נשיא אופ"א, מישל פלאטיני, קיים היום (חמישי) במלון הילטון בת"א מסיבת עיתונאים שפתחה את קונגרס אופ"א המתקיים בישראל.

בקונגרס עצמו דנו בנושאים כגון: דו"ח נשיא אופ"א, הוועד הפועל וההנהלה לעונת 2008/09, דיווחים של ראשי הוועדות ונושאים פיננסים שונים, ביניהם אישור תקציב אופ"א לעונה הבאה ואסטרטגיה כלכלית לחמש השנים הבאות. את הקונגרס ינעל פלאטיני בנאום שיישא במיוחד לכבוד האירוע.

כמו כן במהלך הקונגרס הוגרל סדר המשחקים בבתים במוקדמות יורו 2012. ההגרלה מגיעה אחרי שהנבחרות בבתים B, G, H ובבית F הישראלי לא הצליחו להגיע ביניהן להסדר הקובע את סדר המשחקים.

עד כה התקבלו מספר החלטות במסגרת הפגישות של הוועד הפועל באופ"א.

הוועד החליט לאשר את קרואטיה כמארחת של יורו האולמות ב-2012. בנוגע ליורו לנשים, הוחלט כי לאחר שהיורו הקודם כלל 8 נבחרות, היורו הקרוב יכלול 12. כמו כן, בחנו בוועד פורמטים נוספים לטורניר, שצפוי להתרחב לנבחרות נוספות בשנים הקרובות.

פלאטיני ואינפנטינו היום במסע"ת בת"א (אלעד ירקון) (צילום: מערכת ONE)
פלאטיני ואינפנטינו היום במסע"ת בת"א (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

פלאטיני נשאל על האפקט השלילי של השתלטות אוהדים על הכדורגל בעידן המשבר הכלכלי וענה: "אני חושב שהאוהדים הם אלו שתמיד נשארים עם המועדון, מאמנים ושחקנים מתחלפים והם תמיד שם, אני לא רואה סיבה מדוע לאוהדים לא תהיה מעורבות בקבוצות".

בהתייחסו לקבוצות הישראליות ששיחקו השנה במפעלים האירופאים ענה פלאטיני: "אני לא ראיתי את המשחקים בשלמותם, אך אני יכול לומר שהקבוצות הישראליות לא נפלו ברמתן מהאירופיות, אך קשה לי לומר. בשנת 93 צפיתי באיצטדיון בפריז בנבחרת ישראל מנצחת את צרפת בפריז ומציגה כדורגל טוב מאוד עם שחקנים מצויינים, וזו לא היתה מזכרת נעימה עבור הנבחרת שלי".

מישל פלאטיני. צרפתי שבאמת מועיל לכדורגל שלנו (אלעד ירקון) (צילום: מערכת ONE)
פלאטיני (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

על התערבות האמצעים הטכנולוגיים בארועים מעוררי מחלוקת במשחק ואמר: "זו החלטה שצריכה ליפול בהנהלת אופ"א ופיפ"א, אם תשאלו אותי כמישל פלאטיני, אני חושב שצריך להשאיר זאת להחלטת השופט במגרש, ולתת את ההחלטה האנושית, אבל זה לא אני שמחליט".

הצרפתי דיבר על התכנית אותה יזם במוקדמות ליגת האלופות לקידום המדינות הקטנות הצליחה וענה: "אני חושב שאתם בישראל, הרומנים, השוויצרים, הפולנים ועוד מדינות יכולים להעיד על כך שזה היה צעד נכון, אבל נוכל לדעת זאת רק לטווח הארוך".

פלאטיני. מודאג ממצב המועדונים באיטליה וספרד (אלעד ירקון) (צילום: מערכת ONE)
פלאטיני (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

פלאטיני ניתח את סיכויי הנבחרות לזכייה במונדיאל שייערך השנה: "לדעתי ישנן שלוש מועמדות מרכזיות שהן ספרד, אנגליה וברזיל אך גם לגרמניה, פורטוגל, גאנה וחוף השנהב יש סיכוי לעשות זאת, ואני מחוייב כצרפתי לומר שגם צרפת מועמדת".

בעניין שיטת קיזוז הנקודות אותה הנהיג השנה אבי לוזון בישראל סירב לוזון להגיב: "אני חושב שזה עניין ישראלי פנימי, אני לא יכול לענות על כך, זו שאלה שתצטרכו לשאול את אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות הישראלית מדוע הוא בחר לבחור בשיטה הזו".

בנוגע לפרסומים על רמאויות במשחקים בטורקיה ועל אי כשירות לכאורה במשחקים שנערכו שם אמר המזכיר הכללי, אינפניטינו: "קיבלנו מההתאחדות הטורקית מידע על כל הנושא של הטיית משחקים, זה קורה גם במדינות אחרות למרבה הצער. בעקבות זאת היה דיון על שחיתות. אנחנו מטפלים בנושא בצורה אקטיבית באירופה, עם מערכת שפיתחנו כדי לגלות דברים כאלה ואנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם המשטרה".

(אלעד ירקון) (צילום: מערכת ONE)
קונגרס אופ&"א בישראל (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

"אנחנו בוחנים למעלה מ-31 אלף משחקים בכל אירופה, 24 שעות ביממה. מה שקרה בטורקיה קרה גם במדינות אחרות, הרשויות שם צריכות לקבל שבחים במאמצים לחסל את הסרטן הזה ולעקור אותו".

פלאטיני הוסיף בעניין: "אנחנו באותה סירה כולנו. מה העניין בידיעה מראש של תוצאה? צריך לעורר מודעות בנושא. אני מבקש מהעיתונאים להציף את הנושא".