אוהדי ק"ש. כבר עם הראש בליגת האלופות (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי ק"ש. כבר עם הראש בליגת האלופות (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

המון ביקורת הושמעה בחודשים האחרונים נגד אוהדי קרית שמונה. הקבוצה הצפונית רצה חזק בראש הטבלה, מציגה כדורגל אטרקטיבי, כובשת, ממעטת לספוג ואפשר כבר לומר: בדרך לאליפות היסטורית. אבל, אך האוהדים ממאנים להגיע ולתמוך, בעצם מיאנו, עד ה-0:4 על הפועל רמת השרון.

מבחינת התקשורת הקש ששבר את גב הגמל היה במשחק הבית האחרון. אז לפני שבועיים, אירחה ק"ש את ראשון לציון וביציעים היו רק 1,200 צופים. הטענות המוכרות של עיר קטנה וחוסר מסורת לא התקבלו בברכה בשל העובדה כי מחירי המנויים כל כך אטרקטיביים (20 שקלים לילד, 250 למבוגר), מחירי כרטיסים זולים (30-60 שקלים) וכניסת חיילים בחינם למשחקים.

בהנהלה של הקבוצה הצפונית הבינו שחייבים לעשות מעשה כי לזכות באליפות ללא האוהדים זו משימה כמעט בלתי אפשרית שתהיה מלווה בטעם רע בפה, צריך לומר את האמת - מה שווה הכדורגל בלי האוהדים?.

במהלך השבוע האחרון החליטו במועדון הצפוני לצאת במהלך שיווקי במטרה לשנות את המצב: כרטיס למשחק ב-10 שקלים בלבד גם לנוער וגם למבוגרים כשהחיילים בדומה לכל העונה המשיכו להיכנס בחינם. גם האוהדים מצידם החליטו לצאת לרחובות ולנער את כולם, היו כאלה שגם הגיעו לקיבוצים והמושבים הסובבים ודיברו עם התושבים על מנת שאלו יגיעו ויתגייסו בסיוע לק"ש במאבקים על התואר. ראוי לציין כי המהלך הצליח הרבה יותר מהמצופה.

יו"ר חוג האוהדים, אלעד מלכה, הסביר את ההתנהלות במהלך השבוע האחרון: "החלטנו שחייבים לעשות משהו ולשנות את המצב. כל היום היו אוהדים המזוהים עם הקבוצה ברחוב וניערו את התושבים, פשוט אמרנו להם שההיסטוריה מגיעה לק"ש וחבל מאוד שלא יהיו חלק מזה. יצרנו קשרים עם חברים מהקיבוצים וגם הם הגיעו לעודד ואנחנו מודים לכולם". מה יהיה בהמשך? "עכשיו מתחילים לעבוד על גמר גביע הטוטו, אני מאמין שנביא יותר מ-500-600 אוהדים שזה יפה מאוד כשמדובר בנסיעה של שלוש שעות. בקבוצה מדברים על המשכיות? אנחנו מקווים ליצור המשכיות גם ביציעים. עכשיו נראה מישהו שיגיד שלק"ש אין אוהדים".

אוהדי ק&"ש (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי ק&"ש (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

אדרי: "אני 24 שנה כאן ולא היה דבר כזה, צמרמורות בכל הגוף"
גם אריאל שנדלמן הסכים שמשהו חריג קרה: "הרגשתי שאני בבלומפילד ולא בק"ש. הגיעו אוהדים רבים ונתנו אווירה כמו שמגיע לשחקנים שלנו העונה. יש כאן קבוצה עם לב ענק ואנחנו רוצים להחזיר להם".

מנכ"ל קרית שמונה, יוסי אדרי, היה הרבה יותר מנרגש לאחר המשחק מול רמה"ש ואמר: "היו לי צמרמורות בכל הגוף, קשה לי לתאר במילים את ההרגשה שעטפה אותי. אני נמצא במועדון הזה 24 שנים, הייתי גם שחקן כאן ומה שהיה במשחק הזה לא היה מעולם. הטלפון שלי קורס, הוא לא מפסיק לצלצל ואני פשוט עובר מממתינה לממתינה כשכל האוהדים בטירוף מהאווירה שהייתה כאן וכמובן מהניצחון. אולי במקומות אחרים זה טבעי שיש קהל גדול אבל אנחנו עיר קטנה וזה לא פשוט, אנחנו מאוד מקווים שתהיה המשכיות והקהל רק יגדל".

אוהדי ק&"ש מאושרים (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי ק&"ש מאושרים (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

אדרי המשיך: "מעבר לעובדה כי הגיעו לראשונה 4,000 אוהדים - כמות מכובדת מאוד לעיר בה מתגוררים 23,000 תושבים בלבד, עוד היסטוריה נרשמה במהלך המשחק. לראשונה מזה חמש שנים בהם אני פוקד את משחקי הקבוצה, הקהל לא רק הריע במחיאות כפיים אלא עודד ודחף את הקבוצה במהלך כל המשחק ואולי זה מה שנתן לשחקנים את האוויר לכבוש רביעייה". בתא העיתונאים הקטן אחד הוותיקים המלווה את הקבוצה כבר שני עשורים, ציין: "זה לא פחות היסטורי מהמירוץ לאליפות, זה דבר שלא היה מעולם".

מלבד המספרים המכובדים ביציעים, הקהל הצפוני הגיע מוכן ודרוך: הודפסו מאות דפים עם המילים של השירים החדשים וחולקו ביציעים, עשרות דגלים, בלונים וצעיפים נראו ביציעים ושלטים ניתלו. אחד השלטים ("נייצג את ישראל בכבוד") הבהיר עד כמה הביקורת הכעיסה את האוהדים ונכתב כמענה לכל אלו שטענו כי ק"ש תעשה בושות באירופה לנוכח העובדה שאין לקבוצה אוהדים רבים. מעבר לכך, ביציעים כבר הפנימו מה שעדיין בקבוצה לא מוכנים להגיד בריש גלי: רק משהו חריג מאוד ימנע מהקבוצה להשתתף במוקדמות ליגת האלופות.

אוהדי ק&"ש. (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי ק&"ש. (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

החלוץ שמעון אבוחצירא לא נותר אדיש. רגע אחרי שהוחלף עשה את כל הדרך ועבר בין היציעים להודות לקהל על התמיכה בדומה לקפטן אדריאן רוצ'ט. אבוחצירא תיאר את התחושה: "האוהדים שלנו הוכיחו שיש כאן פוטנציאל של קהל גדול וטוב. אני יכול להגיד מתוך חדר ההלבשה שכולם דיברו על זה, שמחנו, הרגשנו גאווה, היינו מאושרים בזה שהגיעה כמות שכזו שנתנה לנו דחיפה כל כך טובה. הם נתנו לנו המון אדרנלין. זה היה מדהים לצאת ולראות יציעים מלאים ולשמוע אותם מעודדים - מגיע להם שאפו ענק והלוואי שזה יימשך ככה".

הדפיקה שעל הדלת
לאחר 50 דקות בהם רק היציע המערבי עודד פתאום כל האצטדיון היה על הרגליים, שירים ומחיאות כפיים משני הצדדים נשמעו ולא, הקבוצה לא כבשה שער באותה דקה אלא האוהדים הפנימו שמשהו היסטורי מתקרב, האליפות כנראה דופקת בדלת. "הייתי בשוק ושמתי את הידיים על הראש", הסביר אוהד הקבוצה, דודו מלול: "כל החיים שלי אני מגיע למשחקים אבל זה היה השיא. אנחנו צריכים להודות לכולם על הביקורת כי כנראה שזה מה שהעיר אותנו". מלול גם ביקש: "בפתיחת המשחק היו 2,500 אוהדים כי זה עוד היה בשבת, הגיע הזמן שיתחשבו ויבינו שהקהל שלנו דתי ויתנו לנו לשחק לאחר צאת השבת. מה שווה כדורגל בלי קהל?".

אבוחצירא והקהל (יניב גונן) (צילום: מערכת ONE)
אבוחצירא והקהל (יניב גונן) | צילום: מערכת ONE

גם השוער דני עמוס לא הסתיר את שמחתו מהאווירה שסוף סוף הגיעה גם לעיר הצפונית: "תמיד האמנתי שיש כאן אפשרות לקהל גדול, יש לק"ש קהל מדהים והאוהדים נתנו לנו אווירה גדולה, מגיע להם הרבה יותר ממילה טובה". השוער שכל כך מכיר את הקהל המקומי מעצם היותו שחקן בית, הוסיף: "הייתה אווירה מחשמלת. דבר שלא זכור לי מעולם בק"ש והלוואי שזה יימשך גם בעתיד".

רק לפני שבועיים במשחק הבית האחרון לא הסתיר רן בן שמעון את אכזבתו מהעובדה כי חניכיו לא זוכים לשחק מול יציעים מלאים אבל לאחר התצוגה ביציעים המאמן כבר נשמע אחרת: "הקהל קיבל חבטות רבות ומול רמה"ש עשה לנו המון כיף. מגיע לאוהדים מילה חמה וטובה, הייתה אווירה של משחק צמרת ואנחנו שמחים על כך".

עכשיו, לאחר עשרים מחזורים ללא הפסד, עם פער 11 נקודות מהמקום השני וסוף סוף כשגם הקהל הצטרף והעניק דחיפה גדולה לא נראה כי משהו יכול לעצור את ההיסטוריה מלהגיע לעיר. כנראה שהשלט "נייצג את ישראל בכבוד" מופנה לליגת האלופות - המטרה הבאה שתציב לעצמה ק"ש לאחר הזכייה בתואר.