אלישע לוי (צילום: עמית מצפה, מערכת ONE)
יניב קטן ואלישע לוי. הביאו שינוי לחיפה העונה | צילום: עמית מצפה, מערכת ONE

ביום רביעי שוב יישב לו יניב קטן בבית. בזמן שהפוקוס יהיה על בניון, בן סהר, עומר גולן וטועמה שילבשו את חולצת הנבחרת מול הונגריה, יהיה לו זמן להתכונן למשחק הגביע במכתש בשבת. הוא שוב לא חלק מהנבחרת הזאת. למרות שכל איש מקצוע בכדורגל הישראלי יגיד שהוא לפחות אחד משלושת השחקנים המשמעותיים העונה בליגת העל, אם לא המשמעותי ביותר. ואם לא יניב קטן בכושר כזה, לא בטוח שעונת הבכורה של אלישע לוי במכבי חיפה נראית כמו שהיא נראית.

מה קרה לשחקן ששנה אחרי החזרה שלו מווסטהאם נראה גמור, אבל היום הוא מוביל את הקבוצה שלו לאליפות שישית בתשע עונות, עם חמישה שערים ותשעה בישולים, בדרך למה שמסתמן כאליפות רביעית עבורו. הספק לא רע עבור שחקן בגיל 28.

חלוץ ומש"קית ת"ש

הסיפור מתחיל בקיץ. עוד לפני תחילת האימונים. קטן, שבשנתיים האחרונות נראה כמי שמתקשה להזיז את גופו לכיוון ההתקפה, לקח את העניין הגופני יותר ברצינות. חבריו לקבוצה מספרים שבזמן שהם עצמם עשו מדי יום את הדרך לחוף הים לתפוס צבע בפגרה, קטן נצמד למאמן הכושר האישי שלו, דוד לוי, ועשה את אותה דרך הלוך חזור על החולות באימונים מפרכים. הוא הגיע לאימוני פתיחת העונה בכושר גופני מצוין, שאפשר לו כבר מהאימונים הראשונים לבלוט מעל כולם.

גם העניין השני החל עוד לפני פתיחת העונה. ימים ספורים אחרי שנחת אלישע לוי במתקן האימונים בכפר גלים, נכנס אליו קטן לשיחה. לוי, בעונתו הראשונה במועדון גדול, ביקש מקטן סיוע בחדר ההלבשה שבעונה שעברה בער וקרע את הקבוצה לגזרים. "אני רוצה ממך מנהיגות. אני סומך עליך, ואתה תעזור לי למשוך את כל הקבוצה למעלה", אמר המאמן באותה שיחה. איך העניין הזה עבר גם למגרש אפשר היה לראות כבר במשחק האימון הראשון לאחר גיבוש הסגל, נגד קרית שמונה. במקום לברוח לפינות של המגרש, המקום שקטן נהג להתחבא בו מאז חזר מווסטהאם, הוא חיפש לקבל את הכדור במרכז המגרש. משם הוא בישל העונה 9 פעמים בליגה.

את המנהיגות דאג המאמן להעביר לקטן גם בפעילות מחוץ למגרש. "כששחקנים בקבוצה רוצים לדבר עם אלישע על עניינים אישיים או כל דבר שמציק להם, הם עוברים קודם כל דרך יניב", מסביר שחקן בקבוצה. "קטן הפך לצינור של השחקנים בדרך לחדר של אלישע. הוא הגשר של חלק מהשחקנים פה. אם יש להם בעיות, הם מדווחים לו והוא מעביר לאלישע שמזמן את השחקן לשיחה. לפעמים אלישע משאיר ליניב לשוחח בעצמו עם השחקנים ולפתור להם את הבעיות, וזה עוזר".

"לא" לגאידמק

אחד מהעניינים שבזכותם זכה קטן להרבה מאוד נקודות זכות אצל ראשי המועדון היא העובדה שהסכים לבוא לקראת המועדון ולקצץ משמעותית בחוזהו. במהלך הקיץ נפגש קטן מספר פעמים עם החשב הכללי של המועדון, עוזי מור, שניסה לקצץ בגובה החוזה הנוכחי שלו - חוזה עתק של 480 אלף דולר לעונה, שנקבע על שער של 4.5 שקלים לדולר.

בחיפה ביקשו תחילה להוריד את שער הדולר לרמתו הנוכחית, אבל קטן לא הסכים. בחיפה קלטו את המסר והציעו לו פשרה: קיצוץ בחוזה שמסתיים בתום העונה הבאה, בתמורה לחוזה לחמש שנים עם אפשרות להשתלב במערכת לאחר ההסכם בין הצדדים שיסתיים במאי 2014. קטן החזיק בהצעות ממכבי תל אביב ובית"ר ירושלים, הוא היה יכול לקבל חוזה עתק מגאידמק אבל החליט להישאר בחיפה ולגלות נאמנות. "למרות הקיצוץ, לא צריך למהר להסיק מכך שהוא יהיה רעב ללחם. הוא בהחלט חתם על עסקה משתלמת", אומר גורם במועדון.

בסביבתו של קטן מציינים כי היוזמה לקיצוץ בשכרו של קטן נבעה כמובן מהיכולת הלא משכנעת שגילה, אבל טוענים כי "גם יניב וגם הם (ההנהלה, א"י) ידעו שלא בטוח שיניב הוא הכתובת הנכונה לכישלון בליגה. כל הקבוצה נסחפה לתוך המערבולת הזאת ויניב הוא חלק ממנה. הוא ספג את האש בגלל שהחוזה שלו היה הכי גבוה".

ארקדי גאידמק (צילום: רויטרס)
ארקדי גאידמק. לא הצליח לקנות בכסף קטן | צילום: רויטרס

נכשל בפוליטיקה

העניין היחיד כרגע שנראה בלתי פתיר בכל העונה הזאת של קטן, הוא עניין הנבחרת הלאומית. כל מי שידון בעניין הזה, יחזור לנקודת המוצא: קטן לא נמצא בנבחרת בגלל פוליטיקה. ביום חמישי האחרון כשפורסם סגל הנבחרת הלאומית לקראת משחק הידידות מול הונגריה ביום רביעי, שמו של קטן שוב נעדר מהרשימה. בחיפה שאלו לאחר פרסום הסגל איך יכול המאמן הלאומי להתעלם משחקן שכבש את שני שערי הניצחון היחידים שהבקיעה קבוצתו בחמשת משחקי הליגה האחרונים. וזה היה עוד לפני השער אתמול מול הכח, שהביא לחיפה יתרון של 6 נקודות בצמרת.

אז מה הסיפור? לאחר המשחק האחרון של הנבחרת בקמפיין הנוכחי העביר קטן מסר לפיו הוא לא מעוניין לחזור לנבחרת, אחרי שקשטן סימן אותו והתעלם ממנו תקופה ארוכה. קשטן וסיני לא אהבו את הדברים, אבל לאט לאט החלה להירשם התחממות ביחסים כששני הצדדים מפעילים מתווכים כדי להגיע לשיחות שלום עקיפות. קטן שלח מתווך ששוחח עם קשטן וביקש להתחרט על הצהרותיו הסמויות, ולתקשורת הבהיר כי הוא מעוניין לחזור. קשטן, מצדו, החזיר לו מסר שההתנצלות התקבלה.

אז מה קרה בינתיים? בנבחרת ציינו כי העובדה שקטן סגר חשבונות מאחורי הגב עם מאמנו לשעבר, רוני לוי, לא הועילה לו במקרה הזה. "מאמנים לא אוהבים ששחקנים מלכלכים על מאמנים שלהם לשעבר. הם יודעים טוב מאוד שזה יכול לקרות גם להם אחרי שיסיימו את הקדנציה שלהם". גם בחיפה החליטו לא לעבור על ההתנהגות הזאת לסדר היום. לאחר ההפסד לרוני לוי ומכבי פתח תקווה בליגה לפני שלושה שבועות, יעקב שחר הגיע לאימון באמצע השבוע וירה חיצים לעבר הקפטן שלו. "בשבוע שלפני ההפסד לפתח תקווה התעסקתם רק עם המאמן רוני לוי ולא עם כדורגל", אמר הבוס ועקץ את קטן: "הייתי מצפה מהקפטנים שילחצו לו יד אחרי המשחק. לא היה מזיק אם הייתם שולחים לו פרחים".

יניב קטן חוגג שער מול הכח עמידר ר"ג (צילום: עמית מצפה, מערכת ONE)
יניב קטן חוגג מול הכח עמידר ר"ג | צילום: עמית מצפה, מערכת ONE

ביום שבת, אחרי המשחק מול הכח עמידר, בו כבש קטן את שערו החמישי העונה, הסביר אלישע לוי ש"ללא ספק רואים את ההתקדמות של יניב העונה. הוא בא יותר לידי ביטוי בזה שהוא משחק יותר טוב ובזה שהוא מפעיל את השחקנים שלידו יותר. השנה הוא ממצה את היכולות שלו. הוא נותן מעצמו לאחרים, עסוק במשחק ההגנה ועושה אותו טוב, והוא זה שמוביל את הקבוצה למקום בו היא נמצאת היום".

איציק אהרונוביץ', שחקן עבר ומי שעוקב אחרי הקבוצה ומפרשן אותה לא מעט שנים, טוען ש"עם כל הכבוד לעונה הגדולה של יניב, הוא עדיין רחוק משיאו ומהתקופה שבה הגיע לווסטהאם. לפני המעבר לווסטהאם שיחקו לידו כדורגלנים ברמה גבוהה ולכן היכולת שלו היתה בהתאם. השחקנים שנמצאים בקבוצה היום מאוד מוגבלים בצד ההתקפי. אם קטן מצליח להשתחרר מהשמירה ההדוקה עליו במשחקים ומזין את חבריו בבישולים, חיפה היא קבוצה של אליפות. ברגע שהוא נסגר, מכבי חיפה היא קבוצה אנמית, שבלונית וכבויה. כשהוא דעך נגד מכבי תל אביב במחצית השנייה, כל הקבוצה דעכה איתו".

על הסיכוי שקטן עוד יראה בגלגול הזה את הנבחרת, אומר אלישע לוי: "אני מכבד את האנשים בנבחרת ואת קשטן. יניב צריך לעשות על כר הדשא, ואז אני מאמין שאולי הוא יוזמן". בינתיים הוא ימשיך להתכונן למשחק אחר ברמת גן. במכתש.