ירון קוריס. חשד לחוזים כפולים (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
ירון קוריס. חשד לחוזים כפולים (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

מסתבר שחקירת שלטונות מס ההכנסה ממשיכה להכות גלים בספורט הישראלי. הבוקר (רביעי) עוכב לחקירה במס ההכנסה הבעלים היוצא של הפועל ר"ג, ירון קוריס, בחשד לאי סדרים כספיים ובביצוע חוזים כפולים עם שחקניו, לכאורה.

שופטת בית משפט השלום שיחררה את קוריס בשעות הערב תחת תנאים מגבילים. קוריס נאלץ לשלם ערבות בסך 750 אלף ש"ח ולהפקיד את דרכונו בעקבות צו עיכוב יציאה מהארץ התקף ל-180 יום. 

כבר תקופה ארוכה שברשות המסים עוקבים אחר עולם הספורט תחת זכוכית מגדלת כאשר גם קוריס עצמו נכנס לרשימת החשודים בעבירות של העלמת מס ואי סדרים כאלה ואחרים אשר עומדים בניגוד לחוק.

ברשות המיסים מסרבים כרגע למסור פרטים מהחקירה שמתנהלת נגד קוריס אך גורם ברשות אמר ל-ONE כי: "אנחנו לא מוסרים מידע שקשור לנחקרים שלנו אבל אתם יכולים להיות בטוחים שאנחנו לא מציקים לאנשים סתם ככה כי בא לנו, מאחורי כל דבר עומדת סיבה ואם אנשים ממשיכים שלא להתנהג כדין מבחינת מיסוי אז נמשיך לחקור עד שנביא למודעות גבוהה ונטהר את מה שצריך. רשות המס פתחה בחקירה, כמו שיקרה בכל קבוצה או גוף אם לא ישלם משכורות כחוק".

חדר החקירות ברשות המסים (בעז גורן) (צילום: מערכת ONE)
חדרי החקירות במשרדי רשות המסים. ממשיכים לפעול בעולם הספורט (בעז גורן) | צילום: מערכת ONE

מהחקירה עולה כי בחשבונות הבנק של הקבוצה "מתגלגלים" עשרות מיליוני ש"ח, סכומים העולים בהרבה על תקציב הקבוצה (13 מיליון). כמו כן, קיים חשד כי נחתמו חוזים כפולים עם השחקנים ששיחקו בקבוצה. החוזה הנמוך הופקד בבקרה התקציבית ואילו החוזה הנוסף נותר בידי "הנהנים".

על פי החשד, ההפרשים הנובעים מעריכת החוזים לא דווחו לבקרה התקציבית והמס שהיה צריך לחול עליהם לא נגבה ע"י רשויות המס. מדובר בסכומים המוערכים במאות אלפי ש"ח.

נתן דטנר וירון קוריס (שרון קביליו) (צילום: מערכת ONE)
נתן דטנר וירון קוריס (שרון קביליו) | צילום: מערכת ONE

בחשבונות הבנק לא היתה הפרדה בין הכספים העסקיים השייכים לה לבין הכספים הפרטיים השייכים לקוריס. לפי החשד, הדבר נעשה במתכוון על מנת שלא ליצור נתיב לביקורת שלטונות המס ולהקשות על בדיקת ספרי החשבונות של הקבוצה.

עולות ראיות לכאורה לפיהן מיוחסות לחשוד עבירות של הגשת דו"חות כוזבים, ניהול חשבונות כוזבים וסיוע לאחרים להעלים מס בסכום כולל המוערך במיליוני ש"ח בין השנים 2006 ל-2010.