רצים בשלוליות (צילום: Graeme Robertson, GettyImages IL)
רצים בגשם משתקפים בשלוליות | צילום: Graeme Robertson, GettyImages IL

כמה פעמים בחייכם, רצתם עם סווטשירט סביב המותניים בחורף? כמה פעמים סיימתם ריצה כשאתם קופאים מקור? וכמה פעמים התחלתם לדווש על האופניים וחזרתם מצוננים? קרן גולדבלט, בעלת חנות "פרוספורט" ומפיקת ריצות אתגריות ברחבי הארץ, טוענת שבאופן כללי הפתרון הטוב ביותר לתנאי הטמפרטורה המשתנים הוא לבישת שכבות ביגוד, כך שבמהלך האימון ניתן להוריד את השכבות העליונות ככל שעולה המאמץ או חום הגוף. רוב האנשים מעדיפים להתאמן בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב המאוחרות ולכן נדרשים לביגוד חם לצורך שמירה על חום שריריהם.

יחסית לריצה או לרכיבה על אופניים, הליכה היא פעילות ספורטיבית פחות אינטנסיבית ולכן אין לצפות להתחממות הגוף במהלך האימון וחשוב להקפיד על ביגוד חם, אך נוח לאימון.

גולדבלט מציעה ללבוש שלוש שכבות; השכבה הראשונה, שכבת הבסיס, הינה זו הצמודה לפלג הגוף העליון. ניתן ללבוש גופיית כותנה או חולצה המנדפת זיעה למי שנוטים להזיע. עליה מומלץ ללבוש חולצה ארוכת שרוולים מכותנה או מבד מנדף זיעה וכשכבה שלישית, מעיל רוח דק עם עדיפות לבד הדוחה מים. כל מכנס נוח יכול לבוא בחשבון, למרות שיש לזכור כי מכנס הדוק עם תפרים יכול לגרום לשפשפות ולכן רצוי שהוא לא יהיה צמוד מידי. כפפות וכובע גרב מצמר או בד פליז מצוינים לשמירה על חום הגוף.

ריצה היא פעילות אינטנסיבית יותר ולמרות שסדר השכבות אינו משתנה מההליכה, מומלץ לתת תשומת לב ליכולת להורדה קלה של הבגד ונשיאתו בזמן האימון. לגבי המכנסיים, כדי ללבוש מכנסי ריצה שלושה רבעים או אורך מלא עשוי בד מנדף זיעה. מומלץ גם ללבוש כפפות, כובע או בנדנה לשמירה על חום הגוף.

אופניים בגשם (צילום: China Photos, GettyImages IL)
רוכב אופניים בגשם. יש מקום ליצירתיות | צילום: China Photos, GettyImages IL

ההתייחסות לרכיבה על אופניים שונה במקצת. יש להבחין בין רכיבת שטח לרכיבת כביש. ברכיבת כביש ניתן להגיע למהירויות גבוהות מאוד כך שהשפעת הרוח משמעותית ביותר בהורדת הטמפרטורה החיצונית. שכבות הביגוד לא שונות מביגוד הריצה, אבל קימת חשיבות ללבישת שכבות עליונות בעלות ריצ'רץ כך שניתן לסגור או לפתוח את המעיל בקלות. לגבי המכנסיים, ניתן ללבוש מכנסי ריצה מקצועיים או גטקעס מבד מנדף זיעה מתחת למכנסי הרכיבה המרופדים. מומלץ ללבוש כפפות רגילות מעל כפפות הרכיבה המשמשות לרפידה וכובע דק או בנדנה מתחת לקסדה.

למרות שמומלץ ללבוש בגדים ייעודיים לפעילות שמבצעים, לעיתים קרובות ניתן להשתמש בבגדים הטכניים של ספורט מסוים גם לסוגי ספורט אחרים. מכנסי ריצה יכולים לשמש אותנו גם כשכבה עליונה מעל מכנס רכיבה, כפפות מחממות יכולות לשמש אותנו גם ברכיבה חורפית מעל כפפות הרכיבה וחולצות הריצה יכולות לשמש אותנו גם כשכבה ראשונה ברכיבה על אופניים. העיקר לשמור על חום הגוף