אילייב: "הצטערתי מאוד ללכת" (ויסלה - האתר הרשמי) (צילום: מערכת ONE)
אילייב: "הצטערתי מאוד ללכת" (ויסלה - האתר הרשמי) | צילום: מערכת ONE

במרוץ השנים הלא כל כך מוצלחות של מכבי תל-אביב הרבה מאוד שחקנים זרים הגיעו והלכו ומאז מוזכרים בעיקר בשיחות סלון נוסטלגיות על עוד עונה שהלכה לפח.

בקרב אוהדי מכבי מעטים הם אלו שהצליחו להשאיר רושם חיובי בתקופה קצרה ואחד מהם הוא איביצ'ה אילייב. השחקן הסרבי הגיע לקראת סוף הקיץ של 2009 לצהוב-כחול היישר מהבונדסליגה שם שיחק באנרג'י קוטבוס, במהרה הוא השתלט בעיקר על אגף שמאל של אבי נמני, שמע השוואות למאמן וב-17 משחקים ניפק שלושה שערים וחמישה בישולים.

קרע חלקי במיניסקוס בינואר 2010 סיים בסופו של דבר את דרכו הקצרה של אילייב במכבי, דרך עם הרבה טעם של עוד. את עונת 2010/2011 הוא פתח בבית, בפרטיזן בלגרד. תהליך שיקום הפציעה הלך טוב ובדקה ה-8 של משחק העליה לליגת האלופות מול הלסינקי הוא כבר כבש את השער הראשון שלו ובהמשך הפך למלך השערים של אלופת סרביה שהגנה על התואר שלה ורשמה הופעה קצת צולעת על הבמה הבכירה באירופה, 0 נקודות ושני שערים.

את הימים האחרונים הוא מעביר עם מאור מליקסון ודודו ביטון בקבוצתו החדשה, ויסלה קראקוב, שרוצה ליגת אלופות והביאה אותו בדיוק למשימה הזאת.

"אנחנו נהנים אבל גם יש פה הרבה עבודה קשה", סיפר לפני שהתפנה לסכם גם את תקופתו במכבי. "החבר'ה מקבלים אותי מצוין לקבוצה ובמיוחד מאור שהוא בחור פנטסטי. הוא היה פצוע כשהגעתי אבל הוא כבר חזר לעצמו ומההתחלה אפשר לראות את הטכניקה הנהדרת שלו. כולם פה - אוהדים, שחקנים ואנשי צוות, מדברים עליו ושהוא השחקן שבעצם הביא את האליפות לוויסלה".

אילייב: &" (האתר הרשמי של ויסלה קראקוב) (צילום: מערכת ONE)
אילייב: &" (האתר הרשמי של ויסלה קראקוב) | צילום: מערכת ONE

על העונה שעברה עליו סיפר: "בפרטיזן שיחקתי סוג של חלוץ, זה עבד לי והייתי הכובש המצטיין של הקבוצה ועלינו לצ'מפיונס ליג. זאת היתה השנה הכי טובה שלי בכדורגל. קראו לי לפה בשביל להגיע לליגת האלופות. זה יהיה קשה לשחזר את מה שהיה בעונה שעברה, אבל אני רוצה לנסות".

בסיטואציה מסוימת מי שעלולה לעמוד בין האלופה הישראלית, מכבי חיפה, לצ'מפיונס ליג בפעם השלישית תהיה ויסלה קראקוב. "זה אפשרי לפגוש את מכבי חיפה ואולי אני אחזור לישראל. מבחינתי זה יהיה תענוג להיות בת"א עם המשפחה.  קראקוב זו עיר יפה, למזלי בכל הקריירה שלי שיחקתי בערים יפות וזאת אחת מהסיבות שהגעתי. זה גם לא רחוק מבלגרד".

מליקסון ואילייב: &" (צילום: מערכת ONE)
מליקסון ואילייב: &" | צילום: מערכת ONE

"כל פעם שאין אליפות צריך לשנות את הסגל? נעשתה טעות"
בפתיחת דבריו על מכבי ת"א פנה אילייב אישית אל האנשים במכבי ובעיקר אל האוהדים הצהובים שהוא לא שכח: "דבר ראשון אני רוצה להגיד שלום לכל האנשים בת"א וכל האוהדים והאנשים כי הם באמת נהדרים. יש לי זכרונות נפלאים מת"א ואישתי כבר אמרה שאנחנו חייבים לחזור. כולם היו נחמדים אלי, אנשים נהדרים. יש לי רק דברים טובים להגיד על אנשי המועדון והאוהדים. אני זוכר בעיקר את האוהדים של מכבי שהם טובים ונהדרים. הם בלב שלי". 

אילייב חוגג (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
אילייב חוגג (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

על נסיבות עזיבתו את הקבוצה אמר: "הצטערתי מאוד ללכת ממכבי ואין סיבות קטנות לזה שעזבתי, אני לא רוצה להתעסק בזה יותר מדי, רק להגיד שהיתה לי שנה טובה והכרתי שחקנים טובים כמו יוסי שבחון, שרן ייני, מאור בוזגלו ועוד חבר'ה שהתחברתי אליהם.

עקבתי אחרי מכבי השנה, שמעתי על כל משחק והתעדכנתי עם חבר שלי, סאבו פאביצ'ביץ'. שמעתי שהיתה לו עונה טובה ושיש לו חוזה חדש. בהתחלה חשבתי שתהיה שנה טובה יותר אבל אין לי מושג מה קרה שם ובסוף דברים השתנו. זה היה רע מאוד בשביל מכבי וראיתי דווקא שקנו הרבה שחקנים טובים בהרבה מאוד כסף אבל זה החיים והכדורגל, אין לזה הסבר.

איביצה אילייב (אור שפונדר) (צילום: מערכת ONE)
איביצה אילייב (אור שפונדר) | צילום: מערכת ONE

מכבי זה המועדון הכי גדול בישראל והשחקנים מרגישים הרבה לחץ. בשבילי זה לא היה ככה, כי היחסים שלי עם האוהדים היו מצוינים וזה משפיע. הרגשתי נוח לעשות דברים והיה לי קל לשחק את הכדורגל שלי, אני ראיתי שחקנים אחרים שהיו תחת לחץ בכל משחק ולא היה להם קל. זאת אחת הסיבות לחוסר ההצלחה כי כל שנה משקיעים ובסוף השחקנים לא מצליחים לתת מאה אחוז מהיכולת שלהם".

ממש כמו האריס מדוניאנין השנה האוהדים כבר שנים מחפשים להם מודל חדש, אבי נמני, אם תרצו - גיבור. בתחילת העונה ההיא אילייב היה האיש עם הטייטל. "שמעתי שראו בי אבי נמני חדש והיו אומרים את זה וגם במועדון השוו אותי אליו. בשבילי הוא אחד השחקנים הטובים ביותר שהיו בישראל. הוא היה גדול ואני הייתי עוד אחד. אולי כשהתחילו לדבר עלי במונחים האלו משהו גם השתנה אצלי והתחלתי גם להרגיש סוג של לחץ מוזר. כשהייתי במכבי רק דיברו עליו וכמה שהוא גדול והופתעתי ששמעתי שהוא פוטר בהתחשב בזה. המועדון גדול יותר מכל שחקן והתוצאות חייבות לבוא לפני הכל וחייבים להסתכל עליהן. כשהשוו ביני לבין אבי זה היה בעיקר כבוד גדול. הייתי רוצה שמכבי תהיה אלופה סוף סוף בשנה הבאה".

אבי נמני מעודד את אילייב (בעז גורן) (צילום: מערכת ONE)
אבי נמני מעודד את אילייב (בעז גורן) | צילום: מערכת ONE

איך הרגשת עם התפקוד שלך בפאזל של מכבי?
"תמיד יכול להיות טוב יותר כי נפצעתי בסוף ינואר והעונה שלי נגמרה. עד שנפצעתי היינו רחוקים רק שתי נקודות מהפועל ובסוף הם זכו באליפות, הייתה לנו שנה טובה לדעתי עד ינואר, פברואר".

בהתחשב בכך שרוב הסגל של השנה ההיא, שהסתיימה במקום השלישי, כבר התחלף לגמרי לא מפתיעה העובדה שאילייב בחר לציין שחקנים שכבר לא משחקים במכבי ככאלו שהוא מעריך מאוד מקצועית. "מאוד אהבתי את יוסי שבחון שהיתה לו טכניקה טובה, גם שפונגין הרשים אותי ושרן ייני עם ישראלביץ' בקישור".

לגבי מאור בוזגלו, שכבר נמצא בדרכו החוצה ממכבי ת"א, ציין אילייב: "למאור בוזגלו יש הרבה מאוד פוטנציאל מבחינה טכנית, ואת זה אני אוהב. הוא אחד מהשחקנים שהיו נתונים להמון לחץ והוא נתן לזה לחלחל פנימה. זה גרם לו לא לתת את היכולת האמיתית שלו. למרות מה שקרה איתו יש לו את האיכויות והוא עדיין צעיר. הוא צריך לתת עונה אחת טובה כדי להתחיל ולפרוץ ולהתחיל את הקריירה שלו באמת".

מאור בוזגלו ואיביצה אילייב (קובי אליהו) (צילום: מערכת ONE)
מאור בוזגלו ואיביצה אילייב (קובי אליהו) | צילום: מערכת ONE

אחרי שמכבי שלו סיימה במקום השלישי ראה אילייב איך מוותרים עליו ומתחילים לבנות קבוצה חדשה, ממש מאפס, למרות שעל נסיבות עזיבתו הוא לא רצה להרחיב יש לו ביקורת ופילוסופיה משלו לגבי הנושא הזה. "מכבי עשתה טעות, יכול מאוד להיות. לדעתי אם יש לך קבוצה טובה אתה יכול להחליף 2-3 שחקנים בלבד והיתה לנו קבוצה טובה. ניצחנו את מכבי חיפה בשיא שלה ועשינו תוצאות יפות. עם שינויים קטנים יכולנו להתחרות מול הפועל ת"א ומכבי חיפה ולשפר את התוצאות שלנו. אם אתה משנה קבוצה שלמה אתה לא יכול להצליח, זה כל כך קשה להתחבר ולשחק כקבוצה. כל השחקנים טובים כיחידים אבל כקבוצה זה פשוט לא עבד וזה טבעי".

אילייב וגפני חוגגים (אור שפונדר) (צילום: מערכת ONE)
אילייב וגפני חוגגים (אור שפונדר) | צילום: מערכת ONE

אז כאחד שבא מבחוץ, מה מונע מהקבוצה הזאת להצליח?
"אין לי תשובה טובה לזה. הם חייבים לעבוד קשה ולהאמין שהם יכולים לנצח, להוריד מעצמם את הלחץ, צריך להתחיל את העונה בלי ציפיות ובלי להגיד 'השנה אנחנו צריכים לקחת אליפות', לבנות קבוצה לשנתיים שלוש ואחרי זה אתה יכול לקחת אליפויות ביותר קלות. במכבי תמיד אמרו, 'אם לא ניקח השנה נשנה הכל'. לא הכל רע אם לא לוקחים אליפות לפעמים השינוי צריך להיות קטן ולפעמים זה עניין של מזל. זה קשה תמיד כשיש שחקנים חדשים כי הכל חדש".

"אני אחזור לישראל בוודאות, או בתור שחקן או בתור תייר"
לקראת סיום אילייב כבר לא מפחד לדבר על סוף הקריירה בגיל 31. לא הרבה שחקנים מקבלים הזדמנות כזאת, לצאת לדרך חדשה בגיל הזה והסרבי עוד מאמין שהוא יכול לשחק עוד תקופה מסוימת, אולי במהלכה אפילו לחזור לארצנו הקטנה.

&"כששחקן שואל אותי אם לבוא לישראל אני אומר לו ´אפילו אל תחשוב´&" (צילום: מערכת ONE)
&"כששחקן שואל אותי אם לבוא לישראל אני אומר לו ´אפילו אל תחשוב´&" | צילום: מערכת ONE

"אני רוצה לשחק עוד 4 שנים ורוצה להגיע לצ'מפיונס עם ויסלה. לנצח עד הסוף ולהמשיך להשתפר בכל מועדון שאני אהיה בו. מעל לכל ליהנות מהכדורגל ומהשנים האחרונות שלי ואחרי זה גם ליהנות מהחיים קצת.

אני אבוא לישראל בוודאות, אם בתור שחקן או בתור תייר שבא לבקר את החברים. אני אוהב את ישראל כל כך ות"א היא מדהימה. כל שחקן שמתקשר אלי לשאול אותי אם להגיע לישראל אני אומר לו – 'אל תחשוב, פשוט תלך'.

אילייב מסתכל אל האופק: &"יש לי עוד 4 שנים ככה&" (האתר הרשמי של ויס (צילום: מערכת ONE)
אילייב מסתכל אל האופק: &"יש לי עוד 4 שנים ככה&" (האתר הרשמי של ויסלה קראקוב) | צילום: מערכת ONE

אתגר חדש, הרתפקאה חדשה, בשבילי זה טוב. זו סיטואציה נורמלית בשבילי לעזוב את הבית וזה האופי שלי, שנה שעברה זכינו באליפות והיינו בצ'מפיונס ליג וזאת המטרה גם כאן בוויסלה, להגיע לצ'מפיונס ליג. אני מקווה שנגיע השנה ושאני אצליח יותר בצ'מפיונס ליג מההופעה בעונה שעברה.