רומנטיקה בשמי ישראל: הכדור הפורח בהופעת בכורה20143 (תמונת AVI: המהדורה המרכזית)
תחרות כדור פורח. משנה הבאה גם אצלנו | תמונת AVI: המהדורה המרכזית

בשנה הבאה תתקיים אליפות ישראל הראשונה במה שנחשב לחלומם של מיליונים ברחבי העולם. מטיול רומנטי באוויר ועד לאליפות עולם: יצאנו לטיסה חלומית בדרום הארץ. 

אחד החלומות הגדולים ביותר של מיליונים ברחבי העולם הוא לטוס בכדור פורח. זה נראה תמיד כמו חלום רחוק, כזה שמופיע רק באגדות או בערוץ "החיים הטובים". אבל היום - אפשר למצוא את זה גם בישראל.

הכול התחיל מחלום אחד שחלם בלילה סתווי בחור בשם מורן איצקוביץ' (30). כשהתעורר הוא החל לחפש מידע על הענף, וגילה שלא היה קיים בישראל.

תוך זמן קצר הוא נסע לארה"ב, למד את המלאכה וחזר ארצה כדי להגשים את חזון הכדורים הפורחים בישראל.

איצקוביץ', טייס מסחרי, הקים את חברת "הוט אייר - כדורים פורחים בישראל" והוא משמש כמנכ"ל החברה והטייס הראשי.

החברה מקיימת טיסות בכדור פורח בישראל במשך כל השנה מוקדם בבוקר עם הזריחה.

טיסה בכדור פורח זה לא רק רומנטיקה, אלא ספורט לכל דבר ובמשך השנה מתקיימות תחרויות ברחבי העולם.

מכיוון שכדור פורח איננו ממונע ונע במהירות הרוח, מתחרים הטייסים על דיוק בניווט, מרחק, זמן אויר ועוד. צורת התחרות הנפוצה ביותר היא להגיע מנקודת ההתחלה אל מטרות מסומנות מראש על הקרקע, תוך ניווט בגבהים שונים במרחב האווירי.

כאשר מגיעים אל המטרה, משליכים שקית בד קטנה מלאה בחול או אורז לעבר המטרות בקרקע. על גבי השקית מוטבע שם הטייס. ככל שהשקית קרובה יותר למרכז המטרה, כך צובר הטייס מספר נקודות רב יותר.

בסיום מספר מקצים מנצח הטייס שצבר את הניקוד הרב ביותר. פעם בשנה מתקיימת אליפות עולם לטיסה בכדור פורח אליה מגיעים טייסים מכל קצוות תבל. בשנה הבאה גם מתוכננת אליפות ישראל שהמנצח בה ייצג אותנו באליפות העולם.

כדורים פורחים עלו לראשונה לאוויר בשנת 1783 בצרפת. בתחילה הטיסות היו כשבסל הכדור הפורח מתקבצים להם ברווזים, כבשים או תרנגולים ולבסוף המריאו גם שני אחים שחגו מעל שמי פאריס במשך 23 דקות. היום ניתן למצוא את הכדור הפורח בשמיים מפארק תמנע בדרום ועד עמק יזרעאל בצפון.

בשבוע האחרון, מקיים איצקוביץ' מסע חוצה ישראל מצפון לדרום עם הכדור הפורח כאשר בין האתרים מעליהם הם עוברים: עמק החולה, הכינרת, יערות הכרמל ועוד.

אחת הדרכים לנווט היא להעיף כדור הליום באוויר ולראות לאיזה כיוון הוא פונה, ויש עוד דרך, קצת יותר מקורית – את זה תצטרכו כבר לראות בכתבת הוידיאו.