קצת צבע (צילום: jupiter images)
בקיץ הזה תלבשי לבן. ותהי חטובה | צילום: jupiter images

למרות שמזג האוויר בישראל נחלק ל־10 חודשי קיץ ולחודשיים בצורת, אי אפשר להתעלם מן האביב שפורח כעת מסביבנו. האביב הוא זמן מצוין להתחלות חדשות ואת זה מדגים לנו הטבע בעוצמה רבה בכל שנה. אולי בהשראתו של הטבע ואולי פשוט כי גם אנחנו חלק ממנו, רבים מאתנו מרגישים בשלים להתחלה חדשה. הקילוגרמים העודפים שהוצנעו היטב מתחת לבגדי החורף, הופכים עתה לגורם מדרבן להתחיל ולעשות משהו בנדון. אז מה עושים?

כל ההתחלות קשות? לא בטוח

שוב נתחיל מחדש, שכולם מתחילים
החורש, האוסף, המשורר, העלים
הנופלים עם הרוח, פניני הטללים
והגל החוזר אל חופיו התלולים

(נתן יונתן, "שוב נתחיל מחדש")

אתם מכירים בוודאי את התחושה הזו של מוטיבציה רבה ורצון עז להתחיל להתאמן. תהיינה הסיבות אשר תהיינה: הרצון לחזור לכושר, התשוקה להשיל מספר קילוגרמים ממשקלנו, התמודדות עם מטרה אתגרית או סתם כדי להרגיש יותר טוב ולנסות לשחזר ימים עברו. הבעיה היא איך מתחילים? איך נכנסים לשגרת אימונים נכונה ומתאימה, כזו שתאפשר לכם לפעול תוך מזעור הסיכונים ומקסום התועלות? איך בכלל בונים תוכנית אימונים ומהן המטרות שעליי להציב לעצמי?

הדבר הנכון ביותר לעשות הוא לקבל הדרכה והכוונה מקצועית. תעשו טובה לעצמכם, אל תסתמכו על מה שאתם זוכרים מימי בית הספר התיכון או מתקופת השירות הצבאי. ראשית, זה היה ממש מזמן ושנית לגוף שלכם מגיע קצת יותר מאשר התייחסות חובבנית שעלולה לגרום לנזק. בקיצור, האמרה: "מה שזול יוצא בסוף יקר", תופסת גם כאן, אלא שהפעם מדובר בגוף ובבריאות שלכם – ולגוף כידוע אין חלקי חילוף.

חששות מוצדקים

חשוב להבין שהחשש מפני התחלת תוכנית אימונים הוא לגיטימי, זה בסדר להרגיש קצת לא בטוח ולהעלות ספקות בקשר לעצם הרעיון. אחרי הכול, יש אנשים שלא עסקו בפעילות גופנית מסודרת שנים רבות ויש כאלה שאפילו לא התנסו בה כלל. ברור שלגיל יש כאן משמעות רבה וזהו נתון שיש לקחת אותו בחשבון. תהליך האימון כרוך בלמידה של תכנים ועקרונות אימון רבים: אימוני התנגדות, אימונים אירוביים והיבטים תזונתיים. חשוב להגיע לתחילתם של האימונים עם פתיחות מרבית ועם רצון ללמוד ולקבל את ההתנסויות החדשות – זו תהיה הזדמנות מצוינת עבורכם להכיר את הגוף שלכם וללמוד על היכולות שלו.

רגע ההחלטה

חשוב מאוד שההחלטה להתחיל להתאמן תבוא מתוככם ולא תישען רק על המלצות חיצוניות. משמעות ההחלטה היא מחויבות שלכם כלפיכם. הרצון להתחיל את השינוי הוא זה שיניע את גלגלי המוטיבציה שלכם. חשוב מאוד שתציבו לעצמכם מטרות ריאליות לאימון ורצוי שתתחמו אותן בזמן. אם השאיפה היא להשיל 5 ק"ג עודפים, הגדירו נקודת זמן ריאלית לביצוע המטרה. התייעצו עם אנשי מקצוע שידריכו אתכם בדרך הנכונה והמקצועית ביותר להשגת המטרה. זכרו, כל מטרה היא לגיטימית בתנאי שהיא ריאלית והגיונית, בין אם זה להיות מסוגל לצעוד 5 ק"מ מבלי להתנשף או בין אם זה להפחית את מידת המכנסיים בשתי מידות.

בדיקות רפואיות

דוקטור (צילום: Heidi Kristensen, Istock)
מומלץ ללכת לרופא מדי פעם, סתם כדי לבדוק שכל האיברים במקום | צילום: Heidi Kristensen, Istock

בדומה לטסט השנתי שעלינו להעביר את המכונית, כך גם הגוף שלנו זקוק מדי פעם לבדיקת כשירות, במיוחד כאשר מדובר בתחילתה של תוכנית אימונים. בדיקת כשירות גופנית נועדה לשלול ליקויים במערכות הלב, כלי הדם והריאות ולספק לנו תמונת מצב על הכשירות הקלינית והפיזיולוגית שלנו. אנשים שסובלים ממחלות כרוניות, כמו סוכרת, יתר לחץ דם, מחלת לב או עודף משקל רב, צריכים לקבל הנחיות מיוחדות לפעילות הגופנית.

בנוסף לבדיקה הקלינית, מומלץ מאוד לבצע מבדק תפקודי שנקרא "פרופיל חומצת חלב". מבדק ייחודי זה יאפשר לאמוד את כשירותכם האירובית ובהתאם לתוצאות ניתן יהיה להגדיר את טווחי הדופק האופטימאליים עבורכם לאימון. במסגרת המבדקים התפקודיים תקבלו מענה לשאלות רבות, כגון מהו הדופק המרבי שלי, מהם טווחי האימון המומלצים עבורי, כיצד אוכל לשפר את הכושר האירובי שלי, מהו פרק הזמן האידיאלי לאימון ואיך אני בונה תוכנית אימונים הדרגתית שתעזור לי להשתפר באופן אפקטיבי.

המפתח להצלחה: הדרכה והכוונה מקצועית

חדר כושר (צילום: jupiter images)
בחדר הכושר, ממש כמו בחשמל, אסור לאלתר | צילום: jupiter images

כל ניסיון להסתמך על אימון מזדמן או על אלתור הוא מתכון בטוח לכישלון. כל מי שנכנס אל תוך עולם הפעילות הגופנית, צריך לקום בבוקר עם הידיעה מה הוא הולך לבצע היום במסגרת האימון. תוכנית אימונים שבנויה באופן הדרגתי ומתאימה ליכולות הגופניות שלכם, היא מפתח להצלחה וליצירת הנעה מתמשכת.

חשוב מאוד לפנות לאנשי המקצוע – פיזיולוגים, מאמני כושר אישיים, מדריכים מוסמכים בחדרי הכושר – על מנת שיתכננו עבורכם תוכנית אימונים שתענה על הצרכים האישיים שלכם, הן במישור האירובי והן בתחום אימוני ההתנגדות והשמירה על טווחי התנועה. חשוב לעדכן את תוכנית האימונים מפעם לפעם ולהציב מטרות חדשות.

מטרות ריאליות

לוח שנה עם עט (צילום: Nigel Carse, Istock)
לא צריך להקדיש את כל הזמן הפנוי לאימונים | צילום: Nigel Carse, Istock

בחנו היטב את לוח הזמנים שלכם והגדירו לעצמכם את הזמן אותו תרצו להקדיש לצורך ביצוע הפעילות הגופנית. חשוב מאוד להגדיר מסגרות זמן קבועות בתוך סדר היום השבועי שלכם. אם לא הגדרתם לעצמכם משבצת זמן לאימון, סביר להניח שהדבר יתמסמס. חשוב לזכור שאימון גופני הוא בעצם פגישה שלך עם עצמך, ואת הפגישה הזו לא מבטלים ולא דוחים!

מתאמנים רבים חושבים שכדאי להתחיל בתוכנית אימונים שתחייב פעילות גופנית יומיומית. טעות! התחלה נלהבת כל כך סופה "בשריפה" עצמית ואי התמדה. חשוב מאוד לסגל הרגלי אימון ריאליים בהתאם ללוח הזמנים שלכם. עם הזמן אפשר בהחלט להגדיל את המינון ואת מידת העיסוק השבועית בפעילות הגופנית.

תזונה נכונה

המבורגר (צילום: דן-יה שוורץ)
חשוב לשמור על תזונה מאוזנת ולא לאכול ג'אנק | צילום: דן-יה שוורץ

שינוי באורח החיים מחייב גם שינוי בהרגלי התזונה, במיוחד אם אחת ממטרות האימון היא הפחתה במשקל ובאחוזי השומן. מומלץ מאוד להיפגש לייעוץ אישי עם תזונאי ספורט במטרה להעריך נכון מהם הצרכים התזונתיים שלך וכיצד מומלץ לך לאכול בסמיכות לאימונים. לפני הפגישה עם התזונאי חשוב לבצע בדיקת דם לבירור פרופיל השומנים, רמת הסוכר, ספירת הדם, מאגרי הברזל ורמת הוויטמין 12B. בדיקה נוספת שתסייע לתזונאי ללמוד טוב יותר על הצרכים שלך היא מדידת קצב חילוף החומרים במנוחה – RMR. בדיקה זו מודדת מהן הדרישות הקלוריות של הגוף במנוחה ועל סמך נתון זה ניתן להרכיב את הצריכה הקלורית הכוללת.

אירובי, כוח וגמישות

אירובי, כוח וגמישות הם שלושת מרכיבי האימון הקלאסיים בהם כדאי להתמקד. שיטות האימון השונות והשמות הרבים שניתנים לשיעורים במועדוני הכושר השונים, נשמעים לעתים כסינית עבור המתאמן המתחיל. על מנת לפתח את הכשירות האירובית מומלץ להתאמן בין 5-3 פעמים בשבוע לפרקי זמן של 40-60 דקות. דפוסי האימון הקלאסיים הם: הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה ו/או עבודה על מכשירים אירוביים נייחים. הפעילות האירובית יכולה להתבצע בשטח הפתוח או תחת קורת גג. חשוב מאוד לקבוע יעדי אימון ברורים כמו – משך הפעילות, התדירות שלה, טווחי דופק ומידת ההתקדמות השבועית.

אימוני כוח או אימוני התנגדות, מומלץ לבצע פעמיים-שלוש בשבוע. מי שאינו אוהב את אווירת חדרי הכושר על שלל מכונות הכוח והמשקולות החופשיות, יוכל לבחור באימוני התנגדות מסוג אחר. אימוני התנגדות חלופיים יכולים להיות שיעורי פילאטיס, יוגה או שיעורי עיצוב מודרכים בהם עובדים עם אמצעי התנגדות שונים. לחילופין, אפשר לרכוש כמה אמצעים ביתיים ועמם לבצע אימון התנגדות מגוון: כדור פיזיו, משקוליות יד, גומיות, כדור כוח ומוט. חשוב להבין שאימוני הכוח הקלאסיים מפתחים בעיקר את הכוח של השרירים המניעים של גופנו, ואילו שיעורי העיצוב או הפילאטיס מתמקדים בחיזוק שרירי הליבה (CORE).

בסיום האימון מומלץ לעבוד על גמישות ועל טווחי התנועה של המפרקים, כאשר הגוף עדיין חם. מטרתה של העבודה היא לשמור על טווחי תנועה תקינים של המפרקים ולהוריד מהמתח השרירי.

בהצלחה!

מולי אפשטיין – פיסיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט"