמת השרון", סיכם שוער העבר. 

מכבי ת"א ספגה העונה פי שניים מהפועל ת"א, 12 שערים לעומת שישה שספגו האדומים, אולם ההגנות של שתי הקבוצות מתל אביב לא הרשימו במיוחד עד כה. גם מוטי איווניר וגם דרור קשטן התנסו במהלך העונה במספר שילובים בין הבלמים שלהם, אבל בעוד הפועל מגלה יציבות בחלק הזה בתקופה האחרונה עם וואליד באדיר ומריו פצ'אלקה, אצל מכבי הסיפור שונה בשל היכולת החלשה של ניבאלדו ופאביצ'ביץ' וההיעדרויות המרובות של פונצ'ץ.

ניבאלדו. היכולת שלו ושל פאביצ´ביץ´ צריכה להדאיג את הצהובים (עמית מ (צילום: מערכת ONE)
ניבאלדו. היכולת שלו ושל פאביצ´ביץ´ צריכה להדאיג את הצהובים (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

ההבדל העיקרי בין צמדי החלוצים הוא שבעוד שהצמד של מכבי נמצא בשיא (אם מדברים על אלירן עטר) או בשלב מתקדם (אם מתייחסים לרוברטו קולאוטי) בקריירה, הצמד של הפועל נמצא אמנם בתקופה נהדרת, אולם כשהשיא עוד לפניו, כשברור כי בשנים הקרובות אם לא כבר בשנה הנוכחית, גם תמוז וגם דמארי יעברו לשחק באירופה. מה שבטוח הוא שבדרבי בו הרבה חלוצים מצוינים, וכשמהראן ללה וברק יצחקי יישבו על הספסלים, לאוהדים מחכה משחק מרתק.