אוהד לויטה בוואלביק - קרדיט שי גרצמן (ONE) (צילום: מערכת ONE)
אוהד לויטה מול אייאקס: "השתפרתי פה" (שי גרצמן) | צילום: מערכת ONE

השוער הישראלי הצעיר והמוכשר, אוהד לויטה, סיים לפני ימים ספורים עונה ראשונה מעבר לים, בשורות וואלביק מהליגה ההולנדית וירד איתה לליגה השניה. לויטה הגיע לקבוצה מתחתית הליגה במהלך העונה, הצליח לתפוס מקום בהרכב וקנה את ליבם של האוהדים, כאשר זכה בשחקן השנה ל-2009.

לויטה בן ה-24 החל את דרכו בהפועל כפר-סבא והפך לאחד השוערים המבטיחים בישראל בקבוצה מהשרון ואף הופיע 17 פעמים במסגרת הנבחרת הצעירה של ישראל ולבש את סרט הקפטן.

נכון שכל שחקן יגיד שהדבר ממנו הוא חושש ביותר מעבר לפציעה ועין הרע זה לרדת ליגה עם הקבוצה שלו, אבל אם שואלים את לויטה, הוא דווקא מצליח לשים מאחור את ירידת הליגה של קבוצתו וזאת מכיוון שהוא יודע שאת הדרך האירופית שלו הוא רק התחיל. "זו הייתה חוויה אדירה בשבילי, אני מקווה שרק התחלתי את הדרך בליגות באירופה". 

איך עברה עליך השנה הראשונה מחוץ לישראל?
"השנה הזו תרמה לי המון ככדורגלן וכבנאדם וזה משהו שהוא לא פחות חשוב מבחינתי גם מהצד המקצועי. למרות שבסוף העונה ירדנו ליגה והמצב של הקבוצה לאורך השנה היה קשה, אני יכול להגיד שמאוד נהניתי ושאני שמח על העונה שעשיתי".

מבחינה מקצועית, איך היית מסכם את העונה שלך?
"מבחינה קבוצתית ברור שלא עמדנו במטרות שלנו וזה מאוד מאכזב, אף שחקן לא רוצה לרדת ליגה. מבחינה אישית אני חושב שהיתה לי עונה טובה מאוד, להתאמן ולשחק ברמות האלה זה רק יכול לתרום לך בתור שחקן ואני מאוד שמח על כך ומקווה רק להמשיך ולהתקדם הלאה". 

האוהדים מחבקים את לויטה: &"הדרך שלי באירופה רק החלה&" (אלעד ירקון) (צילום: מערכת ONE)
האוהדים מחבקים את לויטה: &"הדרך שלי באירופה רק החלה&" (אלעד ירקון) | צילום: מערכת ONE

עד כמה ההבדל בין הליגה הישראלית לליגה ההולנדית הוא משמעותי?
"אני חושב שהרמה בהולנד היא גבוהה יותר. הרבה שחקנים ישראלים יכולים להשתלב כאן לדעתי, אבל, עם זאת, הקצב של הליגה הוא מהיר יותר והעוצמה היא חזקה ביותר. הליגה ההולנדית היא הליגה עם הכי הרבה שערים באירופה עד היום".

"יש כאן תוצאות מטורפות של משחקים, הרבה שערים הקהל מאוד נהנה ביציעים והם מגיעים לכל משחק. אנחנו ירדנו ליגה, במשחק האחרון הקהל לא עזב את האצטדיון, לא הפסיקו למחוא לנו כפיים במשחק 20 דקות אחרי המשחק וזה ממש לא מובן מאליו. לא רק מבחינה מקצועית יש הבדל אלא גם מבחינת ההתייחסות של האנשים לכדורגל, מכל בחינה יש הבדלים, הקהל מעריך ומודה לשחקנים וזה משהו שלא רואים בכל מקום בטח אם קבוצה יורדת ליגה".

מה שונה בך אחרי העונה הזו? אתה שחקן טוב יותר?
"אני שוער טוב יותר, אני חושב שאני התבגרתי במשחק שלי ובגישה שלי. בתור בנאדם אני חושב שעברתי תהליכים, כולם יודעים שלשוער הניסיון זה הדבר הכי חשוב ואני השנה כבר שיחקתי 24 משחקים בליגת העל בהולנד וזה נותן לי המון ניסיון, ביטחון ובעיקר מוטיביציה להמשך".

לואיס סוארז .יבוא לבקר בשבת (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
לואיס סוארז מאייאקס הבקיע 35 שערים בליגה (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

האם לדעתך יש הבדל בין שחקן ישראלי שיוצא לחו"ל לבין שוער ישראלי שיוצא לחו"ל?
"כל מקרה הוא אינדיבידואלי ותלוי בשחקן ובאופי שלו אבל יכול להיות שלשוער לפעמים קשה יותר כי יש לכל קבוצה שוער ראשון אחד והשוער השני לוקח יותר צ'אנס לקבל את ההזדמנות. אני התחלתי את העונה כשוער שני והמטרה שלי היתה כמובן לשחק ולא התביישתי להגיד את זה ואני מאוד שמח שהצלחתי לעמוד במטרות האישיות שלי. מבחינת היציאה לחו"ל אני חושב שזה מאוד תלוי באופי של השחקן עצמו ולכל אחד שיוצא לחו"ל יש קשיים שונים ולבטים שונים. זה תלוי הרבה בסיטואציה שכל שחקן בא ממנה ולאן הוא הולך". 

קצת על העתיד: "רוצה להגיע לרמות הגבוהות להיות מאושר"
 כשאתה רואה את דודו אוואט, מה זה עושה לך?
"דודו עושה עונה מדהימה וקודם כל אני שמח בשבילו. אני מקווה להצליח כמו אוואט, אני לא מתכנן 10 שנים קדימה אבל חד משמעית, הקריירה של דודו היא מפוארת וכל שוער היה מאחל לעצמו הצלחה כזו, בטח בזירה האירופית". 

&"רוצה לממש את הפוטנציאל ולהיות מאושר מהחיים&" (שי גרצמן) (צילום: מערכת ONE)
&"רוצה לממש את הפוטנציאל ולהיות מאושר מהחיים&" (שי גרצמן) | צילום: מערכת ONE

 אתה בן 24, מה פסגת השאיפות שלך?
"להגיע למימוש הפוטנציאל שלי, להגיע לרמות הכי גבוהות ולהיות מאושר מהחיים".

כשוער ישראלי צעיר, אתה מרגיש שאתה חלק מדור העתיד?
"כן, באופן טבעי אני חושב שזו גם חלק מהמטרה שלי להגיע לנבחרת. יש כרגע דור של שוערים טובים שמשחק ומגיע לו ועד שאני אכנס לעניינים זה ייקח עוד טיפה זמן אבל בהחלט אני מכוון לזה ואין לי שום רגשי נחיתות בעניין הזה".

מה קורה איתך בעונה הבאה? הרי לשחק בליגה השניה לא תרצה...
"אף אחד לא רוצה לרדת ליגה, גם אם זה באירופה. יש לי כרגע חוזה לעוד עונה אחת ואני לא ממהר להחליט מה יהיה. עוד מוקדם לראות אבל אני סומך על גלעד ורונן קצב שידעו להחליט ביחד איתי את הדבר הכי טוב בשבילי".

חזרה לארץ היא אופציה מבחינתך בעונה הקרובה?
"כל הצעה שתגיע אני אחשוב עליה ברצינות, במיוחד אם זו הצעה מישראל. זה תלוי בהצעה עצמה, אני לא פוסל על הסף הצעה מישראל אבל זה מאוד תלוי מה תוכן ההצעה. אני מאוד נהנה באירופה והמטרה הראשונה שלי היא לשחק באירופה כרגע".

מה אתה חושב על המרוץ לאליפות בישראל? שנים שלא היה כזה מתח.
"אני עוקב באופן צמוד אחרי המשחקים, אני מאוד מתעניין כי יש לי חברים טובים גם במכבי חיפה וגם בהפועל ת"א. אין לי פייבוריטית, מי שתיקח אליפות אני אשמח בשביל החברים שלי שם..." 

לויטה בטדי (גיא בן זיו) (צילום: מערכת ONE)
לויטה בטדי: כל הצעה שתגיע אני אשקול ברצינות&" (גיא בן זיו) | צילום: מערכת ONE

 איך אתה מעביר את הזמן עד החזרה לארץ?
"התחלתי לארוז את הבית שלי, אני מעביר דברים לאחסון לקראת שנה הבאה ומנצל את הזמן להכין את הגוף לקיץ, למנוחה. אני נמנע מפציעות כדי שאוכל לבוא לתחילת העונה במצב הגופני הכי טוב".

לקראת המונדיאל, מי תיקח ולמה לדעתך?
"נהייתי אוהד של נבחרת הולנד, אבל אני חושב שהנבחרת שתיקח את המונדיאל לא תבוא מאירופה".