נבחרת ספרד עם גביע דייויס של 2009 (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
נבחרת ספרד עם גביע דייויס של 2009 (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

טניסאי הצמרת העולמית, ברוב השנה יריבים עיקשים, משתפים בימים אלה פעולה על מנת להביא לשיפור בענף ובמקביל לקצר את עונת המשחקים שאינה כוללת פגרה ארוכה כמו אצל עמיתיהם מענפי הספורט האחרים.  

יוזמה מעניינת ואטרקטיבית חדשה, שזוכה לקידום גם מצד שלושת הטניסאים הבכירים - רוג'ר פדרר, רפאל נדאל ונובאק ג'וקוביץ', היא לקיים טורניר גביע עולמי לנבחרות אחת לשנתיים, מעין מונדיאל של הטניס. איגוד השחקנים פרסם את היוזמה בהודעה לעיתונות.  

המתכונת המתוכננת בהחלט מזכירה את אליפות האומות הפופולרית בכדורגל, לכבודה עולם הספורט עוצר את נשימתו למשך כחודש, אחת לארבע שנים. לפי הרעיון המוצע, הטורניר, המכונה בשלב זה 'גביע גראנד סלאם לאומות', ייערך אחת לשנתיים במשך עשרה ימים בהשתתפות 32 נבחרות שיחולקו לבתים, מתוכן יעלו 16 להתמודדויות בשיטת נוק אאוט, עד לגמר.  

המאויים הגדול מהיוזמה הוא גביע דייויס, בעל מסורת של 110 שנים. השחקנים אמנם גאים לייצג את מדינותיהם, אך פריסת הטורניר על פני תקופה ארוכה במשך השנה, במקום קיום משחקים ברציפות כבשאר הטורנירים, גורמת לעומס על הטניסאים, הנאלצים לא פעם להודיע על ביטול השתתפותם בדייויס.  

פדרר (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
פדרר (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

ג'וקוביץ', המודע להשפעה הזו של היוזמה, מתבטא לפיכך בזהירות בנושא: “העלנו הצעה. עוד לא החלטנו דבר באופן רשמי בגלל שאנו בוחנים את כל הצדדים". היוזמה עלתה כאחת ההצעות שיעלו במסגרת שיחות שיקיימו הטניסאים הבכירים באוסטרליה, הנמצאים ביבשת לקראת פתיחת טורניר הגרנד סלאם בשני הקרוב, שיחות שמטרתן העיקרית, כאמור, היא מציאת פתרונות לשחיקה העצומה עקב עונת הטניס הארוכה והמתישה.   

הפיתוי לכסף הגדול ושיטת הדירוג מחייבים את השחקנים לתור מסביב לגלובוס ולעבור מטורניר למשנהו ללא הרף. “הדבר היחידי שאני יכול לומר זה שאני שמח שכל צמרת הטניס מוכנה לקחת חלק בשיחות, בניסיון לתרום למאבק למען זכויותינו", אמר הסרבי לקראת השיחות, אותן הגדיר כ"גורליות".  

הסקוטי, אנדי מארי, המדורג חמישי בעולם, התבטא בפחות דיפלומטיות והתייחס לאיום על הטורניר הוותיק: “אני אוהד גדול של גביע דייויס, אבל אם נפלה החלטה לוותר עליו, או משהו אחר שיביא לשינוי בעונת הטניס, אז אני חושב שגביע עולמי זה רעיון מרתק". 

אנדי מארי (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
אנדי מארי (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

לדבריו הצטרף איוון ליוביצ'יץ', שהיה שותף לזכיה ההיסטורית של קרואטיה בדייויס ב-2005: “הפורמט של גביע דייויס לא מתאים לעידן הנוכחי בטניס. זה אולי היה מושלם לפני 20-30 שנה, אבל עכשיו זה יותר מדי בשבילנו. חבל ששחקנים יוותרו על הזכות לייצג את מדינותיהם. אני בטוח במאה אחוז שכל שחקן נהנה לשחק עבור ארצו".  

את הרעיון הגתה חברת שיווק ממלבורן, שהציגה אותו בפני ראשי ה-ATP ואיגודי הטניס בארה"ב, בריטניה ואוסטרליה. מנהל אליפות אוסטרליה הפתוחה, קרייג טילי, אישר כי הרעיון הוצג בפניו ואמר: “אנחנו חושבים שמדובר ברעיון חדשני ומרענן. כל רעיון חדשני שיביא להגדלת החשיפה לטניס וירחיב את ההתעניינות בו יכול להיות מעולה". 

קרייג טילי (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
קרייג טילי (GettyImages) | צילום: מערכת ONE