דולי ג´ונסון. איפה נמצא הקשר הכושל? (אור שפונדר) (צילום: מערכת ONE)
דולי ג´ונסון. איפה נמצא הקשר הכושל? (אור שפונדר) | צילום: מערכת ONE

שחקנים זרים המגיעים לישראל מקווים שארץ הקודש תהווה רק מקפצה עבורם, בדרך לקבוצות הגדולות באמת באירופה, ואכן יש מספר זרים "שניצלו" את ליגת העל כדי להתקדם לאירופה (בואטנג, יעקובו וקנדאורוב הם רק חלק מאותם שחקנים).

מצד שני, ישנם זרים שהתקופה בישראל החזירה אותם אחורה וגרמה להידרדרות בקריירת המשחק שלהם. בכתבה הקודמת בסדרה התעמקנו בשחקנים גדולים (ריבאלדו, ז'וניניו ועוד), ששיחקו בקבוצות הגדולות ביותר ומשחקים היום בקבוצות קטנות בהרבה ברחבי העולם.

הפעם, נתעסק בשחקנים ששיחקו בקבוצות קצת יותר קטנות מברצלונה או ריאל מדריד, קבוצות ליגת העל שלנו, ומאז לא הגיעו לליגות הגדולות.

אז התגעגעתם לזרי ליגת העל ששיחקו במחוזותינו? גלו מי שיחק בברצלונה לפני שהגיע לשחק באורווה, מי נגח בשחקן, נחתך מקבוצתו ובכל זאת הגיע לשחק בישראל, ומי כבש בקופסא בעבר והיום עושה את מירב מאמציו על מנת להרשים במבחנים בליגה ה-3 בצרפת.

פרנסיס קיויו (30) – הענק מקמרון
החלוץ הענק (1.94) הגיע לארץ בקול תרועה רמה, אחרי עבר מפואר יחסית בליגה הגרמנית. בשנת 2008, לאחר שהיה מועמד למכבי ת"א, חתם הקמרוני במכבי נתניה, אחרי ששוחרר מאנרג'י קוטבוס מהבנודסליגה.

קיויו מנער את כיאל (בו´קסה) (MobileONE) (צילום: מערכת ONE)
קיויו מנער את כיאל (בו´קסה) (MobileONE) | צילום: מערכת ONE

בנתניה, החלוץ גבה הקומה כבש 4 שערים ב-13 הופעות בלבד, לפני שעבר לאוגסבורג מהליגה הגרמנית השניה, בה לא הצליח למצוא את הרשת אפילו פעם אחת בכל 18 משחקיו. קבוצתו האחרונה של קיויו היא פ.צ אראו מהליגה השוויצרית השניה, אליה הגיע בשנת 2009.

כנראה שמה שנזכור מהחלוץ הגבוה לא יהיה כישרון המשחק שלו. בתקופתו במכבי נתניה שחקני הקבוצה יצאו כנגדו, כשנשמעו אומרים: "הוא חלש, מחמיץ הרבה, בקושי זז ולא מצליח להשתלט על כדורים. יש לו התנהגות יהירה ושחצנית". בעיות ההתנהגות של קיויו לא היו הדבר היחיד שהפריע לראשי נתניה. בזמן היותו שחקן מכבי נתניה, גילו אנשי המועדון כי לשחקן היסטוריה ארוכה של בעיות לב ואף התגלה מום בליבו.

פטריק סופו (32) – מברצלונה דרך מכבי פ"ת לליגה ה-5 באנגליה
סופו הגיע לישראל אחרי עבר די מרשים, שכלל קבוצות כמו נאנט, שפילד יונייטד ואפילו ברצלונה (ב'). החלוץ, שעבר גם באיחוד האמרויות הערביות, הגיע למכבי פ"ת בשנת 2006 ושיחק בה עונה אחת, כאשר הוא כובש 7 שערים ב-37 הופעות.

פטריק סופו (ONE) (צילום: מערכת ONE)
פטריק סופו (ONE) | צילום: מערכת ONE

בעונה שלאחר מכן שיחק הקמרוני באשדוד, כשבמדייה הוא רשם הופעה אחת בלבד. אחרי העונה הלא מוצלחת באשדוד, שיחק סופו בליגה ה-3 בספרד. קבוצתו האחרונה של השחקן היתה רקסהאם מהליגה ה-5 באנגליה, בה הוא שיחק עד שנת 2009. נכון להיום סופו הוא שחקן חופשי.

החלוץ הקמרוני היה ידוע בבעיות המשמעת שלו. בעת ששיחק בנאנט, הורחק לשישה חודשים, לאחר שתקף מילולית את שופט המשחק. בשלב מאוחר יותר בקריירה שלו, ב-18 במרץ 2002, עת שיחק בשפילד יונייטד, השתתף סופו בקטטה המונית במהלך משחקה של קבוצתו נגד ווסט ברומיץ', המכונה "קרב בראמל ליין". במהלך המשחק הורחקו שלושה משחקני שפילד, כולל סופו, שנגח בשחקן יריב. בעקבות האירוע הוא הושאל לקבוצת נומנסיה מהליגה הספרדית השניה.

איביזיטו אוגבונה (27) – מהפועל ת"א לאלבניה
זיטו, כינויו של אוגבונה בישראל, הגיע להפועל ת"א אחרי שתפס את עינו של דרור קשטן כאשר שיחק בשארקס הניגרית. בעונתו הראשונה בקבוצה כבש החלוץ 11 שערים. זיטו זכה עם הפועל ת"א פעמיים בגביע המדינה, בשנים 2006 ו-2007, כאשר במחזור ה-29 של אותה עונה נפצע אוגבונה בצורה רצינית, כשקרע את הרצועה הצולבת. החלוץ הופיע במדי האדומים 116 פעמים בהם כבש 37 שערים.

אוגבונה (ONE) (צילום: מערכת ONE)
אוגבונה (ONE) | צילום: מערכת ONE

בסוף שנת 2007 עבר זיטו לקלוז' הרומנית, בחוזה שנאמד ב-280 אלף יורו לעונה. בקלוז' מיעט לשחק עקב הפציעה, אותה סחב כאשר ערך במדי הקבוצה 2 הופעות בלבד. כיום משחק אוגבונה בקבוצת אפולוניה פייר שסיימה את העונה האחרונה במקום ה-11 בליגה האלבנית.

דולי ג'ונסון (25) - “היורש של דרק בואטנג"
ג'ונסון הגיע למכבי ת"א ביולי 2008 תמורת חוזה שנאמד בכ-300 אלף יורו לעונה. לפני שהגיע לישראל השוו בארץ (וגם בשבדיה) את הקשר הליברי לדרק בואטנג, ששיחק בבית"ר ירושלים, וזאת בעקבות העובדה שג'ונסון החליף את בואטנג בקבוצה השבדית סולנה, לאחר שזה עזב אותה לטובת המועדון הירושלמי.

גרשון שומר על דולי ג´ונסון (גיא בן זיו) (צילום: מערכת ONE)
גרשון שומר על דולי ג´ונסון (גיא בן זיו) | צילום: מערכת ONE

היורש של בואטנג? לא דובים ולא יער. הליברי שיחק בשורות הצהובים ב-27 משחקים, בהם כבש שער בודד. הקשר שאיכזב וזאת בלשון המעטה, חזר בסיום עונה אחת בלבד למועדון השבדי, ממנו הגיע למכבי ת"א, סולנה. אז מה באמת יהיו הדברים אותם נזכור מג'ונסון? נהיגה תחת השפעת אלכוהול, חקירה במשטרה השבדית בחשד להכאת אישתו ומחלת המלריה, אותה קיבל בזמן שהותו בליבריה, שלטענת אנשי מקצוע בשבדיה היא זו שפגעה ביכולתו המקצועית.

גם אחרי שהגיע לת"א לא תמו הבעיות של ג'ונסון ולא פעם נמסר כי ג'ונסון פשוט לא הגיע לאימוני הקבוצה, כי לא התעורר בזמן. “מה אני יכול לעשות? אני עייף כל הזמן. אני כל הזמן רוצה לישון", אמר הקשר הליברי. מה שבטוח, גם בת"א ישנים טוב יותר מאז שהוא עזב.

ג'ורג' בה (31) – מהקופסא בנתניה למבחנים בליגה ה-3 בצרפת
בה הגיע למכבי נתניה בתחילת עונת 2007. החלוץ מחוף השנהב הספיק לערוך בקבוצה מהשרון 8 הופעות בלבד, לפני ששוחרר בפגרת החורף בעקבות פציעה וחתם בג'ילינגהאם מהליגה ה-3 באנגליה.

ג´ורג´ בה (גבע תלם) (צילום: מערכת ONE)
ג´ורג´ בה (גבע תלם) | צילום: מערכת ONE

בעונת 2008/2009 חזר בה לנתניה, לאחר שזו חיפשה חלוץ לקבוצה. בקדנציה השניה שלו בנתניה שבר החלוץ את שיא ההופעות שלו בישראל, כאשר הופיע במדי הקבוצה 10 פעמים. לאחר שנכשל פעמיים בשתי הקדנציות שלו בישראל (3 שערים ב-18 הופעות), חזר החלוץ לצרפת לקבוצת אז'אקסיו מהליגה השניה, בה כבש שער אחד בלבד לפני ששוחרר מהקבוצה.

כיום, כשבקורות החיים שלו 4 שערים ב-32 משחקים בלבד ב-3 השנים האחרונות, נבחן החלוץ בשטרסבורג, שתשחק העונה בליגה ה-3 בצרפת.

אנדרס פרוחננקובס (33) – בזכות הסקאוטניג של קרית גת

פרוחננקובס, שזכור דווקא מימיו במכבי ת"א, החל את הקריירה שלו בישראל דווקא במכבי קרית גת (כיום בליגה א'), שבשנת 2001, כאשר שיחקה בליגת העל החתימה את החלוץ.

דדי בן דיין (ONE) (צילום: מערכת ONE)
דדי בן דיין (ONE) | צילום: מערכת ONE

אחרי עונה אחת בלבד בקרית גת, בה כבש 7 שערים, עבר פרוחננקובס למכבי ת"א. הלטבי שיחק 3 שנים במועדון הצהוב בשתי קדנציות שונות, כשבאמצע הוא נדד לדינמו מוסקבה. בשנת 2005 סיים סופית את שהותו בישראל. כיום משחק החלוץ בליאפייס מטאלורגס הלטבית, אחרי שעבר בליגה ה-3 בספרד ובליגה השניה ביוון.

ז'וזה דוארטה (30) – כיום בסין הרחוקה
דוארטה הגיע לראשונה לישראל בשנת 2003, כאשר חתם בהפועל ב"ש אליה הגיע מהמועדון הבלגי, קלאב ברוז'. דוארטה מיעט לשחק בבליגה וב-3 שנים במועדון ערך 16 הופעות בלבד.

דוארטה (ONE) (צילום: מערכת ONE)
דוארטה (ONE) | צילום: מערכת ONE

בעונתו הראשונה בישראל לא מצא החלוץ הברזילאי את מקומו ומיעט לשחק במועדון הדרומי (8 הופעות). בעונה שלאחר מכן כבש 13 שערים ב-31 הופעות, כששיחק בהפועל נצרת עילית. ב-3 השנים שלאחר מכן, שיחק הברזילאי במכבי ת"א, הפועל כפ"ס ובני יהודה (2007-2008), שהיתה התחנה האחרונה של דוארטה בישראל.

משכונת התקווה עבר דוארטה עד לסין הרחוקה וחתם במועדון גוואנזגו אוורגנד מהליגה השניה. נכון להיום, דוארטה עדיין נמצא בסין והתקדם לליגה הראשונה כשחתם בקבוצת ליפאן.