מדוע אלי גוטמן על עם הרכב טלאים בהפסד 1:0 להפועל חיפה? מסתבר שזו לא הייתה מחשבתו הראשונית, למשחק פתיחת העונה בליגה. "עד שעתיים לפני המשחק גוטמן רצה לעלות בהרכב החזק ביותר", אמר ל-ONE גורם המקורב להנהלת הפועל ת"א. אמרה זו, עולה בקנה אחד עם העובדה שגילי ורמוט ואיתי שכטר ביקשו מהמאמן לפתוח בהרכב למרות המשחק החשוב ביום שלישי, אך לבסוף כידוע, גוטמן עלה עם הרכב משני. אגב שכטר, היה בטוח עד אחר הצהריים שהוא פותח.

הסיפור מתחיל עוד קודם לכן. אחד הבעלים, אלי טביב, ונציגו גבי קצרה, שוחחו עם גוטמן על המשחק ביום שלישי. השניים ציינו בפני המאמן כי אין להם בעיה אם הוא יבחר לעלות בהרכב חסר, ואפילו עם כמה שחקנים צעירים בליגה.

הבוסים הבהירו למאמן מה חשוב באמת: המשימה ביום שלישי מול רד בול זלצבורג. אגב, גם מוני הראל ציין בפני גוטמן שהוא יבין אותו אם הוא 'ישמור' את השחקנים ליום שלישי.

האם באמרות האלה הכתיבה ההנהלה למאמן כיצד לפתוח? קשה לדעת. אתם תשפטו. מה שבטוח הוא, שהם הצליחו לבלבל אותו. הגורם מוסיף: "אם גוטמן רצה לעלות בהרכב חזק שעתיים לפני, ולבסוף עלה עם ההרכב שראינו, זה אומר שהוא התבלבל. לכן הוא אמר: 'אני, ורק אני אשם'". אגב בסביבתו של טביב טוענים כי הבעלים לא שוחח עם גוטמן על ענייני ההרכב, ולשניים לא הזדמן לדבר מאז הנחיתה מזלצבורג.

שכטר מטופל  (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
שכטר מטופל. בספק לזלצבורג (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

אלי גוטמן השתולל בסיום: "רק אני אשם בשיתוף שכטר"


עצבים, מתיחות וחוסר שקט אפיינו את חדר ההלבשה של הפועל ת"א לאחר ההפסד להפועל חיפה הפועל חיפה במחזור הראשון של עונת 2010/11 של ליגת העל. השבוע, שצריך להיות אולי המשמח ביותר בתולדות המועדון עם העפלה אפשרית היסטורית לשלב הבתים של ליגת האלופות, נפתח בצורה רעה מאוד עבור האדומים.

נכון, לקבוצה של גוטמן יש על הראש את זלצבורג באחד המשחקים הכי חשובים של הקבוצה מאז ומעולם, אבל זה עדיין לא יכול להוות תירוץ ליכולת כל כך חלשה. אף אחד משחקני הפועל, למעט אניימה, לא הגיע לקרית אליעזר.

הפועל, שעלתה בהרכב חסר מאוד, ללא דה סילבה, שכטר ו-ורמוט הפגינה כדורגל חלש ונענשה בדקה ה-48 אחרי שטעות קשה של וואליד באדיר הביאה לשער הניצחון של סאשה סטויאנוביץ'. אם ההפסד במחזור הפתיחה לא היה מספיק כדי להעכיר את מצב רוחם של האדומים, הרי שבדקה ה-82 נפצע איתי שכטר, שנכנס כמחליף, וירד לקבל טיפול בחדר ההלבשה, כאשר לגוטמן לא נותרו חילופים והפועל שיחקה עד לסיום עם 10 שחקנים.

טביב אתמול בקרית אליעזר. בלם את גוטמן בזמן שזה נזף בבונדר (עמית מצ (צילום: מערכת ONE)
קצרה וטביב הבהירו למאמן כי המשימה החשובה היא ביום שלישי (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

בסיום המשחק התברר, כי שכטר סובל ממתיחה בשריר הירך האחורי והוא בספק גדול לקראת המפגש מול אלופת אוסטריה ביום שלישי. כמו כן מסתבר, שהפועל פנתה כבר לפני שבועיים להתאחדות לכדורגל במטרה לדחות את המשחק מול הפועל חיפה, אבל נענתה בשלילה בעקבות אילוצים שונים. בשורות האדומים אמרו שהיה עדיף לו היו דוחים את המשחק והיו נותנים להם להתכונן לזלצבורג בראש נקי.

מאמן הקבוצה, אלי גוטמן, השתולל לאחר פציעתו של שכטר וצעק לעבר גבי קצרה "רק אני אשם, אמרתי לכם שאסור במשחק הזה לשתף את שכטר". המאמן האדום אף עזב את הספסל באופן לא שגרתי שלוש דקות לפני סיום המשחק וירד לחדר ההלבשה.

אלי גוטמן. איבד את החלוץ אותו רצה בהפועל תל אביב (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
אלי גוטמן. כועס על עצמו (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

כפי הנראה לא נבע זעמו של המאמן אך ורק מההפסד, אלא גם ובעיקר מהפציעה של אחד השחקנים הבולטים והמשמעותיים ביותר שלו.

גוטמן לא הסתיר את האמוציות העזות שלו וצעק בחדר ההלבשה: ”ידעתי, ידעתי ידעתי שזה מה שיקרה, ידעתי ששכטר יפצע". אלי טביב, שהיה בחדר ההלבשה, פנה לגוטמן: ”אלי, תירגע". ואולם גוטמן, שסירב להירגע, ענה לו: ”אני ארגע כשאני ארגע, ידעתי שזה מה שיקרה, האשמה עליי". בוסף לכך, התפרץ גוטמן בסיום המשחק על המגן דני בונדר. גורם במועדון ציין: "לא עושים דברים כאלה, לא מתפרצים ככה על שחקנים מול כולם".

שחקנים בקבוצה אמרו: ”המשחק הזה לא בא לנו טוב. כנראה שיש מחיר על הניסיון לשמור על השחקנים לקראת יום שלישי. אנחנו מאוכזבים. יצאנו קירחים מכאן ומכאן, גם עלינו בהרכב חסר, גם הפסדנו וגם שכטר נפצע וכנראה לא ישחק ביום שלישי. יותר גרוע מזה אין". 

צפריר מטפל בשכטר. &"חוץ מלישון כפיות אנחנו עושים הכל ביחד&"  (עמית (צילום: מערכת ONE)
שכטר מטופל (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

גורם בהתאחדות: "אם אלי גוטמן היה חושש כל כך מה"עומס", הוא לא היה "נכנע" ל"תחנוניו" של שכטר ומעמיס עליו בתקופה האחרונה עומס "כה רב". גם בעונה שעברה חווינו את הנהי הזה של גוטמן, שאחרי חודשיים אמר שהוא טעה. גוטמן מביא דוגמה מאוסטריה, שעליה ניתן להביא עשרות דוגמאות מכל אירופה של קבוצות שמשחקות ברביעי ובשבת".

"לעצם העניין, השבוע משחקת הפועל בגומלין מול זלצבורג, אחר כך יש שני משחקי נבחרת ולאחר מכן תיכנס הקבוצה לשלב הבתים. לפי ההיגיון של גוטמן צריך לדחות את כל העונה של הפועל. הפועל קבוצה מספיק רצינית ועמוקה כדי להתמודד הן בליגה והן באירופה. בכל היבשת משחקים ברביעי ובשבת".

יוסי אבוקסיס: "לא מתעסק בענייני בכיינות"


עוזר מאמן האדומים, יוסי אבוקסיס: ”היתה התלבטות אם לשתף את שכטר ו-ורמוט. לא היינו מספיק טובים במשחק. מגיע כל הכבוד להפועל חיפה על הניצחון. אני לא רוצה להתעסק בענייני בכיינות כי עכשיו צריך להסתכל ליום שלישי להביא את הקבוצה לליגת האלופות".

דה סילבה מאוכזב. לא יכול לעזוב את הארץ (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
דה סילבה יורד מאוכזב מקרית אליעזר (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

"עם כל הכבוד למשחק ליגה זאת היתה המטרה הראשונית שלו. נצטרך להיות טובים בליגה וגם בליגת האלופות, אם ניהיה. הליגה מבחינתנו זה דבר מאוד חשוב".

על באדיר: ”זה קרה לשחקנים לפני באדיר וזה גם יקרה. קורה שהטעות הביאה לשער אבל זה חלק ממשחק כדורגל. הסגל שלנו מונה רק 24 שחקנים, אין מה לעשות. למרות הכל לא היינו כל כך גרועים. בחצי השני יכולנו להשוות מיד עם ורמוט ושכטר. מועדון כדורגל לא יכול להיות תלוי רק בשחקן אחד".

מי שמסרב להתרגש מהניצחון הוא המאמן ניצן שירזי: ”צריך להיכנס לפרופורציות. זו הפועל חיפה של היום נקווה שניראה ככה בשבוע הבא".

ניצן שירזי. שומר על פרופורציות (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
ניצן שירזי. שומר על פרופורציות (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

"אני עוד לא משתגע. אנחנו צריכים לקחת את הדברים הטובים מכל משחק. ככל שהמשחק הלך והתקדם השחקנים הבינו שאפשר לעשות את זה. שחקני הפועל רק רצו לצאת בשלום".

"זה 3 נקודות אבל אנחנו צריכים לשמור על פרופורציות. המשחק עם הפועל ר"ג הרבה יותר חשוב מהמשחק נגד הפועל ת"א, גם חצי קבוצה של הפועל זו קבוצה גדולה".

שמחה במחנה הפועל חיפה אחרי הניצחון הגדול מול האלופה (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
שמחה במחנה הפועל חיפה אחרי הניצחון הגדול מול האלופה (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

"אנחנו צריכים להתעסק בהפועל חיפה ולקחת את המועדון הזה למקומות גבוהים יותר משהיה בשנה שעברה. אושרי רואש היה מספר אחד על המגרש. רואש, סביר להניח שהוא לא ילך למכבי חיפה. הוא לקח את התסכול של שבוע שעבר למקומות טובים".

הישאם כיוואן: ”מחצית ראשונה גוטמן לא הכניס את השחקנים הטובים שלו, במחצית השניה הוא הכניס את הכוכבים וזה ההבדל בין המחציות. נתנו את הגול חזרנו אחורה. אני מקווה שאיך שפתחנו את העונה עכשיו ככה נמשיך. יכולנו לעשות גם 2 ו-3 אבל גם 0:1 מספיק נגד הפועל ת"א".