האלופה מול הסגנית. הסיכום החוזר בלילה (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
האלופה מול הסגנית. הסיכום החוזר בלילה (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

מועצת הכבלים והלווין פירסמה מספר המלצות שיובאו לשימוע, בהן שידורי המונדיאל ושידור תוכנית סיכום המחזור, כאשר החידוש שהמועצה מתכננת הוא לאפשר שידור של תוכנית הסיכום בערוץ פתוח, אך עם סייג מאוד משמעותי.

תוכנית סיכום המחזור מליגת העל בכדורגל במוצ"ש תמשיך להיות משודרת בערוץ בתשלום, לפי המלצת המועצה לשידורי הכבלים והלוויין, אך השידורים החוזרים של תוכנית הסיכום יחוייבו להופיע בערוצים פתוחים, בתוך שעתיים משידורים בערוץ בתשלום ולא כיממה לאחר מכן.

המשמעות: אם תוכנית הסיכום תשודר ביום שבת ב-23:00, אזי במקרה הטוב כלל האוכלוסיה תוכל לצפות בשידור רק אחרי 02:00, שעה לא ממש נוחה.

לפי ההמלצה, שידור תוכנית סיכום מחזור משחקי ליגת העל בערוץ בתשלום יהיה בתנאי שבחבילת הבסיס ישודרו תקצירים ממשחקי המחזור בתוך שעתיים ממועד שידורם בערוץ בתשלום.

למרות כוונת המועצה ללכת לקראת הצרכן, שעד כה נאלץ לחכות 24 שעות עד השידור בערוצים הפתוחים, צופים רבים, בעיקר ילדים ובני נוער, יתקשו לצפות בתוכנית, שתשודר כאמור לפחות שעתיים לאחר סיום מועד המשחק המרכזי.

אפשרות:כל משחקי המונדיאל בחבילת הבסיס
כמו כן, בעקבות תלונות שהתקבלו, חידדה המועצה את מחויבותו של הערוצים הפתוחים לשדר משחקים מהערוצים בתשלום בשידורים חוזרים בערוצי הבסיס בין השעות 8:00 – 00:30, ולא בשעות המאוחרות של הלילה כפי שנהגה לעיתים. לאחר דיונים, הוחלט לא להכניס את מרוצי הפורמולה 1 לרשימת אירועי הספורט המרכזיים ולהמשיך לאפשר את שידורים בערוצים בתשלום.

ניצן חן. 2 מתוך 3 משחקים בערוץ בתשלום (öéìåí: מערכת ONE)
ניצן חן | öéìåí: מערכת ONE

בנוסף, המועצה שוקלת לחייב את שידור כל משחקי המונדיאל בערוצי הבסיס הפתוחים. כזכור, בזמן שידור משחקי מונדיאל 2006 אשר זכויותיו הוחזקו ע"י חברת צ'רלטון, התחוללה סערה ציבורית רבה אשר הביאה להתערבות המועצה לצורך להורדת המחירים הגבוהים אותם דרשה החברה לצפייה בשידורי המונדיאל.

כחלק מהפקת הלקחים מאירועי אותו הקיץ, שוקלת המועצה להסדיר סוגיה זו כבר עכשיו, ולהכיר בכל משחקי המונדיאל כאירועים מוכרזים, ולחייב את שידור כל המשחקים בערוצי הבסיס.

לחילופין, נשקלת האפשרות להרחיב את רשימת האירועים המוכרזים מהמונדיאל ולחייב 35 משחקים בשידור ישיר מבין 63 משחקי האליפות. הסדר זה תואם את מדיניות אופ"א אשר לאחרונה התנתה את מכירת הזכויות לשידור משחקי יורו 2012 בכך ש - 19 מתוך 31 המשחקים ישודרו בערוצים פתוחים.

בנוסף אישרה מועצת הכבלים מחדש בישיבתה האחרונה את מדיניות מפרט שידורי הספורט בכבלים ובלווין. ובכך נתנה המועצה תוקף מחייב להחלטתה מאוקטובר 2009 שעיקריה היו הרחבת רשימת המשחקים בעלי החשיבות הציבורית אשר יש לשדרם בערוצים הפתוחים בעיקר בענפים המרכזיים, כדורגל, כדורסל והטניס.

פורלאן וסוארס חוגגים (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
פורלאן וסוארס חוגגים במונדיאל. רק בערוץ פתוח (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

רשימה זו כוללת בין היתר את משחקי המונדיאל, משחקי היורו, טורנירי גראנד-סלאם, משחקי החוץ של קבוצות הכדורגל ישראליות במפעלים בינלאומיים, משחקי הנבחרת הצעירה ועוד.

יו"ר המועצה ניצן חן: "במלאות שנה וחצי להסדרת שידורי הספורט בטלוויזיה הרב ערוצית, אישורה מחדש של המדיניות ע"י חברי המועצה, מהווה עדות לכך שהמדיניות הוכיחה את עצמה, ואף אם היא אינה מושלמת, היא נותנת מענה מרבי לרוב המכריע של אירוע הספורט בישראל. יש לברך על כך שההסדרים שנקבעו במדיניות המועצה התבררו כמאוזנים ואפקטיביים, והצליחו להשיג את מטרתם העיקרית, והיא - הרחבת היצע השידורים בערוצים הפתוחים לקהל הרחב, תוך קביעת תמריצים אשר תרמו, גיוונו והעשירו את כלל שידורי הספורט".