אלונה ברקת
אלונה ברקת. יישארו בווסרמיל | צילום: עודד קרני

אצטדיון הכדורגל החדש שמתוכנן לקום בבאר שבע עשוי להישאר רק על הנייר. ל"גלובס" נודע כי בעירייה מעדיפים כרגע לגייס משאבים לשיפוץ האצטדיון הישן בעיר ("וסרמיל"), במקום להתחיל בבניית האצטדיון החדש שעלותו מוערכת בכ-160 מיליון שקלים.

במקביל הודיעה מועצת ההימורים לעירייה כי אם לא תחול התקדמות משמעותית בפרויקט עד חודש פברואר, ובראשה בחירת קבלן מבצע לבנייה, תבוטל תמיכה בגובה של כ-50 מיליון שקלים של הטוטו.

התקציב שייעד הטוטו אושר כבר לפני 3 שנים במסגרת "פרויקט העשור", שבו נכללים בין היתר גם אצטדיוני הכדורגל בפתח תקווה ונתניה, היכל הספורט הרב-שימושי בירושלים ("הארנה") והבריכה האולימפית בווינגייט.

האצטדיון החדש בבאר שבע מתוכנן לקום בצפון העיר, והוא אמור להכיל בשלב ראשון 16 אלף מקומות ובשלב השני 32 אלף מקומות. עד היום יושר השטח במקום, ונבחרה חברת ניהול לפרויקט. 

על פי התוכנית המקורית, מלבד הקצבות הטוטו, אמורה העירייה לגייס לטובת הבנייה עוד 110 מיליון שקלים בהלוואה בנקאית, שתוחזר מכספי מכירת מתחם האצטדיון הישן בלב העיר שנמצא בבעלותה. משבצת הקרקע שעליה יושב "וסרמיל" היא בהיקף של כ-234 דונם ומתוכננים לקום עליה כ-2,000 יחידות דיור.

על פי גורמים בכירים בעיריית באר שבע, הבנקים הסכימו כבר להעמיד הלוואה לצורך בניית האצטדיון החדש, אולם קבלנים מבצעים גדולים חוששים לגשת למכרז שפורסם לאור המצב הכלכלי. "בנתניה ובפתח תקווה התחילו את הבנייה אחרינו, אבל כנראה יסיימו אותה לפנינו, אם בכלל יסתיים כאן הפרויקט", התבטא היום בנושא גורם בעירייה.

פרויקט ה"ארנה" חי. בינתיים

בתוך כך נודע שעיריית ירושלים והטוטו הגיעו להבנות בנושא פרויקט ה"ארנה" בירושלים. כפי שפורסם בחודש דצמבר ב"גלובס", הטוטו איים לבטל תמיכה בגובה 20 מיליון שקלים בפרויקט, אם העירייה לא תעמוד עד חודש ינואר 2009 באבני דרך שהציב לה. 

הבחירות בירושלים
ניר ברקת. בסוף עוד יעמוד בהבטחה | צילום: חדשות

 

בשיחה שנערכה לאחרונה בין מנכ"ל הטוטו, עופר פרי, וראש עיריית ירושלים הנבחר, ניר ברקת, סוכם כי העיירה תייעד כסף לפרויקט בתקציב 2009. בטוטו הקפיאו בינתיים את איום הביטול.

עלות הקמת "הארנה", שאמור להכיל כ-6,000 מקומות, נאמדת בכ-200 מיליון שקלים. מפעל הפיס התחייב להקצות כ-100 מיליון שקלים, הטוטו כ-20 מיליון שקלים, והעירייה אמורה להשלים מתקציבה עוד כ-80 מיליון שקלים.